Objevili jste ve své lednici plíseň? Nevítaného „hosta“ je potřeba se urychleně zbavit. A také naučit se jeho přítomnosti předcházet. Jak?
Proti plísni pomůže pravidelné utírání i kontrola potravin
Vaše lednička je prostředím, kde mají plísně ideální podmínky pro svůj růst. Nahrává jim jednak chladno, ale i cirkulace vzduchu.
Stačí tak opominuté potraviny nebo to, že rodině občas do ledničky ukápne z potravin, které zde běžně skladujete. Nejúčinnějším bojem proti plísním je přitom prevence.
Podobné nehody je nutné ihned zlikvidovat, pokud si nechcete „zadělat“ právě na vznik plísní. V tomto směru je vhodné ledničku denně kontrolovat, může vám do ledničky ukápnout, aniž byste si toho všimli, případně může být nepozorná vaše rodina.
Nemilosrdně vyhoďte vše, co je zkažené. To, co už je porostlé plísní, zásadně nejíme. Obecně se doporučuje raději se řídit datem spotřeby a nespoléhat se jen na optické posouzení výrobku. Vypadat i chutnat může už prošlý produkt standardně, ale nemáte jistotu, jaké biologické procesy se již odehrávají uvnitř. Revizi prošlých potravin je vhodné provádět přibližně jednou týdně.
Umývání ledničky
Ledničku je dále nutné pravidelně umývat. Alespoň jednou měsíčně tak celou lednici vykliďte a důkladně vytřete. Potraviny uskladněte do termo sáčků, v případě, že je venku zima, dočasně je můžete uložit i na balkon, abyste zabránili nežádoucím změnám teploty.
Zodpovědně také přemýšlejte o tom, jestli to, co v lednici máte, budete skutečně ještě jíst. Pokud ne, pravděpodobně se dlouhodobě uskladněné potraviny v čase úspěšně „dožijí“ plísně. Vyhoďte proto to, co nemíníte konzumovat, raději rovnou.
Jak na preventivní čištění ledničky
Pak se můžete pustit do důkladné očisty. Pryč musí z ledničky všechny poličky, zásuvky a mřížky či jiné součásti. Umyjte tyto vyjímatelné díly prostředkem na nádobí. Stejně tak otřete vnitřní plochy ledničky. Tradičně se používá soda, která má alkalické vlastnosti, což napomáhá snáze odstraňovat nečistoty.
Použitelný je i obyčejný mycí prostředek na nádobí, například Jar. Některé zdroje doporučují i mýdlovou vodu, jiné však před mýdlem varují, aby v prostorách chladničky neulpěl nežádoucí odér. Ten totiž může přejít i na potraviny.
Chybu neuděláte ani s razantní dezinfekci. Použít můžete chlornan sodný, tedy klasické Savo. K tomuto účelu můžete použít speciální čisticí přípravek, který přímo koupíte pro čištění lednic, známá je například značka Sanytol.
Nechcete-li v blízkosti potravin používat chemické přípravky, postačí vám obyčejný ocet, který rovněž působí jako velmi účinná přírodní dezinfekce. Použít ho můžete i ve fázi, kdy už se plíseň objeví a potřebujete ji zlikvidovat.
I správné skladování zabrání plísním
Pochopitelně je důležité chovat se už na nákupu zodpovědně. Pokud si přineseme potraviny, které nejsou vakuově zabalené, musíme je zkonzumovat včas. Kupujte si tedy jen menší množství, nevytvářejte v ledničce zbytečné zásoby a rozhodně se vyhněte impulzivním nákupům výhodného zboží, které bylo v akci, ale doma ho pak nikdo nejí.
Nejnáchylnější na rozvoj plísní jsou hlavně měkké potraviny. Typicky se tak ve vaší lednici může plíseň pustit třeba do jogurtu či jiných mléčných výrobků. S oblibou napadá i uzeniny nebo marmelády a džemy. Náchylné je i měkké ovoce a zelenina.
Potraviny ukládejte do ledničky tak, aby byl její prostor zaplněný rovnoměrně. Jen tak může všude proudit studený vzduch. Pokud ledničku nezahltíte, snáze se vám bude i vizuálně kontrolovat, jestli už není s potravinami něco v nepořádku.
Do zásuvek v dolní části patří ovoce a zelenina. Ty se před uskladněním nemyjí. Na nejnižší police ukládáme maso určené ke zpracování. Výše pak patří mléčné výrobky jako jogurty, sýry, případně pomazánky. Nejvyšší patro je vyhrazeno uvařeným pokrmům.