Domů Zdraví Seznam chorob Na co pomáhá Ondřejova mast a jak ji používat

Na co pomáhá Ondřejova mast a jak ji používat

Ondřejova mast (někdy také Ondřejovka či Ondřejka) patří mezi dnes už tradiční masti, které pomáhají na kožní obtíže, jako jsou opruzeniny či atopický ekzém. Nejčastěji proto nachází využití zejména u malých dětí, které se zpravidla s uvedenými problémy potýkají.

Ale nedají na ni dopustit také někteří dospělí, co ji považují za „zázračné“ mazání udržující svěží a mladistvý vzhled pokožky. V některých zdrojích je tak Ondřejova mast popisována i jako „mastička pro krásu“.

Trocha historie aneb kdo stojí za vznikem

Kořeny Ondřejovky sahají až do druhé světové války. Tehdy se dětský lékař Jan Ondřej už dále nemohl dívat na nedostatek mazání pro jeho nejmenší pacienty. Také si všiml, že se odcházející Němci zbavují při ústupu zátěže a vyhazují ze své bagáže vše, co jim připadá zbytečné.Ondřejova mast se používá hlavně na opruzeniny.

A mezi tímto „harampádím“ se objevovaly i tuby s mastí Salicylfussheilsalbe. Začal je cíleně sbírat (resp. jeho synové), aby mohl vyrábět novou mastičku. Přidal lanolin a další ingredience a Ondřejka byla na světě. Záhy vyšlo najevo, že jde o opravdu skvělý krok. Mazání mělo vynikající účinky, a tak není divu, že nezapadlo ani po skončení války.

Využití masti:

  • na opruzeniny,
  • na atopický ekzém,
  • na drobná poranění kůže,
  • na kožní onemocnění infekčního původu,
  • jako prevence proleženin a otlaků,
  • pro regeneraci namáhané a suché pleti,
  • proti svědění.

Je tedy zřejmé, že Ondřejově masti se přisuzují hojivé, dezinfekční a regenerační účinky. Dříve však nebylo použití jen lokální, ale také celotělové. Maminky s ní mazaly své potomky (například po koupeli) doslova od hlavy až k patě. Kromě zdravé pleti byla výsledkem i její krásná vůně.

V dnešní době se však už pravidelné mazání celého těla nedoporučuje. A to z důvodu přítomnosti kyseliny salicylové ve složení, která může při akutní intoxikaci po intenzivním dlouhodobém užívání vyvolávat nežádoucí účinky (nauzea, únava, poškození jater či ledvin). Především u dětí mladších 3 let. Z tohoto důvodu se někteří odborníci vyjadřují pro vyřazení Ondřejovy masti a nahrazení modernějšími preparáty.

Originál je jen jeden?

Ondřejovu mast dnes zakoupíte v celé řadě lékáren po celé ČR. Pokud ale chcete mít jistotu, že pořídíte mazání dle originální receptury, měli byste si pro ni zajet do Přerova (odtud pocházel její tvůrce).

1 komentář

  1. Dvě těhotenství a celé mládí jsem aplikovala Ondřejovu mast na celé tělo – po „kýblech.“ Díky ní jsem měla vždy vláčnou a pružnou pleť, po dvou porodech nemám na těle ani jednu strii. Dnes je mi 60 roků, pleť mi chřadne a znovu jsem chtěla začít promazávat celé tělo Ondřejovkou -ale…dočetla jsem se na vašich stránkách o nežádoucích účincích při dlouhodobém užívání.
    Prosím, můžete mi poradit, čím účinně, ale zároveň bezpečně promazávat suchou pokožku?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno