Domů Zdravé recepty Nápoje Oregánový čaj

Oregánový čaj

Zajímáte se o využití bylinek ze svého okolí? Dovolte nám dnes představit vám oregánový čaj s jeho jedinečnými účinky. Budete se divit, kolik toho tahle nenápadná bylinka umí. Dokáže pomoci s celou řadou neduhů – a to jak fyzických tak psychických.

Pod názvem oregano se skrývá dobromysl obecná (Origanum vulgare) z čeledi hluchavkovitých, jež se v současnosti využívá nejenom jako chutné koření, ale i jako účinná léčivá bylina.

Skvělý pomocník při chřipce a nachlazení

Při těchto potížích nejčastěji užíváme zázvor a citron. Ovšem pomoci nám s nimi může i právě oregáno. Je to díky tomu, kolik různých účinných látek obsahuje. Tady je seznam těch nejdůležitějších:

  • mangan,
  • vápník,
  • vitamín E,
  • vláknina,
  • železo,
  • mastné omega kyseliny
  • a tryptofan (který je perfektní pro podporu imunitního systému).

A má také velmi silné antioxidační a antibakteriální vlastnosti, což samozřejmě při zvládnutí jakéhokoliv infektu také velmi pomáhá.

Jak na správnou přípravu čaje z oregana

Nebudete potřebovat nic složitého. Čaj je nejlepší z čerstvých listů, kterých budete ovšem potřebovat opravdu hodně – 4 až 6 lžic. Pokud máte doma jen sušené, bude vám stačit poloviční množství. A co si s tím vším počít? Zalijte je v hrnku dvěma a půl šálky vody přivedené k varu a nechte 10 minut louhovat. Po přecezení přislaďte jednou lžící medu a po částech vypijte.

Jak často si čaj z oregana dopřávat

První šálek si připravte ve chvíli, kdy cítíte, že na vás „něco leze.“ Tedy v momentě, kdy u sebe zpozorujete náznak zvýšené teploty nebo škrábání v krku. A s přípravou pokračujte, dokud vám nebude lépe. Nejdéle však po dobu týdne! A jestliže se vaše onemocnění během 2-3 tří dnů nezlepší nebo se bude naopak zhoršovat, vyhledejte pro jistotu pomoc lékaře.

Lze při přípravě vynechat med?

Slazení medem samozřejmě není nutné, ovšem neměli bychom zapomínat na to, že i jeho prospěšné látky nám mohou v boji s nemocí významně pomoci. Nesmíme však zapomenout na to, že se med přidává až do vychladlého nápoje. Dříve by totiž přišel o řadu svých léčivých vlastností. Teplota, která mu neublíží, se pohybuje okolo 50 °C. A měli byste také vědět, že čaj z oregána chutná trochu zvláštně, takže minimálně pro první seznámení jeho přislazení rozhodně doporučujeme.

Na co dalšího lze ještě čaj použít?

Necháte-li čaj vychladnout aniž byste ho předtím jakkoliv přislazovali, hodí se i jako skvělý pomocník v boji proti ekzémům nebo nejrůznějším poraněním kůže. Do čaje stačí namočit čistý ručník či plenu a přiložit obklad na postižené místo. Působit by měl alespoň 20 minut a pro maximální účinnost je vhodné tento postup opakovat 3-5x denně. Obklad z oregana je vhodný i pro malé děti, které by ho ovšem vnitřně užívat neměly. Mohlo by pro ně být nebezpečné.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno