Nektarinkový džem

Chcete zpracovat bohatou úrodu ovoce na své zahradě? Uvařte si nektarinkový džem a uvidíte, jak se budou všichni mlsně olizovat. Navíc se hodí i na pečení nebo třeba do jogurtů.

Z broskví nebo meruněk děláte džem alias marmeládu zcela běžně. Ovšem u nektarinek je situace trochu jiná. Ovšem pokud se vám na zrádce nadurodilo, rozhodně se vyplatí to zkusit. A čím tedy začít?

Džem z nektarinek a pomerančů

Chuť nektarinek je sama o sobě skvělá, ovšem můžete ji ještě vylepšit. A to jednoduše tím, že k nim přidáte ovoce, které s nimi po chuťové stránce přímo báječně ladí.

Džem z nektarinek a pomerančů – ingredience

  • 1 kilogram zralých nektarinek
  • 350 gramů cukru
  • dřeň a šťáva z jednoho pomeranče
  • dřeň a šťáva z jednoho citronu
  • jedna čajová lžičku pomerančové vody

Rozpis těchto ingrediencí vystačí na dvě sklenice po 250 ml. A nektarinky můžete použít samostatně nebo s přídavkem broskví a meruněk. To v případě, že jich na zahradě jednoduše nemáte dost.

Jak na přípravu nektarinkového džemu

Začněte přípravou ovoce. Jeden kilogram zralých nektarinek vložte na chvíli do vroucí vody a vyjměte. Poté, co trochu vychladne, ho oloupejte a nakrájejte na kousky. Nemusíte dbát na stejnou velikost, při vaření se stejně všechny rozpadnou. Zbavte se pecek.

Vše zasypte cukrem a pokračujte

Pokrájené ovoce dobře zasypte cukrem a přelijte čerstvě vymačkanou pomerančovou a citronovou šťávou. Nezapomeňte na to, že potřebujete 350 gramů cukru, dřeň a šťávu z jednoho pomeranče a dřeň a šťávu z jednoho citronu. Vše odložte na hodinu stranou, ale můžete nechat odpočívat i přes noc v chladničce.

Pokračujte vařením džemu

Po uplynutí této doby vložte ovoce společně se šťávou do hrnce se silným dnem a vařte ho na mírném ohni. Mělo by jít o dobu 45-60 minut. Pokračujte ve vaření za stálého míchání dokud není džem dostatečně hustý. Nejprve občas promíchejte, poté častěji. Nakonec přidejte do džemu jednu čajovou lžičku pomerančové vody a promíchejte. Džem z nektarinek a pomerančů je hotový, když dosáhne teploty 100–105 ° C. Ovšem pokud nemáte po ruce kuchyňský teploměr, použijte talířkový test.

Jak džem z nektarinek a pomerančů správně sterilovat

Jakmile máte hotovo, pak přelijte horký džem do čistých a suchých sklenic. Můžete je vymýt horkou vodou nebo nechat půl hodiny péct v troubě, rozpálené na nejvyšší teplotu. A to samozřejmě i s víčky, budou pak dokonale čisté a bez choroboplodných zárodků. Přišroubujte víčka (pomozte si speciální nástavcem) a otočte je dnem vzhůru, aby dobře vychladly. Poté je už stačí pouze uložit do spíže a džem z nektarinek a pomerančů je připraven ke konzumaci.

Náš tip: pokud pomerančovou vodu doma nemáte, jednoduše ji vynechte. Džem z nektarinek a pomerančů bude dobrý i bez ní.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno