Natažený hamstring

Natažený hamstring neboli sval na zadní straně stehna trápí především běžce, ale objevuje se i u jiným sportovců i nesportovců. Trápí natažený harmstring i vás? Víc, jak k tomuto problémů dochází a jak se s ním vypořádat.

Hamstringy

Natažený hamstringPokud se bavíme o natažení hamstringů, měli bychom si jasně definovat, co vlastně hamstringy jsou. Jedná se o souhrnné označení pro tři svaly, které se nachází na zadní straně stehna. Konkrétně jde o poloblanitý sval, pološlašitý sval a sval stehenní. Tyto svaly začínají na sedacím hrbolu a upínají se na lýtkové kosti. Hamstringy jsou tak propojené i se středem těla, a právě jeho nerovnováha je častým důvodem jejich natažení.

Natažený hamstring

Bolí vás zadní strana stehna, bolest se neustále zhoršuje a sval působí zkráceně? Pak jste si přihodili natažený hamstring, který se objevuje zejména u běžců a dalších sportovců. Podle statistik je právě natažený hamstring jednou z nejčastějších zranění tkání u osob, které aktivně provozují fotbal, rugby, hokej nebo běh. Tento problém se často opakuje, pokud jste se tedy bolesti zbavili, počítejte, že se opět vrátí. Je třeba říci, že zatížení hamstringů patří mezi chronická onemocnění.

Příčina natažených hamstringů

Natažený hamstring se obvykle neobjeví lokálně a nevzniká sám od sebe. Sval na zadní straně stehna se stáhl a měl k tomu své důvody. Mozek totiž vyslal signál, aby sval pracoval víc, protože jiná část těla zase pracuje o něco méně. Hlavní příčinou je špatné postavení pánve, které může i za další zdravotní komplikace. Hamstringy se snaží stabilizovat pánev, proto jsou více natažené a současně více pracují. Problém tak mnohdy nebývá ve svalů samotném, ale ve špatném postavení páteře a pánve.

Cvičením a posilováním proti natažení hamstringů

Chcete se natažených hamstringů zbavit nebo se jich preventivně vyvarovat? Pak musíte cvičit a posilovat. Při posilování si vyberte takové cviky, které jsou zaměřeny na brzdné stahování svalů. Jak jsme uvedli, častým problémem je špatné postavení pánve, proto je dobré zaměřit cviky právě na její posílení. Položte se na zem, nohy pokrčte v kolenou a pomalu zvedejte pánev. Můžete vyzkoušet i zakopávání nebo cvičení na míči. Protahujte a především se starejte o své svaly.

Pokud vás trápí bolest svalů na zadní straně stehna, hledejte příčinu. Uvědomte si, že příčinou obvykle nebývá samotný sval, ale potřeba zkracovat se a fungovat jinde. Posilujte proto i svůj střed těla a především pánev. Při pravidelném cvičení se bolesti zmírní a hamstringy se vám natáhnou jen zřídkakdy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno