Nové Hrady a romantické Terčino údolí. Výlet pro celou rodinu

Kraj, kde pramení Dobrá voda, tak se označuje jihočeské Novohradsko. Výlet do Nových Hradů je zajímavý, poučný, ale také se na při něm našlape poctivá desítka turistických kilometrů. Jestli se ovšem nebude něčeho týkat, tak to je právě ona v současné době signifikantní Dobrá voda. Leda by si ji turisté nesli v batohu.

Směr Nové Hrady

Jednodenní výlet do kraje Dobré Vody začíná v Českých Budějovicích, odkud se do Nových Hradů odjede autobusem. Kdo nezná budějovické autobusové nádraží, měl by si spoj vyhledat už doma, aby měl dost času v budově terminálu se zorientovat.

Z Budějovic do Nových Hradů to je asi 35 kilometrů a cestující turisté dostanou jako bonus průjezd a zastávku v Trhových Svinech (název městečka se líbí hlavně dětem). Pěknou krajinou autobus posléze vystoupá na návrší, na němž byl původně vystavěn hrad, a později kolem něj vzniklo městečko.

Nové Hrady (německy Gratzen) jsou město v Novohradském podhůří poblíž hranic s Rakouskem. S nadmořskou výškou 541 metrů jsou nejvýše položeným městem okresu České Budějovice.

Nové hrady, hrad.

V Nových Hradech se turista má proč zdržet

Nové Hrady byly ve středověku významnou pohraniční pevností. Zajímavosti:

  • Zámek Nové Hrady;
  • Bývalý městský špitál a vězení;
  • Kostel sv. Petra a Pavla;
  • Buquoyská rezidence;
  • Náměstí Republiky;
  • Budova radnice;
  • Novohradská kovárna;
  • Hrad Nové Hrady.
Nové Hrady, umělý vodopád v Terčině údolí.

Terčino údolí nejen pro Terezky

Z hradu Nových Hradů se po červené značce nastoupí na cestu do Terčina údolí. Terčino údolí (také Tereziino údolí) je přírodní památka na rozloze 139,29 ha.

  • Od roku 1992 má statut národní přírodní památky,
  • státní přírodní rezervací byla vyhlášena již od roku 1949.

První úpravy volné krajiny v romantickém údolí řeky Stropnice se uskutečnily na popud Terezie Buquoyové, rozené Paarové v roce 1765.

Novohradsko, Terčino údolí, trosky romantického Modrého domu.

Podle nejstaršího dochovaného plánu z roku 1770 je park nazván Krásným údolím, ve kterém se postupně postavily Modrý dům, Václavovy lázně, Švýcarský dům, přestavěl Hamr, zřídil umělý vodopád a další krajinářské prvky. Po předání parku hraběnčině synovci Jiřímu jej přejmenovali na Tereziino údolí. Představuje mimořádný příklad rané krajinářské tvorby.

Vodní nádrž Humenice: Novodobé krajinářství

Turisté půjdou po zeleně značené naučné stezce a v místě rozcestí, kde naučná stezka odbočuje vlevo a překonává vodní tok odbočí turisté vpravo. Nejdřív po zpevněné cestě a dál vpravo po silnici (tvořící ostrý oblouk) dojdou na hráz vodního díla Humenice.

Překvapení – tvrz Cuknštejn

Novohradsko-doudlebská cyklostezka je dovede ke tvrzi Cuknštejnu. Tam se napojuje opět naučná stezka Terčino údolí, která zavede zpět k hlavnímu vstupu do údolí. Jakou variantu cesty údolím turisté zvolí, je jenom na nich – Terčino údolí je stezkami propletené.

K vlaku to je šest kilometrů

Cesta zpět vyžaduje přípravu ještě před výletem.

  1. Buď je možno odjet znovu autobusem – pak je třeba ovšem hlídat si čas, aby autobus neujel.
  2. Jinou možností, ale zrádnou, je odjet domů vlakem.

Ovšem pozor: Vlaková zastávka Nové Hrady je ve skutečnosti šest kilometrů od města! Při dobrém plánování lze k vlaku dojet autobusem. Kdo cestuje sám nebo ve dvojici může zkusit stopování. Místní situaci znají, a tak stopařům s pochopením zastaví. Vlak jezdí do Českých Velenic a přes hranice do Rakouska nebo na druhou stranu do Českých Budějovic.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno