Paštika z hovězích jater

Pokud máte doma vnitřnosti, ale nevíte, co si s nimi počít? Lehce připravitelná paštika z hovězích jater vás překvapí svou jednoduchostí a zároveň také skvělou chutí. A co na ni budete potřebovat?

Hovězí játra jsou v naší gastronomii spíše podceňovaná. Mají pověst poměrně obtížně připravitelných vnitřností, které se navíc ani příliš dobře neshánějí. Pokud však na ně v obchodech narazíte, máme skvělý recept na to, jak je připravit.

Paštika má být z jater

Když se řekne paštika, měla by se nám jako první vybavit právě játra. Pokud jsou totiž dobře udělaná a uvnitř ještě krémová, bude finální výsledek opravu perfektní. Abyste však dosáhli dokonalého výsledku, musíte i osvojit nejenom perfektní postup, ale také si opatřit kvalitní ingredience v tom správném poměru.

Co budete potřebovat na hovězí paštiku

Ingrediencí není potřeba moc, o to kvalitnější by však měly být. Játra vždy zpracovávejte co nejčerstvější a nezapomeňte i na dobré koření.

  • 550 gramů hovězích jater
  • 650-700 gramů anglické slaniny
  • 2 střední cibule
  • podle chuti sůl
  • 4 ks hřebíčku
  • 2 kuličky rozemletého černého pepře

Postup na hovězí paštiku

Nejdříve si očistěte játra. Omyjte je a zbavte všech bílých kousků. Jde o žlučovody a další části, které ve své paštice opravdu nechcete. Jakmile budete mít játra očištěná, lehce je osmahněte na oleji nebo na másle. Stačí jen z každé strany trochu, uprostřed musí zůstat krémová. Pokud chcete paštiku opravdu jemnou, pak je možné tento krok i vynechat.

Správnou paštiku je třeba upéct

Slaninu nakrájejte na menší kostky a játra (ať už upravená nebo syrová) taktéž. Přidejte na stejně velké kousky nakrájenou cibuli a také pomletý pepř a hřebíček. Vše vložte do pekáče s víkem a vložte do rozpálené trouby. Uvnitř musí být teplota 180 °C. Při těchto podmínkách pečte paštiku asi dvě hodiny.

Stačí jen umlít a máte hotovo

A jak paštiku dodělat? Je to jednoduché. Vše rozemelte nadrobno v mixéru. Následně ochutnejte a podle chuti dosolte, případně také dokořeňte. Spotřebujte ihned anebo uložte do sklenic.

Jaké koření použít do paštiky

Jestliže vám přijde pepř a hřebíček málo, vsaďte na další osvědčené stálice z říše koření. K hovězím játrům se skvěle hodí například zázvor, ale také badyán nebo třeba jalovec. Použijte ho však vždy jen opravdu málo, snadno by totiž chuť jemných vnitřností přebil. A aby se vám paštika nezkazila, musíte ji také speciálně upravit. Otevřená vám totiž jen tak v lednici vydrží nanejvýš týden.

Jak ochránit paštiku před zkažením

Dobře vymyté a řádně zavíčkované sklenice s paštikou můžete samozřejmě zavařit. Pokud však chcete uchovat paštiku v lednici jen přibližně měsíc, můžete vsadit na mnohem jednodušší způsob. Jednoduše ji ve sklenici zalijte horkým máslem nebo sádlem, nechte ztuhnout a teprve poté uložte do lednice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno