Pečený lilek v troubě

Připravujete lehké letní občerstvení a chcete využít dostupnou zeleninu? Pak se naučte spolu s námi jak na pečený lilek v troubě. Můžete ho připravit na více než jeden způsob – podle toho, jak s ním poté chcete pracovat dál.

Možná si myslíte, že lilek je taková zelenina na nic – bez chuti, vodová nebo naopak nasávající mastnotu. A může to být pravda, pokud ho neumíte správně připravit. Jestliže si však dáte s jeho pečením trochu práci, bude výsledek stát rozhodně za to.

Připravujete pomazánku? Pak si lilek upečte vcelku

Je to mnohem jednodušší, než to vypadá. Vyberte si co nejzdravější lilek s co nejhladší slupkou, bez viditelných fleků a dalších kazů. Pořádně ho omyjte a osušte. Troubu rozpalte na co nejvyšší výkon, který umožňuje. Osušený lilek propíchejte na více místech vidličkou a položte ho na pečící papír. Vložte ho do vyhřáté trouby a nechte péct.

Mělo by to trvat asi 45 minut – slupka u lilku musí zcela zčernat. Nebojte se, pokud bude vše zavánět spáleninou. Vůbec to nevadí. Slupku používat nebudete a zbytek lilku bude krásně zauzený. Což se vám přesně hodí na pomazánku.

Jak připravit pomazánku z lilku

A co si tedy počít s tím pečeným lilkem? Stačí ho vložit do mixéru, přihodit k němu česnek, tahini pastu a koření podle chuti, rozmixujete a máte hotovo. Pokud bude třeba pomazánku dohustit, použijte ještě pastu tahini, naředit ji můžete naopak použít trochy oleje. Nejlepší je ten olivový. Tímto způsobem lze připravit například oblíbenou orientální pomazánku Baba Ghanous.

Jak upéct lilek rozkrojený na poloviny

Další možností je péct lilek přímo na porce. Středně velký lilek tak stačí rozkrojit napůl. Teď ho můžete už upéct jenom tak, ale byla by to škoda. Mnohem lepší je, pokud ho na několika místech prokrojíte (řez by neměl být veden až na slupku, resp. skrz) a pokapete olejem. Samozřejmě je možné lilek dochutit také oblíbeným kořením.

K lilku se skvěle hodí bylinky, takže pokud sáhnete třeba po oblíbeném Zataru, neuděláte chybu. V něm najdete tymián, sumu (škumpu) a sezamová semínka. Budete překvapeni, jak skvěle bude lilek chutnat. A nebojte se experimentovat s olejem. Standardně se doporučuje olivový, ale může být i ostropestřcový, BIO řepkový apod. Jen si pohlídejte, aby byl vždy vhodný pro tepelnou úpravu.

Lilek můžete péct i nakrájený na kolečka

Chcete si upéct lilkovou jednohubku? Ani to není těžké. Lilek dobře omyjte a odstraňte konec lilku se zelenou stopkou. Lilek nakrájejte na kolečka a nechte z něj vypotit vodu. To se udělá jednoduše za pomoci soli. Stačí posolit a nechat půl hodiny odpočinout. Jakmile se začne na povrchu voda srážet v kapičkách, máte hotovo. Jestliže nic takového nepozorujete, posolte lilek více. Před pečením pak tuto vodu osušte ubrouskem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno