Pěstování kedluben

Také jste si oblíbili tuhle lahodnou zeleninu, ale z obchodů si domů často přinesete jen dřevnaté nebo naopak příliš malé kusy? Vrhněte se letos na pěstování kedluben vlastními silami. Poradíme vám, jak začít a na co si dát pozor.

Kedlubny jsou velmi zdravá a oblíbená zelenina. Nejde jen o dobrý doplněk salátů, ale i polévek a dalších tepelně upravených pokrmů. A samozřejmě zachutná i syrová – jen tak, jako svačina třeba k televizi. Pokud je chcete pěstovat sami, měli byste dobře znát pravidla ideální kultivace.

Pěstování

Aby bylo možné vychutnat si kedlubny v plné parádě, měla by být jejich semínka zaseta včas. Pamatujte na to, že bílé odrůdy jsou vhodné pro sběr dříve než pomaleji rostoucí fialové. Nejlepší termín pro výsadbu je koncem května nebo začátkem června. Díky tomu je možné kedlubny sklízet až do podzimu, což vám umožní vytvoření dostatečných zásob na zimu. Nemusíte se bát mrazení, ale ani zavařování.

Výběr správné půdy je asi ze všeho nejdůležitější. Kedlubny patří do rodiny zelí, ale nejsou tak náročné z hlediska půdy jako jejich blízcí příbuzní. Nicméně stojí za to zajistit, aby byly zasazeny do humusovitých půd s vysokou vlhkostí. Příliš vody však škodí, to přichází ke slovu naopak obávaná hniloba. Je také dobré věnovat pozornost půdní reakci – ta by měla být nejlépe mírně kyselá. A jaké vybrat stanoviště? Nemělo by být příliš stinné, protože rostliny potřebují alespoň po dobu šesti hodin denně přístup ke slunečnímu světlu.

Jak na správné zalévání kedluben a další zajímavosti pro zvídavé zahrádkáře

Vlhkost a správné zavlažování je klíčem k dobré úrodě kedlubnů, která bude chutná a plná vitamínů. Jestliže během léta pravidelně prší, nemusí se o svůj záhon téměř starat, ale pokud nedostatek srážek trvá delší dobu, je třeba zelenině pomoci. Kromě závlahy je také dobré pokrýt rostlinu kompostem, který zajistí konstantní vlhkost v půdě v jejím bezprostředním okolí. Dobrou variantou je také slámový mulč.

A kdy kedlubny sbírat? Ono kýžené období začíná až na podzim. Kedlubny můžete sklízet od září do začátku listopadu. Materiál vhodný ke sběru poznáte snadno – kedlubny budou mít průměr přibližně 6 až 10 centimetrů. K jídlu jsou ovšem vhodné nejenom hlízy, ale i listy. Ty lze přidat do polévek, salátů, pesta nebo pomazánek – samozřejmě nejsou-li příliš poškozeny.

Samotné skladování je značně problematické. I v případě, že kedlubnovým hlavičkám ponecháme kořen, pohybuje se doba jejich uskladnění v lednici maximálně na tři týdny – mimo ni je pak ještě kratší. Proto je vhodné kedlubny např. podusit a následně zamrazit, nebo využít některý z mnoha receptů k jejich konzervaci. Kedlubny lze nastrouhat nebo nakrájet na malé kostky (podle způsobu zamýšleného použití) a poté jednoduše zavařit. Ze sklenice je pak stačí jen vyklopit a okamžitě použít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno