Nádivka z jedlých kaštanů

Hledáte recept na zajímavý recept pro sváteční chvíle? Pak vás určitě potěší návod na to, jak se dělá nádivka z jedlých kaštanů, určená k plnění cukroví nebo jiných sladkých dobrot.

Jedlé kaštany jsou opravdu bohaté na živiny. Sto gramů jejich jádra má totiž opravdu vysokou energetickou hodnotu, představuje totiž asi asi 900 kilojoulů (nebo 215 kilokalorií), takže jsou skvělé jako svačina i pro náročnější části dne. Ve 100 gramech dužiny ovšem najdeme i 45 gramů sacharidů a také 8 gramů vlákniny a pouhé 2 gramy tuků. A co užitečné vitamíny a minerály? Z těch se můžete těšit především na vitamíny C, B1, B6, B9 a samozřejmě i na minerály jako je mangan, měď a draslík. Rozhodně se tedy vyplatí jedlé kaštany konzumovat pravidelně.

Kaštanové koláčky s lahodnou nádivkou

Ale teď už k přípravě samotného receptu. I když vypadá složitě, nenechte se odradit. Zjistíte, že je mnohem jednodušší, než si myslíte.

Těsto

 • 5 vajec
 • 100 gramů cukru
 • 100 gramů mouky
 • 40 gramů rozpuštěného másla (+ nějaké to máslo na pečení)

Náplň

 • 100-150 gramů džemu
 • 2o ml sladké smetany
 • 2 polévkové lžíce moučkového cukru
 • 5 polévkových lžic kaštanového pyré

Poleva

 • 120 gramů moučkového cukru
 • 3 polévkové lžíce citronové šťávy

Na ozdobu

 • slazené kaštany

Začneme přípravou těsta

V míse si dobře rozšlehejte vejce a cukr, dělejte to nejlépe v misce částečně ponořené v teplé vodě, která by měla mít asi 65 ° C. A jak poznat, že je hotovo? Šleháme vždy až do bodu, dokud hmota nenapění, nezhoustne a celkově se nezvedne se. Teprve poté je hotovo. Následně do našlehané hmoty vmícháme prosátou mouku a rozpuštěné vlažné máslo. Opravdu nesmí být horké. Těsto vylijeme na dostatečně velký vymazaný plech a upečeme.

Upečeně těsto překrojte tak, abyste získali dvě stejné poloviny. Nejprve první polovinu těsta potřete marmeládou a následně i kaštanovou nádivkou. Přikryjte druhou polovinou těsta, ozdobte polevou a sladkými kaštany. A jak si zbývající části dezertu vyrobit?

Kaštanová nádivka není vůbec těžká

Kaštany jednoduše uvaříme a poté z nich odstraníme slupku a také vnitřní hnědou část. Poté je dobře rozmixujeme pomocí elektrického mixéru. Je dobré je předtím zalít lžící mléka, mixování půjde poté lépe. Do pyré se poté přimíchá sladká smetana (už vyšlehaná). Nakonec přidáme cukr a lehce kaštanové pyré promícháme. A nádivka je hotová.

Příprava bílé polevy na dezertK dobře prosátmu cukru postupně přimíchávejte citronovou šťávu. Míchejte, dokud nebude poleva hladká. Ale pozor, ledová poleva musí být tekutá tak akorát. Poznáte to tak, že odkapává po kapkách. Nalijte ji doprostřed na dezert a opatrně ho naklápějte do všech stran. Poleva se krásně rozlije přesně tam, kde má. Nakonec zbylé kaštany obalte v moučkovém cukru a použijte jako nevšední ozdobu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno