Domů Výživa Pěstování Pěstování kiwi

Pěstování kiwi

Nedáte na tohle chlupaté ovoce dopustit, ale nedokážete se smířit s nevalnou chutí tvrdých, často ještě podržených plodů z obchodu? Ukážeme vám, jak na  pěstování kiwi na vlastní zahrádce snadno a rychle.

Je ovšem nutné dodat, že plody v prodejním řetězci pocházejí z liány aktinidie lahodné alias Actinidia deliciosa. Tu však v mírném pásu pěstovat nelze. Mnohem vhodnější je aktinidie čínská Actinidia chinensis nebo Actinidia arguta. Sazenice obou druhů bývají v obchodech snadno k dostání.

Pěstování kiwi

Pěstování kiwi vyžaduje pečlivost a trpělivost

Při nákupu si však musíte dát velký pozor. Kiwi totiž patří mezi rostliny dvoudomé a k plození tedy vyžadují přítomnost samčí i samičí rostliny. Samosprašných odrůd je málo, bývají dražší a ne vždy plodí tak, jak bychom si představovali.

Rostlinek kiwi není potřeba moc – na jednu samčí by měly připadnou 2-3 samičí. Ty je třeba brzy na podzim nebo na počátku jara zasadit do propustné, dobře propracované půdy. Kiwi koření mělce. Uvítá dobrou drenáž, a také ochranu půdy před vysušením. Proto se nebojte povrch zeminy následně přihrnout mulčovací kůrou.

Přiměřeně zalévejte, hnojte – čekejte. Plody se totiž objeví teprve na dvouletém dřevě, je tedy dost dobře možné, že první rok si na sladkých chlupatých „čínských angreštech“ zkrátka nepochutnáte. Rovněž nezapomeňte na vhodnou podpěru – vždyť délka jednotlivých výhonů se může blížit osmi metrům! Kiwi se tak rádo poplazí třeba po zahradní brance, pergole nebo plotu. Vyhovuje mu slunce, ale poroste i v polostínu.

Plody se objevují od poloviny července, a rostlinka kiwi často plodí až do zámrzu. Při dobré péči je možné z jedné sazenice získat až 30 kilogramů plodů! Nejlépe chutnají syrové, lze je však používat i k pečení nebo do studených dezertů. Mohou se chlubit velmi vysokým obsahem vitamínu C.

Chcete hojnou úrodu? Nebojte se včasného řezu

Každý rok je třeba výhony kiwi patřičně zkrátit. Ty, které už odplodily, odstraníme úplně. Nové pak zkracujeme tak, aby zůstalo zachováno posledních osm párů oček, ze kterých vyrůstají listy. Někde v této vzdálenosti totiž dochází i k vývoji květů a zřežeme-li rostlinu více, nemusíme se jich dočkat vůbec.

Řez provádíme během zimy, na jaře je kiwi náchylné k silnému ronění mízy, což jeho kondici rozhodně neprospívá. Řízky není třeba vyhazovat, velmi ochotně z nich vyrostou nové rostlinky. Stačí je vysadit do směsi písku a zahradní zeminy. Musí však mít alespoň 20 centimetrů délky, menší řízky se ujímají jen velmi neochotně. Zasadíme je do poloviny délky, mírně zavlažujeme a necháme odpočívat při 19 °C. Do měsíce by se měly objevit první kořeny.

Stejný postup lze provést i u řízků odebíraných v létě. Zimní řízky mohou do volné půdy přijít už v srpnu, letní je třeba přes zimu pěstovat doma nebo v temperovaném skleníku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno