Domů Výživa Pěstování Pěstování majoránky

Pěstování majoránky

Majoránka zahradní, Origanum majorana, Majorana hortensis a Majorana hortensis – to všechno jsou synonymní výrazy pro starou známou majoránku. Ukážeme vám, jak jednoduché pěstování majoránky je, a také jak ji využít v kuchyni i lidovém léčitelství.

Divoká majoránka je trvalka, v současnosti se přirozeně vyskytující pouze v Turecku a na Kypru. V našich podmínkách jde zpravidla o rostlinu jednoletou, a to kvůli nedostatečné odolnosti majoránky vůči nízkým teplotám. Jde o keř, dosahující výšky 15 až 60 cm. Světle zelené, oválné listy na dlouhých stoncích, vydechují příjemně kořeněnou vůni. Drobné květy majoránky mají bělavou nebo modravou barvu.

Pěstování majoránky

Pěstování majoránky – co potřebuje ke svému růstu?

Této půvabné bylince se nejlépe daří na humusu a lehkých půdách, na slunečném závětrném místě. Pouze odrůdy se zlatými listy vyžadují polostín. V březnu vyséváme drobná hnědá semena přímo na záhon nebo do pařeniště. Při pěstování doma přemísťujeme mladé sazeničky ven v polovině května.

Náš tip: Majoránka vydává intenzivní vůni. Ta je tím silnější, čím je půda, na které roste, úrodnější.

Při péči o majoránku na zahradě je nejdůležitější ideální hustota jejího vysazení. Sazeničky nevysazujeme blíže než 25-35 centimetrů k sobě. A pokud se během léta trs příliš zahustí, každých 45 centimetrů od sebe větvičky nemilosrdně roztrhneme. Výsadba se provzdušní a předejdete mnoha chorobám.

Majoránka – kdy sklízet a jak sušit?

Kdy řezat majoránku? Zásadně seřezáváme celou rostlinu najednou, postupné odebírání lístečků jí nesvědčí. První řez přichází na řadu v pozdním létě, až do začátku podzimu ho stihneme ještě 2-3 krát zopakovat.

Nejlepší jsou listy těsně před nasazením květů. Majoránku lze sušit a zmrazit. Sušení listů a výhonků květin by mělo probíhat při teplotě do 35 stupňů Celsia, a to co nejdříve po sklizni. Vybíráme vzdušná a suchá místa – v podkroví, v sušičkách na byliny nebo v troubě, při otevřených dvířkách.

Na papíře je vždy třeba rozprostřít tenkou vrstvu bylinek, která se během prvních dvou dní opatrně promíchává, takže sušení probíhá rovnoměrně. Sušené rostliny je nutné rozdrtit a skladovat v uzavřených nádobách z tmavého skla na stinných místech. Světlo způsobuje rychlé zničení žádoucích vlastností majoránky. Správně uskladněná majoránka vydrží bez ztráty chuti a vůně přibližně rok.

Majoránka v domácí lékárně

Listy rostlin jsou bohatým zdrojem vitamínů C, A a K a minerálů – hlavně železa. Obsahují také vápník, draslík, zinek, hořčík a měď. Majoránka se též používá k léčbě:

  • gastritidy a zažívacího systému,
  • pomáhá udržovat normální krevní tlak,
  • doporučuje pro osoby trpící diabetem typu 2,
  • je prospěšná při léčbě revmatických nemocí,
  • působí proti nachlazení a bolesti hlavy,
  • má také uklidňující účinek,
  • pomáhá zbavit se nespavosti.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno