Petrželka

Petrželka je jednou z nejoblíbenějších bylinek. Její zelené listy jsou ozdobou každého talíře a navíc má velmi příjemné aroma. Výhodou petrželky je její univerzálnost. Můžete ji použít do studených i teplých pokrmů, vegetariánských i masových, polévek i hlavního chodu. Výhodou je, že ji ani nemusíte sami pěstovat – koupit se dá v každém větším supermarketu. I v těch nejmenších obchodech je obvykle dostupná ve své sušené formě. Avšak jeho pěstování není složité.

Sušená a čerstvá petrželka

Petrželka je nejlepší, když je čerstvá, protože to je její aroma nejvýraznější. Sušená petrželka už nemá tak silnou chuť, nicméně její výhodou je dlouhá trvanlivost. Pokud bychom chtěli prodloužit životnost čerstvé řezané petrželky, měli bychom ji dát do sklenice s vodou (jako to děláme s klasickou kyticí květin), zabalíme do sáčku a dáme do lednice. Takto vydrží v lednici asi dva týdny. Sušená petrželka, kterou skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, vydrží asi rok.

Petrželka

Petržel a petrželka

Mezi těmito dvěma pojmy existuje rozdíl. Zatímco petrželkou rozumíme zelené listy, petržel je označení pro kořenovou zeleninu – tedy pro tu bílou část, která roste pod zemí. Petrželka je nať od kořenové petržele, ale může být také pěstována ve speciálních odrůdách pouze pro své listy. Zatímco petrželku nevaříme, petržel je tvrdá a pokud ji nenastrouháme najemno, vyžaduje tepelnou úpravu. Obě to jsou skvělé ingredience, které používáme do polévek.

Petrželka pěstování

Semínka je lepší vysadit rovnou na konečné stanoviště, protože přesazování předpěstovaných rostlin může být z hlediska citlivých kořenů rizikové. Semena je vhodné předpěstovat asi 10 týdnů před posledním datem mrazu. Rovnou na venkovní záhon je můžete vysadit asi 3 týdny před předpokládaným posledním datem mrazu. Klíčení rostliny je velmi pomalé. Chcete-li je urychlit nebo zvýšit množství vyklíčených semen, před výsadbou je předem namočte ve vlažné vodě. Po třech týdnech se objeví první rostlinka. Ideální teplota pro klíčení je 21 °C, ale postačí i nižší teploty.

Podmínky pro pěstování

  • Dobře propustná půda bohatá na živiny.
  • Slunečné stanoviště.
  • Pravidelná zálivka – v létě může být častější.
  • Vrstva mulče je vhodná pro zachování vlhkosti v půdě a potlačení růstu plevele.

Sklizeň

Jakmile se listy petrželky skládají s typických tří částí, můžete začít sklízet. Používejte co nejdříve po sklizni.

Petrželka

Petrželka v kuchyni

Petrželka je obzvláště oblíbená na Středním východě – používá se zde do velkého množství pokrmů, jako je například tabbouleh, typické jídlo této oblasti, jejímž základem je bulgur, petrželka, máta a další zelenina. Velice známá je ale také u nás, kde se používá zejména jako ozdoba talířů. Čím dál častěji se ale využívá také její aromatické chuti, díky které slouží petrželka jako koření. V podstatě můžeme rozlišit dva hlavní druhy – petrželku hladkolistou a kudrnku. Zatímco kudrnka je velice přitažlivá na oko, je o něco méně aromatická, než její hladkolistá odrůda. Jako ozdobu stačí bylinku nasekat a posypat jí pokrmy (polévky, omáčky, brambory, saláty, atd.). Petrželka se nevaří, přidává se až do hotového pokrmu.

Oreganové krevety s petrželkou

Nejprve si připravte marinádu na krevety: smíchejte 3 lžíce olivového oleje, 1 lžičku čerstvého i sušeného oregana, 1 lžičku soli a 3 utřené stroužky česneku. V této marinádě nechte krevety odležet aspoň tři hodiny v lednici. Budete potřebovat 20 tygřích krevet. Poté je napíchejte na jehle a grilujte na grilovacím alobalovém tácu. Připravte si 2 lžíce citronové šťávy, kterou krevety polijete, a posypte je 1 lžící petrželky. Ihned podávejte.

Ředkvičková pomazánka s vajíčky a petrželkou

Tato pomazánka je velmi zdravá. Stačí, když uvaříte 4 vejce natvrdo a po zchladnutí je nastrouhejte na hrubém struhadle. 300 g ředkviček omyjte, osušte a nastrouhejte na jemno. Trochu je vymačkejte, ať se zbavíte přebytečné vody. Smíchejte je s vejci. Nakonec vmíchejte ještě 1 cibuli (může být bílá i červená), kterou jste nakrájeli na jemno, 130 g Lučiny a 4 lžíce bílého jogurtu. Poté ještě vmíchejte nasekanou petrželku – její množství bude záviset na vaší chuti.

Petrželka

Petrželkové pesto

Asi 2 hrsti petrželových listů rozdrťte v hmoždíři spolu s ¼ lžičky solí. Poté vmíchejte nahrubo nasekané kešu ořechy (2 lžíce), utřený 1 stroužek česneku, a podle chuti můžete přidat lahůdkové droždí a citronovou šťávu (tyto dvě ingredience lze vynechat). Pořádně promíchejte, ochutnejte a podle potřeby přisolte. Napěchujte do skleničky tak, aby v ní zůstalo co nejméně vzduchu, ten totiž zkrátí životnost pesta. Povrch zalijte olivovým olejem, abyste pesto utěsnili. Uchovávejte v lednici. Používejte do bylinkového másla, k těstovinám nebo na chleba či různé placky.

Skladování petrželky

Kromě sušení je pro prodloužení životnosti petrželky vhodné také mrazení. Stačí, když petrželku nasekáte a uložíte do sáčku. I po zmrznutí bude jednoduché odebrat pouze tu část petrželku, kterou potřebujete. Dobrým způsobem je také zamražení s trochou vody v tvořítku na led. V mrazničce vydrží petrželka asi půl roku.

Nutriční hodnota petrželky

Ve 30 g čerstvé petrželky se nachází asi jen 11 kalorií. Z tohoto důvodu se jedná o skvělou surovinu pro dietní vaření. Navíc dokáže oživit chuť každého pokrmu, což je při hubnutí také důležité. Kromě toho v tomto množství petrželky najdeme také 2 g sacharidů, 1 g bílkovin, 1 g vlákniny a téměř žádný tuk. Petrželka obsahuje vitamín A, C , K, kyselinu listovou a draslík. Toto složení slibuje vysokou antioxidační aktivitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno