Domů Zdravé recepty Maso Pečená nutrie na zelenině

Pečená nutrie na zelenině

Nutrie říční (Myocastor coypus) pochází původem z Jižní Ameriky. V současné době je ale rozšířena na všech kontinentech s výjimkou Austrálie a Antarktidy. Obvykle se dožívá tří až čtyř let. Ve volné přírodě je nechvalně známá jako „říční krysa“, avšak s krysami toho nemá příliš společného. Na západním pobřeží USA byly nutrie v polovině dvacátého století používány jako alternativa k norkům. V době největšího rozkvětu bylo pro kožich uvězněno okolo 1,5 milionu nutrií ročně, divoká populace divoce vzrostla. Dneska už nikdo netouží po tom, mít kožich z nutrie.

Nutrie ve vodě

Nutrie se rychle množí

Samice nutrie může potenciálně mít až tři vrhy ročně, přičemž na jeden vrh připadá průměrně 13 mláďat. Nutrie jsou nenasytní jedlíci, takže tam, kde se přemnoží, způsobují obrovskou katastrofu na rostlinách. Nejlepším způsobem chytání nutrií, je chytat je do pastí. Nutrie si nejvíce pochutnají na sladkých bramborách nebo mrkvích, takže to jsou vhodné návnady.

Nutrie není krysa

Přestože divoká nutrie vypadá jako obří krysa, je to čisté zvíře. Konzumuje pouze rostliny a maso z nutrie patří mezi nejzdravější druhy masa, které si můžeme dopřát. Má velmi vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuku, což z něj činí velmi dobrý zdroj obživy. Když k tomu navíc připočítáme četnost vrhů, musíme říci, že se jedná o dobrý způsob stravování do budoucna. Někomu se sice představa, že bude toto maso jíst, může zdát nechutná. Přesto řada kuchařů přichází s recepty a učí veřejnost, jak si připravit chutné pokrmy. Většinou se setkávají s pozitivními ohlasy a dnes už jí nutrie více lidí než kdykoli předtím.

Nutrie

Nutrie v kuchyni

Nutrii můžeme připravovat několika různými způsoby. Nejlepší ale je, když je vaříme dlouho při nižších teplotách. Chuťově přirovnáváme nutrii ke králičímu masu, avšak někteří tvrdí, že svou chutí připomíná spíše tmavé krůtí maso. Syrové maso z nutrie má více bílkovin než hovězí maso a má mnohem nižší obsah tuku než například sumec. Nutrie v žádném případě nejsou krysy, nejblíže mají k dikobrazům a kapybarám.

Pečená nutrie na zelenině

Troubu rozehřejeme na 200 °C. Na pečenou nutrii můžete použít zeleninu podle vlastní chuti (nebo toho, co máte doma). Zelenina zde navržená je jen orientační. Budeme potřebovat 1 kg stehen z nutrií a také jeden hřbet z nutrie. Stehna prošpikujeme 200 g slaniny, kterou jsme si nakrájeli na špalíčky a nechali lehce zamrazit. Zmrazené špalíčky slaniny se do masa lépe vpichují. Pekáč vymažeme lžící sádla a vložíme do něj maso z nutrie. Okmínujeme, osolíme a pečeme 30 minut. Mezitím si nakrájíme zeleninu: 1 červenou papriku, 100 g celeru, 100 g mrkve, 2 cibule, 6 stroužků česneku. Všechnu zeleninu přidáme do pekáče spolu se zbylou slaninou, 1 bobkovým listem a 5 kuličkami nového koření. Dáme péct dalších 20 minut a poté podlijeme 200 ml bílého vína. Pečeme ještě 25 minut.

Zelenina

Salát Ragondin

Nejprve je potřeba připravit si maso z nutrie. Na tento recept budeme potřebovat asi 4 stehna, které dáme spolu se 2 l vody a 1 lžičkou červeného vinného octa, solí a pepřem do hrnce. Vaříme na mírném plameni asi hodinu, dokud není maso měkké. Mezitím si připravíme vinaigrette: ¼ šálku vína vaříme asi tři minuty, abychom se zbavili alkoholu. Poté odstavíme a za stálého šlehání přidáme 2 lžičky dijonské hořčice, 2 kapky tabasca, ½ šálku majonézy, 2 lžíce limetkové šťávy, sůl a pepř podle chuti. Nechte vychladit v lednici. Uvařené maso obereme od kostí. Kosti už můžeme vyhodit. Nyní počkáme, až maso vychladne. Poté jej zalijeme vinaigrette a necháme 30 minut marinovat. Na talíře (maso vystačí na čtyři až šest porcí) rozložíme listový salát a nahoru dáme maso z nutrie. Podáváme.

Polévka z nutrie

Do hrnce nalijeme 2 litry vody. Přidáme do ní pytlíček s následujícím kořením: 2 celé hřebíčky, 4 kuličky černého pepře, ½ svazku zelené petrželky. Následně přidáme ještě nadrobno nakrájenou 1 cibuli, 1 mrkev, 1 řapík celeru a 2 stroužky česneku (oloupané, zmáčknuté plochou nože). Do hrnce ještě přijde 75 ml rajčatového pyré, sůl, pepř a 1 lžička červeného vinného octa. Všechno to přivedeme k varu. Poté přidáme 1 nutrii (může být i naporcovaná) a vaříme asi 90 minut na mírném plameni. Jakmile je maso měkké, vyjmeme jej z polévky a vykostíme ho. Vývar slijeme a přidáme do něj směs připravenou ze 4 lžic hladké mouky, 2 lžic slunečnicového oleje a 4 lžic kukuřičného škrobu. Povaříme 15 minut a vmícháme maso, které jsme nakrájeli na malé kousky. Vaříme ještě 10 minut. Poté přidáme ještě 150 ml červeného vína nebo sherry.

Nutrie zuby

Nutrie na pomerančích

Do pekáčku si dejte 2 lžíce slunečnicového oleje, 1 svazek tymiánu, 1 svazek petrželky a 1 bobkový list (koření můžete svázat dohromady a vytvořit tzv. bouquet garni). Poté přidejte nakrájenou zeleninu: 2 řapíky celeru, 1 mrkev a 1 cibuli. Nahoru na zeleninu rozložte 1 naporcovanou nutrii, kterou jste osolili, opepřili a obalili ve třtinovém cukru. Pečeme 15 minut nepřikryté na teplotu 180 °C. Poté vyjměte z trouby a zalijte 150 ml pomerančové šťávy, 300 ml červeného vína a 1 lžíci sójové omáčky. Přikryté pečeme asi 45 minut doměkka. Před podáváním maso vykostíme, podáváme ho na zelenině posypané strouhanou pomerančovou kůrou.

Chilli z nutrie

Na 3 lžících oleje opečte 1 kg mletého masa z nutrie do hněda. Poté osolte podle chuti, přidejte 1 nasekanou chilli papričku a 1 lžičku chilli koření, nasekanou 1 cibuli a 2 papriky (jednu červenou a druhou zelenou). 15 minut restujte a poté přidejte 150 ml rajčatového pyré. Zalijte 600 ml hovězím vývarem nebo vodou. Poté přidejte 1 plechovku červených fazolí a prohřejte. Podávejte s pečivem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno