Pěší výstup na Sněžku by měl být otázkou „vlastenecké cti“

Vystoupat po svých na Sněžku, nejvyšší horu naší republiky, by mělo tak nějak patřit k „vlasteneckým povinnostem“. Sněžka se nachází v Krkonoších, a ty mají další české „nej-“ – jsou nejvyšším pohořím České republiky. Pro pěší výstup na Sněžku a zpět stačí jeden celý den. Na Sněžku vystoupají i středně zdatní jedinci, nejedná se žádný „vysokohorský výkon“.

Nejvyšší hora s léty „povyrostla“

Sněžka, nejvyšší hora České republiky (1603,30 m.n.m., ale ve starších podkladech 1602 m.n.m) se nachází ve východní části Krkonoš. Vrcholovou částí Sněžky prochází státní hranice s Polskem. Sněžka má nezaměnitelný tvar, který je zdálky dobře rozpoznatelný. Po značnou část roku je zašpičatělý vrchol pokryt  sněhem. Odtud také název hory.

Při plánování výstupu na Sněžku je nejdřív třeba promyslet, ze kterého směru se turista vydá. Každopádně se nejdřív musí dostat do Krkonoš, konkrétně do Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.

  1. Autem se do Pece dostaneme z východu a z jihu nejrychleji přes Hradec Králové, Trutnov a Svobodu na Úpu.
  2. Autobusy do Pece i na Pomezní Boudy (HMÚ) jezdí z Trutnova.
  3. Nebo lze dojet vlakem do Svobody nad Úpou a poslední úsek autobusem.

Na Sněžku přes Růžohorky

Osobní automobil je možno v Peci zaparkovat na parkovišti U kapličky nebo Zelený potok. Z obou parkovišť se turista snadno dostane na zelenou turistickou značku, po níž se vydá směrem na Růžohorky. Zelená značka vede vpravo od lanovky. K chatě na Růžohorkách to je 2,7 kilometru. Cesta sice vede stále do kopce, ale nijak strmého. Měla by se zvládnout asi za 1:40 hodiny, zdatnější tu ujdou rychleji.

Z Růžohovek vede na Sněžku přímá žlutě značená, široká cesta. Jen v posledním úseku se profil trochu strměji zvedá. Z Růžohorek na Sněžku to je 3,3 kilometru, cesta trvá necelou hodinu a půl.

  • Z Pece na Sněžku se pěšky dojde za něco málo přes tři hodiny.

Na Sněžku z Horní Malé Úpy

Když bych turisté vycházeli z Horní Malé Úpy (Pomezní Boudy), vydali by se po červené nebo po žluté značce. Obě se scházejí u turistické chaty Jelenka (možnost občerstvení).

Od Jelenky pokračuje červená značka přes Svorovou horu na Sněžku. Cesta měří asi šest a půl kilometru.

Poslat pozdrav z nejvyššího bodu Česka

Na vrcholu Sněžky je dřevěná kaple svatého Vavřince. Sněžkou prochází státní hranice – z dálky nepřehlédnutelné „létající talíře“ Polské boudy jsou už na polské straně.

Po legendární České boudě zůstala jen základová deska. Turisty v současné době zajímá útočiště v České poštovně, stavbě architektů Patrika Hoffmana a Martina Rajniše. Odtud chtějí poslat pohlednici s razítkem nejvyššího bodu České republiky. Výběr pohlednic je velmi široký.

Pohoří jako na dlani

Z vyhlídkové plošiny, na níž je instalována panoramatická mapa, je úžasný rozhled, mimo jiné i do Obřího dolu.

Obřím dolem vede další možná výstupová trasa na Sněžku – z Pece po modré. Měří necelých sedm kilometrů a výstup trvá něco málo přes tři hodiny. Je určena zdatným turistům a je otevřena pouze v době, kdy není žádný (ani zbytkový) sníh. V jinou dobu je výstup touto cestou výslovně zakázán. Neznalost, nerozvážnost nebo ignorování zákazu má na svědomí mnohý lidský život a ještě častější zásahy horské služby.

Z vrcholu Sněžky je jako na dlani vidět i velmi pěkná cesta k Luční boudě. Cesta padá strmě (řetězy) do Obřího sedla k Polské chatě (tam také ústí modrá z Obřího dolu). Dál vede nesmírně malebným úsekem přes rašeliniště u pramenů Úpy k Luční boudě (občerstvení).

Od Luční boudy se turisté vydají k Památníku obětem hor, na Výrovku a přes Richtrovy boudy do Pece (ze Sněžky asi 12 kilometrů).

Po Stříbrném hřebeni do Špindlerova Mlýna

Ti, kdo se na cestu vydali brzy ráno a nemusejí se vracet do Pece ani na Pomezní Boudy, mohou od Luční boudy pokračovat překrásnou cestou po Stříbrném hřebeni až na Špindlerovku nad Špindlerovým Mlýnem (platí pro letní i zimní túry).

Kdo se ze Sněžky musí vrátit do Horní Malé Úpy (k automobilu, na autobus nebo tam je ubytován), sejde ze Sněžky po žluté na rozcestník Nad růžohorským sedlem a vrátí se na Jelenku po zelené. Od Jelenky na Pomezní Boudy může po červené nebo po žluté (může volit druhou cestu, než kterou šel nahoru. Ale to je na volbě každého).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno