Domů Sport Horolezectví Peaks of the Balkans: nádherný trek skrz tři balkánské země

Peaks of the Balkans: nádherný trek skrz tři balkánské země

Balkánské hory jsou mezi Čechy stále populárnější, a není se vůbec čemu divit. Divoká příroda, extrémně nízké ceny, málo lidí (alespoň v porovnání s Alpami) a příroda, kterou nehyzdí nevzhledné lanovky. Treků je v oblasti mnoho, jeden z nich ale vyčnívá – Peaks of the Balkans je značený 192km trek (což je v oblasti velká výjimka) procházející hned třemi zeměmi: Kosovem, Černou Horou a Albánií. V každé z nich navíc prochází národním parkem.

Příroda je tu nádherné v kterékoliv roční období, podzim ale zejména vyčnívá

Projekt zajistil známý rakouský Alpenverein, který i zprostředkoval celé jeho vyznačení červenobílými kruhy. Obyčejně se trasa chodí okolo 10 – 12 dnů podle vaší kondice, takřka všude lze přespat v ubytování a lze začít i skončit v kterékoli zemi – třeba v Thethu v Albánii, v Plavu v Černé Hoře a v Peji (Kosovo). My si tu popíšeme cestu z Kosova. Přestože trek prochází zeměmi, kde byste teoreticky měli vždy projít pasovou kontrolou, pohraničníci tu jsou rozumní a nedělají zbytečné problémy, nemělo by tak být nutné cokoliv řešit.

Nástup z kempu Rugova

Nástupních míst je samozřejmě v každé zemi několik, my si popíšeme variantu z kempu u řeky Lumbardhi i Pejës protékající Kosovem. Tento kemp je přímo na samotné značené trase. Výhodou celého treku je, že je to okruh – můžete tu tedy nechat auto a za pár dní se k němu bez problému vrátit. Pro klid duše ho můžete za drobnou úplatu nechat u místních.

Lesy v Kosovu

Nebudeme tu psát přímo denní rozpis, ten koneckonců bude záležet hlavně na vašem tempu. Celý trek lze však absolvovat i bez stanu a spát v guesthousech u místních, ačkoliv my i přesto doporučujeme si s sebou stan přibalit a užit si místní noční oblohu bez jakéhokoliv světelného smogu. V Česku se vám takový pohled nenaskytne skoro nikde.

Z kempu každopádně vyráží krátce směrem na sever do vesnice Rekë a Allagës. Z údolí budete prudce stoupat pod horu Hajla (2403 m n. m.). Trek vede takřka zásadně jen údolími a sedly, na všechny vrcholy si tak budete muset vystoupat separátně. Tento, na hranici Kosova a Černé Hory, za to však rozhodně stojí. Odtud už to bude však po dlouhou dobu na jihozápad.

Do Černé Hory

Z hřebenu pod Hajlou se chvíli budete toulat kosovským venkovem (za zmínku stojí hlavně vesnice Drelaj a Kuqishtë), abyste poté dorazili na další hřeben spojující Kosovo se svým sousedem. Na něm zůstanete skoro 10 km. Prvně těsne podejdete bezejmenný 2424m vysoký bezejmenný vrchol sedlem Jelenka, abyste poté traverzovali pod Maja e Bajrakut a Pišljivem Kršem. Jistě si toho všimnete i sami, ale je zde obzvlášť zajímavé, jak se v oblasti střídají typické slovanská jména s těmi albánskými. 

Těsně minete Ravno brdo (2243 m n. m.), abyste hned vešli do dalšího NP (Prokletije) a po skoro 20 km dorazili do další vesnice – černohorské Babino polje.

Černohorským vnitrozemím do Albánie.

Výhledy v Albánii

Na chvíli opustíte horské hřbety a budete se toulat černohorskou vysočinou (i ta má však často ke 2000 m n. m.). Připravte se na zapadlé opuštěné vesnice, laskavé lidi a i třeba možnost návštěvy medvěda nebo vlka, kterých tu přece jen pár je. Po dalších asi 20 km dojdte do Plavu, relativně velkého městečka na černohorské straně. Jedná se o ideální místo pro doplnění zásob, navíc je víceméně v půlce treku.

Vyráží se odtud na kopec Bora (2106 m n. m.), jen abyste zasi zklesali do Vusanje, vysokohorské vesničky. Je to mj. ideální místo pro výstup na nejvyšší horu Černé Hory, Zlou Kolatu (2535 m n. m.), který je však bohužel jen jednosměrný. Vy se vydáte směrem k sedlu Pejes (1707 m n. m.), kde překročíte hranici do Albánie a tedy i dalšího národního parku.

Nejkrásnějším místem v Albánii

Ze sedla zklesáte do Thethu, který je právem označovaný jako nejkrásnější místo celého treku. Nádherná starobylá vesnice je magicky usazená do vápencového údolí. Z ní se každopádně začnete vracet zpět na severovýchod – prvně do Valbona passu, odkud si můžete i skočit na Maja e Jezercës (2694 m n. m.), nejvyšší horu celé oblasti, a posléze začnete klesat do Valbonë.

Odtud je to bohužel 20 km po široké štěrkové cestě do další vesnice Cerem. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám objednat si taxi nebo si někoho stopnout a relativně „nudný“ úsek budete moct přeskočit.

Kostel v Thethu

Na skok do Černé Hory a zpět do Kosova

Čekají vás už jen poslední dny treku. Z Ceremu je to pár set výškových metrů na hraniční hřeben mezi Černou Horou a Albánií. Nezůstanete přímo na něm, nicméně budete postupně klesat a stoupat na jeho obě strany, až dojdete na Trekufiri (2366 m n. m.), trojmezní bod mezi Kosovem, Albánií a Černou Horou. Chvíli ještě zůstanete na hřebenu, tentokrát už mezi Kosovem a Černou Horou, posléze ale už definitivně zklesáte do Kosova.

Údolím se dostanete do vesnicí Roshkodol a Milishevc, odkud vás čeká jen poslední výšvih na hřeben a pak jen poslední klesání zpět do kempu Rugova, kde jste před několika dny začínali. Celý trek je tak oficiálně za vámi.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno