Nektarinka

Nektarinky, příbuzné broskví, mají velmi sladkou chuť a jsou plné vitamínů a minerálů. Jsou chutným ovocem, které doplní každou zdravou snídani či ovocný dezert. Víte, jaký je rozdíl mezi nektarinkou a broskví?

Nektarinka je ve skutečnosti zvláštní druh broskve. Broskve pochází původem z Číny a rostou na broskvoních, dnešní nektarinky jsou však zpravidla vyšlechtěny v Evropě nebo USA. Nektarinka se broskvi podobá jak svou chutí, tak vzhledem. Přesto jsou mezi nimi jisté rozdíly. Nektarinka je na pohled menší a na rozdíl od pravých broskví není chlupatá, ale má hladký a lesklý povrch. Broskve i nektarinky se dělí do dvou skupin na oddělitelné od pecky a neoddělitelné od pecky. Pro konzumenty jsou pochopitelně příjemnější druhy oddělitelné od pecky, které se snadno konzumují bez zbytečného znečištění a násilného vytrhávání pecky.

Nektarinky a obsah látek

Nektarinky jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu, že jsou sladké, by se mohlo zdát, že obsahují příliš mnoho cukru, opak je ale pravdou. Mohou být až z 90 % tvořeny vodou. Nektarinky obsahují především vitamín A, C a některé vitamíny ze skupiny B. Rovněž obsahují hořčík, draslík či železo, zinek a kyselinu listovou. Jsou také bohatým zdrojem vlákniny, která se stará o zajištění zdravého trávení.

Konzumace nektarinek a zdraví

Konzumaci nektarinek můžeme jedině doporučit. Díky obsaženým látkám se starají o posilování imunitního systému, podporu ledvin i nervového systému. Díky obsažené vláknině udržují trávicí ústrojí a díky mírným projímavým účinkům jsou vhodné pro osoby, trpící na zácpy. Konzumace nektarinek je vhodná také během redukční diety. A přes svou sladkou chuť neobsahuje velké množství sacharidů a je tak ideálním druhem ovoce k snídani či svačině.

Proč jíst nektarinky

Důvodů, proč svůj jídelníček obohatit o konzumaci nektarinek, může být celá řada. O pozitivních vlivech na lidské zdraví jsme se již zmiňovali. Díky své šťavnatosti a sladkokyselé chuti jsou nektarinky osvěžujícím ovocem především v horkých letních dnech. Dokáží také zahnat hlad i žízeň. Při správném skladování vydrží nektarinky poměrně dlouhou dobu, a pokud je chcete konzumovat i v zimním období, můžete je nakrájet na kousky a nechat zamrazit. Chutné nektarinkové koláče, nákypy i dezerty si tak můžete vychutnávat i v zimě.

Broskve i nektarinky, ovoce, které se jen tak neomrzí. Rozdíl mezi oběma typy poznáte snadno. Broskve jsou chlupaté, nektarinky jsou hladké a lesklé. Je jen na vás, kterému typu dáte přednost, skvěle chutnají obě a z hlediska obsahu látek jsou na tom velmi podobně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno