Ryby bychom měli zařadit do svého jídelníčku v minimálně dvou porcích týdně (jedna porce by přitom měla být tučná ryba, jako je například losos). Ryby a mořské plody totiž obsahují spoustu kvalitních bílkovin s nízkým obsahem tuku, ale také vitamíny a minerály. Jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin a vitamínů, jako je D a B2 (riboflavin). Ryby jsou bohaté na vápník a fosfor a jsou skvělým zdrojem minerálů, jako je železo, zinek, jód, hořčík a draslík. Strava bohatá na ryby může pomoci snížit krevní tlak a také snížit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Pangasius pečený v troubě je jedním ze způsobů, jak obohatit svůj jídelníček o ryby.
Typy pro pečení pangasiuse
Pangasius je obchodní název pro rybu, která žije v jihovýchodní Asii. Zde se loví v řekách Mekong a Menam-Čao-Praja. Tato ryba se jmenuje pangas spodnooký (též pangas siamský, sumeček siamský, sumeček žraločí) a dorůstá délky až 130 cm. Může nabýt hmotnosti až 44 kg. U nás se jedná o nejprodávanější rybu. Má jemnou chuť, a tak bychom na něj měli používat jen lehké nebo méně výrazné koření, abychom nepřišli o chuť masa. Pangasia můžete použít ve všech receptech, které používají mořského ďase nebo sumce. Před pečením rybu vždy omyjeme pod tekoucí studenou vodu a poté osušíme papírovými utěrkami.
Základní recept na pečený pangasius
Předehřejte troubu na 200 °C. Na plech dáme pečící papír. Každou filetu pokapeme citronovou šťávou (stačí pár kapek na jeden kus) a osolíme a opepříme podle vlastní chuti. Rovnoměrně je naskládejte na plech. Potřete je rozpuštěným máslem. Ryby pečeme 8 až 10 minut. Hotové filety jsou pevné na dotek a místo průsvitné barvy získávají bílou neprůsvitnou (kontrolujte zejména v nejširší části filety). Hotové filety můžeme podávat s bramborem, opečeným toastem, salátkem nebo klidně i s rýží. Posypat je můžeme různými bylinkami, jako je kopr nebo petržel (tyto dvě bylinky se obecně velmi dobře hodí k rybám).
Pangasius pečený v pečícím papíře
Díky tomu, že rybu zabalíme do pečícího papíru, získáme ji krásně šťavnatou a se zachováním maximálního množství vitamínu a živin. Nejprve si připravíme plech, na který dáme opět pečící papír. Můžete se rozhodnout, zda budete každý kousek filety péct zvlášť, nebo vše dohromady zabalené v jednom papíře. Celkem bude potřeba 360 g pangasia. Filety rozložíme na pečící papír, osolíme a opepříme je. Přidáme 8 kusů zeleného chřestu a půl lžičky česnekového koření. Poté přidáme 2 středně velké papriky, které jsme přepůlili a zbavili semen. Nakonec vmícháme ještě polovinu cukety, kterou jsme nakrájeli na plátky. Vše zastříkneme 1 lžící citronové šťávy. Zabalíme do pečícího papíru a pečeme 15 minut na 190 °C. Podáváme s čerstvými plátky citronu.
Pangasius s houbovou omáčkou
3 velké filety pangasia (asi 1,2 kg) osolíme, opepříme a zakápneme citronovou šťávou z obou stran. Rozložíme je do hlubokého plechu. 4 až 5 lžic olivového oleje smícháme se 100 ml suchého bílého vína a přelijeme tím ryby. Poté přidáme ještě 3 žampiony, které jsme nakrájeli na plátky. Pečeme 20 minut na 200 °C a poté přilijeme 200 ml smetany a pečeme ještě 5 minut. Ihned podáváme s plátkem másla a posypané čerstvou petrželkou. Skvělou přílohou jsou šťouchané brambory, dušená zelenina nebo bramborová kaše.
Marinovaný pangasius z trouby
Připravíme si 450 g pangasia nakrájeného na filety (3 x 150 g). Odstraníme všechny kosti, osolíme a opepříme z obou stran. V malé mističce smícháme šťávu z 1 limetky, 7 lžic olivového oleje, 1 lžičku nasekaného čerstvého kopru a 1 lžičku nasekané čerstvé petrželky. Takto jsme vyrobili marinádu, do které naložíme pangasia na minimálně jednu hodinu. Po tuto dobu jej dáme do lednice.
Mezitím si můžeme připravit bramboru. Budeme potřebovat pouze jeden větší kus. Oloupeme ji a krájíme na tenoučké plátky, skoro jako bychom chtěli dělat chipsy. Na stejně tlusté proužky pak nakrájíme také oloupané 2 stroužky česneku.
Připravíme si tolik kousků alobalu či pečícího papíru, kolik máme filet. Tento kousek by měl být tak velký, abyste do něj filet pohodlně zabalili. Každý kousek potřeme lžící rozpuštěného másla a na něj rozdělíme nakrájenou bramboru. Osolíme a opepříme. Přidáme také nakrájený česnek. Posypeme špetkou mleté papriky. Nahoru přijde rybí filet. Přilijte také trochu marinády a zabalte tak, aby směs nevytekla.
Pečeme na 180 °C aspoň 20 minut (posledních pět minut můžeme péct rozbalené).
Zapečený pangasius s bylinkami a sýrem
Připravte si dva filety pangasia. Osolíme a opepříme je a lehce poprášíme mletou paprikou. Přidat můžeme oblíbené bylnky, hodí se petrželka, kopr nebo třeba tymián. Pekáč vymažeme trochou másla a filety rozložíme do něj. Vezmeme si 1 velkou červenou papriku a nakrájíme ji na kostičky. Ty nasypeme přes oba filety. Přidáme několik plátků másla a zasypeme 100 g strouhaného sýra. Pečeme 20 až 30 minut na 200 °C na spodní ohřev.
Pečený pangasius v trojobalu
Nachystáme si 4 rybí filety, které osolíme, opepříme a podle chuti můžeme přidat také mletou papriku. Zakápneme je citronovou šťávou a necháme chvíli odležet. Poté je zasypeme z obou stran celkem asi 2,5 lžící hladké mouky. V talíři vyšleháme 1 vejce se lžící mléka a pomoučněné filety namáčíme do vejce a obalujeme ve strouhance. Dáme je na plech, do kterého jsme nalili dostatečnou vrstvu olej. Pečeme dozlatova, podobně jako klasický řízek. Podáváme se stejnými přílohami jako řízek: salát, brambory, bramborová kaše nebo třeba bramborový salát.