Paraguay

Existuje mnoho důvodů, proč je Jižní Amerika pro cestování a poznávání nových kultur a zajímavých míst skvělou volbou. Velkým turistickým lákadlem jsou Brazílie a Argentina, mezi nimi však nalezneme další velmi atraktivní zemi, do které se oplatí vycestovat. Ačkoli Paraguay leží na úplně jiném kontinentu než Česká republika, jedno obě země mají společné – tak jako je ta naše nazývána srdcem Evropy, Paraguay je často označována za srdce Jižní Ameriky. Je to místo plné mnoha příležitostí, dobrodružných míst i bohaté historie. Co konkrétně může jihoamerický stát Paraguay nabídnout? A jaké jsou ty nejzásadnější důvody, proč do Paraguaye vycestovat?

Přírodní krásy

Paraguay je situována ve vnitrozemí mezi Argentinou, Brazílií a Bolívií. Prolíná se zde tropický a subtropický pás, a počasí tomu zkrátka odpovídá. I přes to, že země neleží u moře, nalezneme zde mnoho krásných pláží, které se nachází u jezera nebo u řeky. Velkou dominantou jsou zdejší národní parky, ve kterých naleznete velké množství neobyčejných živočichů i okouzlující vodopády.

Lesy

Oblíbeným místem pro poznávání divočiny jsou lesy na jihovýchodě Paraguaye, které jsou známé jako rezervace Cordillera San Rafae a skýtají přes sedmdesát hektarů lesního světa, čím se řadí mezi světově nejvýznamnější místa z hlediska ekologie. A protože v lesích běhá spousta zvířat, nelekněte se, pokud vás u procházky tímto národním parkem vyruší třeba kapybara, strakapoud nebo liška. A pro ty, co milují pěší turistiku jsou tu i další lákadla. V národních parcích Ybycuí a Defensores del Chaco vás čeká nezapomenutelná podívaná na vodopády, přírodní koupaliště i nespoutanou divočinu v podobě jaguárů, tapíru nebo třeba pum.

Bohatá historie i nespoutaná kultura

Chcete-li se podívat zpátky do paraguayské minulosti, bude vedle návštěvy hlavního města Asunción ideálním výletem také cesta směrem do jeskyní v historické přírodní oblasti Amambay Hills poblíž Vilarrica. Můžete zde prozkoumávat jeskynní malby, které údajně představují souhvězdí, zvířata a ženské postavy. Tyto petroglyfy byly vepsány do skal původními paraguayskými kmeny v období 5000 až 2500 př.n.l. Říká se jim ,,brána do pohoří Ybytyruzú“ a místní obyvatelstvo je považuje za velmi posvátné. Dalším historicky významným koutem Paraguaye jsou ruiny jezuitských redukcí La Santísima Trinidad de Paraná a Jesús de Tavarangue, jež jsou velmi významnými památkami na seznamu světového dědictví UNESCO. Po španělské invazi v 17. století založili jezuité tyto misie z důvodu, aby ,,civilizovali“ domorodé obyvatelstvo a následně vystavěli nová města. Zachovány jsou např. ruiny chrámového oltáře a centrálního náměstí v Trinidadu. V dalším historicky bohatém městě Yaguarón pak nalezne významné náboženské místo: Iglesia de San Buenaventura. Tato františkánská kaple ze 17. století vyřezávaná ze dřeva stromu lapacho a zdobená zlatem je jedním z nejrealističtějších obrazů barokní architektury v Jižní Americe.

Paraguay

Také kultura, jež pramení z dávné minulosti Paraguayců, stojí v souvislosti se zajímavými výlety za zmínku. Pokud zamíříte do Chaca, určitě si udělejte zastávku ve filadelfské kolonii Cooperativa Mennonita, jež vznikla ve 20. století. Je to domov paraguayské komunity Mennonitů, která přišla z východní Evropy na počátku 20. století. Jakožto oblast známá pro svou mlékárenskou výrobu vám nabídne tato kolonie ochutnávku zdejšího mlékařského řemesla. Navštívit můžete mnoho tradičních zmrzlináren i nepřehlédnutelný supermarket Cooperativa Mennonita, který je známý i mimo hranice Paraguaye, a kde si můžete koupit lokální sýry, másla a další mléčné výrobky.

Kultura

Co se kultury obecně týče, v Paraguay můžete navštívit také mnoho muzeí prezentujících paraguayskou historii i divočinu, hlavním kulturním lákadlem je však jednoznačně místní velkolepé festivaly, které jsou pro Paraguayce nedílnou součástí jejich národní kultury. Nejvýznamnějším centrem dění je město Encarnación, kde v únoru začíná nespoutaná štace festivalového bláznovství. Půvabné a lesknoucí se kostýmy zdobené peřím, které místní obyvatelé i turisté obdivují za doprovodu rytmických beatů, představují nezapomenutelnou podívanou i zážitek, který si náramně užijete i jako divák.

Paraguay

Tradiční jídlo a pouliční trhy

Paraguayské jídlo těží ze dvou hlavních surovin: mandioky a kukuřice. Místní kuchaři preferují jednoduchou, avšak vydatnou a chutnou kuchyni. Napříč celou zemí naleznete restaurace různých typů, ať už jsou to fast foody, pojízdné stánky, nebo prvotřídní restaurace. V menu se však velmi často objevují variace oblíbených národních jídel, kterými jsou např. kuřecí polévka, tzv. chipá (rohlíky s kukuřičným chlebem) nebo kivevé (dezert vyrobený ze smetanové dýně). Velmi zajímavým pokrmem je tzv. paraguayská polévka, která však s polévkou nemá příliš společného. Jedná se o grilované maso podávané s kukuřičným chlebem, jehož obsah je vyplněn banánovými listy, slaným sýrem, vejcem a mlékem, a následně je upečen v dřevěné peci. Typickým pouličním jídlem jsou pak jihoamerické empanady, což jsou jednoduše řečeno malé kapsy plněné sladkými i slanými náplněmi. A když si k tomu dáte místní vychlazený ležák, budou se vám dělat ,,boule za ušima“. Určitě při návštěvě Paraguaye vyzkoušejte také tereré, oblíbený hořký bylinný čaj, též známý jako yerba maté, který se vaří za studena a podává se v hrnku guampa se stříbrným brčkem zvaným bombilla. Napříč celou Paraguayí narazíte také na pouliční trhy plné ručně vyráběných výrobků i čerstvých surovin od místních pěstitelů, kde vedle nepřeberného množství různých druhů koření nalezne také kabelky z prvé kůže a další výtvory z rukou místních obyvatel.

Paraguay je zkrátka přírodně i kulturně zajímavou destinací, kterou stojí za to navštívit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno