Čatní (nebo také chutney) je ideální na letní grilování, protože se skvěle hodí ke všem druhům grilovaného masa, včetně klobásek. Doplníte s ním také grilované sýry. Co si ale pod slovem „čatní“ vůbec představit? Jedná se o jakousi zavařeninu, ve které použijete ovoce i zeleninu. Původem pochází z Indie. Přidat můžete nejrůznější koření, výsledkem by ale vždy měla být bezlepková směs. Čatní je tedy směs ovoce, zeleniny, ale také bylinky s octem, cukrem a kořením.
Jak se čatní podává?
Obecně se slovo chutney nyní používá pro cokoli konzervovaného v cukru a octu, bez ohledu na jeho strukturu, přísady nebo konzistenci. V Indii se používá tak často, jako my používáme třeba kečup. Čatní se podává snad ke všemu – od rýže, přes různé druhy chlebů až po pokrmy z kari. Ve světě se pak čatní nejčastěji vytahuje na grilování, ale také k pečenému masu, různým druhům sýrů nebo si jej lidé jen tak natřou na chleba.
Proč zrovna ostružiny?
K výrobě ostružinového čatní vás zřejmě povede to, že máte přebytek ostružin na své zahradě. Nicméně ostružiny jsou naprosto úžasným ovocem, které má spoustu příznivých zdravotních účinků na lidské zdraví! Vzhledem k tomu, že obsahují spoustu zrníček, která v čatní necháváme, může váš pokrm získat další strukturu.
Vitamín C
V první řadě obsahují velké množství vitamínu C, který je důležitý pro fungování celého našeho těla. Pomáhá léčit rány, regenerovat pokožku, odstraňovat volné radikály (patří mezi antioxidanty) z těla, absorbovat železo, zlepšovat imunitu a zkracovat chřipku či dokonce předcházet některým nemocím.
Vláknina
Vláknina je velmi důležitá pro fungování zejména trávicího systému. Bohužel jí většina lidí nejí dostatek. Ostružiny jsou dobrým zdrojem vlákniny. Díky tomu se ostružiny mohou pochlubit také takovými účinky, jako je snižování hladiny cholesterolu, podpora správného vyprazdňování, dosažení zdravé hladiny cukru v krvi, delší pocit sytosti po jídle či podpora zdravých bakterií ve střevě.
Vitamín K
Tento vitamín je známý zejména tím, že pomáhá srážet krev. Jeho nedostatek vede k řídnutí kostí, snadno se vám mohou dělat modřiny. U žen pak může být důvodem silného menstruačního krvácení. Někdy je dokonce důvodem krve ve stolici či moči.
Mangan
Tento minerál je důležitý pro zdravý vývoj kostí i zdravý imunitní systém. Díky němu dochází ke správnému metabolismu sacharidů, aminokyselin či cholesterolu. Mangan hraje stejně jako vitamín C klíčovou roli při tvorbě kolagenu, takže napomáhá ke správnému hojení ran.
Zdraví mozku
Antioxidanty obsažené nejenom v ostružinách, ale dalším bobulovitém ovoci, pomáhají bojovat proti volným radikálům a mění způsob komunikace mozkových neuronů. To může zpomalit stárnutí mozku, které se projevuje zhoršením kognitivních funkcí a paměti.
Zdraví ústní dutiny
Extrakt z ostružin má podle vědců antibakteriální a protizánětlivé schopnosti. Působí proti některým bakteriím, které oslabují zdraví ústní dutiny. Díky zrníčkům, která jsou v ostružinách obsažena, si žvýkáním současně masírujeme dásně, čímž je prokrvujeme a dosahujeme jejich větší síly a lepšího zdraví.
Ostružinové čatní – recept
Jedno z nejjednodušších ostružinových čatní si připravíte tak, že do hrnce dáte 500 g ostružin, 140 g třtinového cukru, 140 g červené cibule (nakrájené na proužky), 3 lžíce čerstvého zázvoru (strouhaného nebo nakrájeného na jemno) a 2 lžíce dijonské hořčice. Přivedeme k varu a pak osolíme a opepříme podle chuti. Nakonec přilijeme 150 ml bílého vinného octa a 10 minut povaříme. Pak směsí naplníme sklenice, které zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.
Pikantní ostružinové čatní
Do dostatečně velkého hrnce si smíchejte tyto ingredience: 300 g ostružin, 1 červenou cibuli nakrájenou na jemno, 1 jablko (oloupané a vypeckované, nakrájené na malé kostičky), špetku skořice, ¼ lžičky chilli vloček, ½ lžičky zázvoru (čerstvého, strouhaného, nebo ½ lžičky sušeného), kůra z poloviny pomeranče. Přiveďte k varu a snižte teplotu. Za mírného pobublávání vařte asi 20 minut. Poté přilijeme 100 ml červeného vinného octa a 100 g cukru a povaříme ještě dalších 20 minut. To, že je čatní hotové poznáme tak, že když jím potáhnete vařečku, zůstává v něm cestička. Poté můžeme plnit sklenice jako v předchozím případě.
Ostružinové čatní s čokoládou
Do velkého hrnce dáme 450 g jablek (oloupaných, bez jadérek a nakrájených na kostičky), 1 středně velkou cibuli (nakrájenou na jemno, může být červená, žlutá i bílá), 200 g ostružin, 250 g třtinového cukru, 1 lžička mletého zázvoru, 1 stroužek česneku (utřeného), 1 lžička nového koření (mletého), ½ lžičky soli a přivedeme k varu. Povaříme asi 20 minut. Pak přidáme 350 ml vinného octa a povaříme ještě dalších 20 minut. Na konec dáme nalámanou hořkou čokoládu (100 g) a mícháme, dokud se nerozpustí. Takto připravenou směs můžeme začít plnit do čistých skleniček.
Nevařené ostružinové čatní
Toto čatní je určené k okamžité spotřebě. Připravíte jej a ihned podáváme. Hodí se, když přijdou nečekaní hosté. V tomto případě namočte 1 lžíci chia semínek do dvojnásobného množství vody. Nechte aspoň 10 minut odstát. Půl hrnku ostružin pomačkejte nebo rozmixujte. Přimíchejte k nim 1 jarní cibulku nasekanou najemno (bílou i zelenou část). Okořeňte ½ lžičkou mletého zázvoru a oslaďte 2 lžičkami javorového sirupu. Přimíchejte namočená chia semínka a můžete ihned podávat. Chia semínka přidají pokrmu další strukturu a množství vlákniny, nejsou ale povinnou ingrediencí.