Pěstování kaki

Toto ovoce dorazilo do Evropy až z daleké Číny. Ve starověkém Řecku bylo nazýváno „ohněm Dia“ nebo „plodem bohů“. A pokud se nechcete spoléhat jen na jeho dostupnost v obchodech, poradíme vám, jak na pěstování kaki opravdu se vším všudy.

Ovoce kaki je plodem stromu zvaného tomel japonský (Diospyros kaki) s kulatou korunou a výškou až 4-8 metrů, i když některé odrůdy mohou dorůst až 18 metrů. V našich podmínkách dorůstá o něco méně – ovšem mnoho pěstitelů nepříjemně překvapí úplně jiná vlastnosti. Pro kaki je totiž charakteristická výrazná ztráta listů při dozrávání ovoce, což zahradníky mnohdy vyděsí.

Pěstování kaki

Typické je pro něj také bohatě větvený kořenový systém a silné větve, pokryté hladkými a velkými listy s eliptickým nebo vejčitým tvarem. Kaki vykvétá v březnu s malými, zelenkavými kvítky. Jde o rostliny dvoudomé, takže toužíte-li po chutném ovoci, budete potřebovat více exemplářů.

Věděli jste, že: I když největší plantáže tomelu japonského se nacházejí v severní Číně, Japonsku a Jižní Koreji, najdeme menší skleníkové farmy třeba i v Polsku?

Pěstování kaki – jak na to?

Kaki není na pěstování náročné. Stačí ho pěstovat jako hrnkovou rostlinu nebo mít k dispozici studený skleník. Teploty pod -6 °C totiž snáší velmi špatně. Vyžaduje světlé a chráněné místo a také pravidelné hnojení. Během jara každý týden, v létě pak alespoň 1x měsíčně. Vyžaduje velký květináč kvůli rychle rostoucímu kořenovému systému.

Pěstování kaki

Kaki si vypěstujete i ze semen

Při pěstování pouze v interiéru se plodů nejspíš nedočkáte, i tak jde však o poměrně zajímavou pokojovou rostlinu, která vás navíc potěší svým rychlým růstem. Můžete je zakoupit na internetu nebo vyzkoušet ta, která najdeme v plodech kaki z obchodů. Dejte ale pozor, aby byly správně zralé. Měly by být měkké, s tmavě oranžovou slupkou a na dotek připomínat rajče.

Získaná semena důkladně promyjte a zbavte všech zbytků dužiny. Nyní je třeba stimulovat klíčivost. Zabalte je do vlhkého ubrousku, vložte do sáčku a uložte do lednice po dobu tří měsíců. Pravidelně je kontrolujte a v případě potřeby znovu namočte. Nikdy nesmí vyschnout!

Takto povzbuzená semena vysijte do rašeliny, nejméně 2,5 centimetrů pod povrch půdy (jinak snadno chytají plíseň). Překryjte květináč potravinářskou fólií, hojně zalévejte a nechte klíčit při teplotě 20-25 ° C. Po 2-3 týdnech se objeví mladé rostlinky, tehdy fólii odstraňte a květináč postavte na jižní parapet.

V prvních několika měsících potřebují asi 24-25 °C, později je můžete pomalu otužovat. Dvouletým a starším rostlinám svědčí letnění, do pěti let jsou však velmi náchylné i na mírné mrazíky. Ukliďte je proto do interiéru vždy, když bude hrozit špatné počasí. Plodů se můžete při dobré péči dočkat asi za 4-5 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno