Pěstování máku

Máte na zahradě volný záhon a uvažujete, kterou plodinu byste ještě mohli do své zahrádky začlenit? Vyzkoušejte pěstování máku. Nevypadá na to, ale opravdu toho ke své spokojenosti příliš nepotřebuje.

Mák je velmi zdravou potravinou. Obsahuje vitamíny A, C, D, E, B3 (posiluje imunitu, zlepšuje vzhled vlasů a kůže) a vlákninu, která v žaludku bobtná a výrazně potlačuje chuť k jídlu. Obsahuje také velké množství vápníku – ten zajišťuje správné fungování kostí a oběhového systému. Maková semena obsahují také cenné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pro lepší výživu srdce.

Pěstování máku

Vykvétá v polovině května. Přirozeně roste na travnatých svazích v horských lesích a subalpínských zónách. Miluje otevřené slunné oblasti, ale vydrží i lehké zastínění. Roste na jakékoli zahradní půdě, preferuje propustnou a výživnou půdu. Dobře reaguje na použití organických a komplexních minerálních hnojiv.

Mák je nenáročná rostlina. Jeho kořen je hluboký, takže dokáže získat vlhkost i ve velmi suchém počasí. Listy a stonky jsou navíc pokryty chlupy, což zvyšuje jeho odolnost i vůči dlouhodobému suchu. Po celé léto ho prakticky nemusíte zalévat – pouze jsou-li sucha příliš velká.

Po odkvětu semena dozrávají a poskytují tak dostatek materiálu k samovýsevu. Chceme-li však výsev provést sami, musíme s tím začít brzy na jaře. Jakmile je půda zbavená sněhu (ovšem nikoli blátivá), je ten správný čas. Semena stačí volně rozhodit na plochu, nepřikrývat ani nezatlačovat.

Z běžných onemocnění mohou mák napadat plísně, kořenové hniloby nebo skvrnitosti listů. Škůdci pro něj prakticky žádné nebezpečí nepředstavují.

A jak na sklizeň? Makovice utrhněte ještě před jejich rozevřením. Dva dny sušte na přímém slunci a teprve poté z nich vysypte mák a dosušte ho v troubě. Vydrží vám celý rok, aniž by ztratil na své chuti, vůni nebo výživové hodnotě.

Jak pěstovat orientální mák

Hledáte-li spíše okrasu své zahrádky, pak vsaďte na máky orientální. Jsou mezi nimi i trvalky, které vydrží na jednom místě po mnoho a mnoho let. Semena by měla být zaseta na jaře nebo na podzim přímo do trvalého místa. Kořeny máku totiž dosahují opravdu hluboko, což je důvod, proč mák velmi špatně snáší přesazování. Půda by měla být vlhká nejméně po dobu dvou týdnů. Po vyklíčení a objevení prvního páru listů je třeba výsadbu protrhat. Mezi jednotlivými rostlinami by mělo být nejméně 20 centimetrů volného prostoru. Kvetení přichází obvykle ve druhém roce po výsevu.

Vysoké druhy orientálních máků se neobejdou bez opory. Vždyť jejich květní stonky mohou dosáhnout výše až jednoho metru a velký těžký květ je lehce ohne k zemi. Doporučujeme vyvazovat k tyčce a pěstovat na závětrném místě. V takovém případě vám budou udělat radost po celé léto i během brzkého podzimu.

1 komentář

  1. JAKY MÁK PESTUJETE,LONI JSEM ZASADIL A VŠECEN BYL NAPADEN NOSATÝM BROUKEM,TAKŽE ŽÁDNY MÁK ALE REZAVÁ DRŤ.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno