Nezralé avokádo

Právě jste si přinesli z obchodu avokádo, které je tvrdé jako beton? Pak jste si pořídili nezralé avokádo, které se k přímé konzumaci ještě nehodí. Pomocí jednoduchého postupu můžete docílit toho, že i tvrdé nezralé avokádo změkne, a tak jej budete moci ihned používat. Pojďme se podívat na to, jak s nezralým avokádem pracovat a jak vlastně při jeho nákupu postupovat.

Nezralé avokádoPokud jste se nechali v obchodě zlákat na výhodnou cenu avokáda, je velká pravděpodobnost, že bude ještě tvrdé a nezralé. Avokádo se totiž vždy sklízí nezralé, a tak někdy dozraje na pultech obchodů, jindy ho musíte „nechat dojít“ až doma. Nezralé avokádo je na omak velmi tvrdé, obvykle také bývá zelenější než avokádo zralé. Jakmile avokádo dozraje, je třeba ho co nejrychleji zkonzumovat, z tohoto hlediska se tak mnohdy vyplatí kupovat právě nezralá avokáda.

Jak poznat, že je avokádo zralé

Zralost avokáda si můžete ověřit poměrně snadno. Pomůže zbarvení plodu, jak jsme uvedli výše, zralé avokádo bývá zpravidla tmavší. Nezralé avokádo poznáte podle toho, že když jej zlehka zmáčkneme, nebude pružit, bude zkrátka tvrdé jako beton. Na rozdíl od toho je zralé avokádo po stisku trochu měkké a poddajné, nesmí být však pouhým prstem promáčknutelné. V takovém případě bude už plod přezrálý, nebo dokonce nahnilý.

Jak nakupovat avokádo v obchodě

Při nákupu avokáda se kromě zralosti či nezralosti zaměřte na stav plodu. Nejlepší je pořizovat avokádo i se stopkou, plody bez stopky mají tendenci zahnívat. Plod nesmí mít povolenou slupku, stejně tak pod ní nesmí být vzduchová bublina. Pecka musí být v plodu pevně usazená a nesmí se pohybovat. Vyhněte se nákupu viditelně poškozeného avokáda, stejně tak nepořizujte plody s plísní či vadami na slupce.

Co dělat, aby rychle dozrálo

Pokud jste si koupili nezralé avokádo, máte v podstatě dvě možnosti. Buď pár dní počkáte na to, až dozraje a změkne, nebo provedete jednoduchý krok, díky kterému změkne avokádo v podstatě okamžitě.

Jak urychlit zrání avokáda

Pokud nezralé avokádo nechcete jíst hned, ale chcete dobu zrání urychlit, umístěte ho do sáčku společně s jablkem a banánem. Tyto druhy ovoce přirozeně vylučují látky, které zrání avokáda urychlí. Pokud sáček s ovocem přesunete na teplé místo, doba zrání se ještě zkrátí.

Nezralé avokádo dozraje v troubě

Pokud jste nedočkaví a chcete své nezralé avokádo konzumovat v podstatě okamžitě, zabalte jej do alobalu a vložte na 10 minut do trouby předehřáté na 100 °C. Jakmile plod z trouby vytáhnete a necháte vychladnout, můžete ho ihned konzumovat, protože bude krásně měkké.

Při nákupu avokáda byste si měli předem rozmyslet, jestli jej chcete jíst až za několik dní, nebo ihned po nákupu. Pokud koupíte nezralé avokádo, nechejte jej přirozeně dozrát, nebo ho vložte do trouby a ihned po vychladnutí podávejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno