Pěstování patizonu

Tato lahodná tykev se na naše zahrady opět vrací. Nejspíš je to kvůli tomu, že pěstování patizonu není vůbec složité a bude se mu dařit opravdu všude. Koneckonců, naši předkové ho jednoduše vysadili na kompost a měli vystaráno.

V přírodě se tato plodina přirozeně nevyskytuje, jde totiž o kultivar běžné dýně neboli dýně chřestové (Cucurbita pepo, var. cylindrica). Patisonu však jeho „vyšlechtěný“ původ vůbec nevadí. Naopak.

Jen jeden patison vám stačí

Dobrou zprávou je, že se do pěstování rostlinek patisonu můžete pustit i ve chvíli, kdy máte k dispozici jen malý záhon. Jsou totiž samoopylovací, takže si vystačíte i jen s jednou jedinou. Doopravdy. A kam ji vysadit?

Na kompost patisony nepatří

Upřímně říkáme, že tam, kam se dýně umísťují odjakživa, raději ne. Patisonům se tu sice bude dařit (a to často tak moc, že nebudete vědět, co si máte s tak bohatou úrodou počít), ovšem zároveň vytáhnou z kompostu většinu živin. Takže až ho bude chtít použít na záhonu, nebudete to mít takový efekt, jaký nejspíš očekáváte.

Jak vlastně patison vypadá

Na první pohled se opravdu tak trochu podobá dýni, a to včetně listů. Z jejich úžlabí pak vykvétají velmi výrazně vybarvené žluté květy, z nichž se později tvoří diskovité plody. Jak jsme již zmínili, vystačí si se samoopylením, takže i jedna jediná rostlinka patisonu vám dá bohatou úrodu.

Kde a jak ho vysazovat

Záhonek, kam ho plánujete vysadit, pořádně obohaťte kvalitním kompostem nebo chlévským hnojem. Obojí mu prospívá. A vyplatí se i menší vrstva mulče. Patisony mají totiž rády stabilní vlhkost v půdě, ale nesnáší přelévání. Je to tedy velmi podobné, jako u pěstování okurek. Zalévejte je méně, ale častěji. A samozřejmě přizpůsobte množství vody jejich aktuální velikosti.

Kdy je vhodná doba pro vysazení

Patisony jsou velice variabilní rostliny a záleží na vás, jak je chcete pěstovat. Jestliže jsou vaším cílem velké plody, které lze kupříkladu vydlabat a používat k zapékání, pak jste limitování nejpozději polovinou května. Hodí se zakoupené sazenice, přímý výsev je totiž možný jen v teplých oblastech a to do poloviny dubna.

Při výsevu sijeme semena asi 23-30 mm pod povrch půdy, u výsadby je vhodná spona 1,5 metru (minimum je jeden metr). Ovšem patisony, které chceme sbírat ve velmi mladém stadiu (podobně jako mladé cukety), můžeme vysadit i později – klidně ještě v červnu, pokud nám na zahradě zbude místo.

Kdy a jak sklízet patison

Alespoň zpočátku doporučujeme sbírat mladé plody, vyvinuté jen několik dní po odkvětu Podporujete tím rostliny ve tvorbě stále nových a nových. Teprve ve chvíli, kdy se blíží podzim, si můžete nechat uzrát několik větších patisonů k uskladnění. Ale počítejte s tím, že je nelze uchovávat déle než do Vánoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno