Domů Pěší turistika Čechy Pecka, hrad v krajině kolem Zvičiny v Podkrkonoší

Pecka, hrad v krajině kolem Zvičiny v Podkrkonoší

Jednodenní výlet, ale i kratší aktivní dovolenou můžeme uskutečnit na Zvičinsku, v okolí městyse a hradu Pecky (Královéhradecký kraj). Zvičinsko je regionem spisovatele K. V. Raise, objevuje se ale také v díle A. Jiráska, narodil se zde K. J. Erben. Okolí hradu Pecky patří ke klasickým cílům poznávací turistiky pro všechen věk a všechny výkonnostní skupiny.

Zvičinsko, to je Podkrkonoší

Zvičinsko je region v okolí kopce Zvičiny. Ten představuje nejvyšší vrch Zvičinsko-kocléřovského hřbetu, podřazeného celku Krkonošského podhůří.

  • Vrchol Zvičiny leží v nadmořské výšce 671 metrů, přibližně 0,5 km východně od vsi Zvičina.
  • Hrad Pecka, který je nazýván Perlou Podkrkonoší, se nachází středu tohoto nádherného kraje.

Z hradní vyhlídky je v plné kráse vidět centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou, západním směrem nad městem Novou Pakou se rýsují vrchy Kumburk a Bradlec s ruinami středověkých hradů, vpravo od nich Tábor s poutním kostelíkem, jihovýchodně pak 671 metrů vysoká Zvičinanejvyšší bod regionu.

Na výlet vlakem

Jestliže se chceme vydat na Zvičinu a dále k hradu Pecce, bude asi nejlepší volbou cestovat vlakem. Z Pardubic (přes Hradec Králové a Jaroměř), nebo od Liberce (přes Turnov, Starou Paku). Pojedeme do stanice Bílá Třemešná. Stanici známe na příklad z výletu k přehradě Les Království, anebo z cesty vlakem k hospitalu na Kuksu.

  • Bílá Třemešná leží na původní trati z Pardubic do Liberce. Má význam v oblasti turistické. Po železniční trati bývají v příznivé době (mimo vládní opatření) provozovány jízdy historických vlaků.

Vzhůru na Zvičinu

Po červené turistické značce se turisté vydají směrem na Zvičinu. Cestou minou Lázně pod Zvičinou s některými turistickými aktrakcemi (vyhlídková věž, mini zoo) A s turistickým informačním centrem.

„Turistické informační centrum je otevřeno od léta 2010 a nabízí návštěvníkům Podkrkonoší mnoho informací o okolí. Dále máme letní a zimní outdoorovou půjčovnu a organizujeme denní a týdenní výlety. Mluvíme německy, holandsky, anglicky, francouzsky a španělsky,“ uvádí se na portále mapycz.

Raisova chata s vyhlídkou

Z několika staveb na vrcholu Zvičiny turisty asi nejvíc láká Raisova chata. „Po mnohaletých sporech mezi německými a českými turisty vznikla v roce 1925 rozhledna přístavbou věžovité otáčivé věže. Od poloviny 80. let 20. století byla však kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Po rekonstrukci v roce 2009 je rozhledna opět zpřístupněna návštěvníkům. Celková výška rozhledny je 10 metrů a vede na ni 65 schodů. Po vystoupání na zasklenou vyhlídku spatříte vrcholky Železných, Lužických a Jizerských hor, Kunětickou horu nebo Říp,“ avizuje portál mapycz.

Po červené až do Pecky

Po červené značce dojdou turisté do Pecky. „V členité a kopcovité krajině západního Podkrkonoší mezi Novou Pakou a Dvorem Králové leží městečko Pecka. Nad ním se na strmém návrší tyčí stejnojmenný hrad a pozdější zámek, dnes už z větší části zřícený. Pouze jedno křídlo, západní palác, nadále odolává nepřízni osudu a poryvům horských větrů,“ čteme na oficiálních stránkách městyse Pecky.

Cestou na hrad se nezabloudí

Po červené a modré značce dojdeme z náměstí k hradu, který se nepřehlédnutelně vypíná nad městysem.

První písemná zmínka o hradu Pecka je z roku 1322. Jako jeho majitel je uváděn Budivoj z Pecky. Hrad sloužil původně k ochraně zemské hranice a zlatých dolů u obce Stupná, kde se těžilo po celý středověk. Měl dvě obranné věže propojené hradební zdí a jeden obytný palác v jižní části nádvoří. Kolem hradu byl vyhlouben příkop, takže přístup byl možný pouze přes padací most,“ píše se na oficiálních stránkách hradu www.hradpecka.cz. Na těchto stránkách se turisté dozvědí vše potřené, co by o hradu chtěli vědět.

Otevírací doba v normálním režimu

Duben, říjen: Sobota, neděle, státní svátky: 9.00–16.00 hodin

Polední přestávka 12.00-13.00 hodin
Poslední dopolední prohlídka (jedna trasa) v 11.30 hodin.
Poslední odpolední prohlídka (jedna trasa) v 15.30 hodin.
Poslední celá prohlídka jednu hodinu před uzavřením hradu.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic na Pecce

Peckovský zámek zaznamenal největší rozkvět na začátku 17. století, kdy zde pobýval všestranně vzdělaný renesanční intelektuál Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 – 1621). Strávil zde poslední a zároveň nejplodnější etapu svého života.

  • Do české historie se Kryštof Harant zapsal jako cestovatel, hudební skladatel, spisovatel a politik

Domů, anebo do kempu?

Z Bílé Třemešné na hrad Pecku ušli turisté přes Zvičinu asi 14 kilometrů. Po prohlídce hradu turisté mohou:

  1. Dojít do Nové Paky (osm kilometrů), nasednout na vlak a odjet domů.
  2. Ubytovat se v Pecce, například ve zdejším velmi dobře vybaveném kempu. „V současné době se zaměřujeme zejména na rodiny s dětmi, které u nás v kempu naleznou široké vyžití. Nabízíme ubytování různých kategorií, od ubytování ve vlastním stanu až po apartmány s vlastním sociálním zařízením,“ dočítáme se na stránkách kempu Pecka www.kemppecka.cz.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno