Pilot Martin Šonka se stal vicemistrem světa ve Freestyle

Na 26. mistrovství světa v letecké akrobacii nejnáročnější kategorie unlimited (Foligno, Italie), se Martinovi podařilo vylétat stříbrnou medaili v disciplíně Freestyle. Se svým letounem EXTRA 300 SR tak porazil i své bývalé kolegy z Red Bull Air Race, Nicolase Ivanoffa FRA (6. místo) a Hannese Archa AUT (14. místo).

Freestyle – 4 minutová volná sestava, která se nelétá podle FAI – Arestiho katalogu, ale používá se volná tvorba figur. Něco na způsob air show, ale za jasně stanovených podmínek a hodnocení.

„Mistrovství světa pro mě bylo vyvrcholením letošní sezóny, která byla zatím nejúspěšnější v mé závodní kariéře. Letos jsem získal titul mistra ČR v letecké akrobacii v elitní kategorii Unlimited, vyhrál jsem mistrovství Maďarska, zvítězil v prestižním závodě Elite Aerobatic Formula a teď jsem vicemistrem světa ve Freestyle, což je pro mě osobně, po sezóně v Red Bull Air Race, kdy jsem akrobacii trénovat nestíhal, velký úspěch. V celkovém pořadí MS jsem obsadil 11. Místo, a jelikož mám nové letadlo, na které si teprve zvykám, jsem s umístěním spokojený. Velkou radost mi udělalo také 4. místo českého týmu v soutěži družstev. Příští rok rozhodně chceme z mistrovství Evropy přivést další medaile“.

V soutěži v klasické akrobacii se Martin Šonka umístil na 11. místě, jako nejlepší z našich. Potvrdil tak, že mezi akrobatickými piloty patří mezi světovou špičku. V soutěži týmů obsadil český akrobatický tým 4. místo (1. Rusko, 2. Francie, 3. USA).

Další naši reprezentanti celkově:

20. Marek Hyka, 28. Petr Kopfstein, 32. Jan Adamec, 36. Jan Rozlivka

Martin Šonka foto

Martin Šonka

Martin Šonka

Martin Šonka

Martin Šonka

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here