Domů Zdravé recepty Nápoje Pohankové mléko

Pohankové mléko

Navzdory tomu, co si spousta lidí myslí, není pohanka obilným zrnem. Jedná se o bezlepkové semeno, které jako quinoa obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, což z ní činí kompletní zdroj proteinu. Pohanka je dobrým zdrojem hořčíku, železa, manganu, fosforu a mědi a obsahuje důležité antioxidanty, jako například quercetin, rutin a D-chiro-inositol. Pohankové mléko se může vyrábět ze syrových pohankových semen (má jemnou, travnatou chuť) nebo z opečených pohankových semen (má lahodnou, ořechovou chuť).

Co je to pohankové mléko?

Výchozím materiálem pro výrobu pohankového mléka je (jak už název napovídá) pohanka. Trojúhelníková zrna pohanky patří botanicky do jiné čeledi než obiloviny, což znamená jediné. Pohanka neobsahuje lepek, a proto ji mohou bez problémů konzumovat lidé s nesnášenlivostí lepku, ale také ti s citlivostí na mléko a mléčné složky, protože druhou nejdůležitější surovinou už je jen voda.

Pohanka rostlina

Připravte si domácí pohankové mléko

Pohankové mléko si můžete připravit ze syrové i opečené, ale také z naklíčené pohanky. Opečenou pohanku můžeme koupit pod názvem „kasha“, ale můžeme si ji také vyrobit. Dejte syrová semínka pohanky na plech a pečte 8-10 minut na 175 °C. Ať už máte kterýkoli druh pohanky, další postup je pro všechny stejný:

  • ½ šálku pohanky zalijte dvěma šálky vody a nechte nabobtnat do druhého dne.
  • Poté dejte do mixéru se špetkou himálajské soli a rozmixujte na jemno.
  • Slijte přes jemné plátýnko. Vymačkejte z něj co nejvíce mléka.
  • Mléko skladujte v lednici po dobu maximálně 3 dny.
  • Můžete osladit datlovým sirupem (nebo rozmixovat s jednou datlí).

Pohankové mléko s vanilkou a kardamomem

Pokud vám klasická varianta nezachutná, nebo jen toužíte po změně, vyzkoušejte tuto verzi receptu na přípravu ochuceného pohankového mléka. Postupujte následovně:

  • Jeden šálek pohanky smíchejte se lžící jablečného vinného octa a zalijte třemi šálky vody. Nechte odstát přes noc.
  • Poté rozmixujte dohladka a sceďte přes plátýnko. Vymačkejte, abyste dostali co nejvíce mléka.
  • Ochuťte dvěma lžícemi javorového sirupu, lžičkou vanilkového extraktu, čtvrt lžičkou mleté skořice a čtvrt lžičkou mletého kardamomu.
  • Dejte do lahve a skladujte po dobu maximálně 4 dnů.

Pohanková kaše

Jaké jsou zdravé složky v pohankovém mléce?

Bohatství živin, vitamínů a minerálů je silným argumentem pro konzumaci pohanky. S obsahem bílkovin 10 g na 100 g pohanky se jedná o skvělý nápoj, který poskytuje dostatek energie pro budování svalů a udržení zdravého metabolismu. V tomto mléce existuje 8 cenných aminokyselin, které vaše tělo nemůže produkovat samo o sobě. Proteiny jsou také považovány za zvlášť snadno stravitelné. Obsah tuku v mléce je také pozitivní: pouhých 1,8 g na 100 g. To znamená, že pohankové mléko obsahuje podstatně méně tuku než klasické kravské mléko.

Vitamíny a minerály v pohankovém mléce

Pokud jde o vitamíny a minerály, pohankové mléko je dobře zásobeno, zejména vitamíny A, B a E a minerály kyseliny listové a manganu. Kromě toho obsahuje pohanka a výrobky z ní účinnou látku rutin, která chrání před poškozením cév. Nezanedbatelný je také obsažený lecitin, který může snížit hladinu cholesterolu a podporuje fungování jater.

Jakými přínosy přispívá pohanka k zdravé stravě?

Pokud budete pít pohankové mléko pravidelně, můžete si všimnout hned několika pozitivních účinků. Na jedné straně si můžete bezpečně užít mléko, i když máte alergii na ořechy, lepek, či nesnášenlivost laktózy. Pohankové mléko je vhodné taktéž pro vegany. Na druhé straně vaše tělo těží z cenného přísunu životně důležitých a zdravých živin a životně důležitých látek. Sklenicí základního pohankového mléka můžete doplnit zásoby bílkovin v těle, jíst různé vitamíny a minerály a chránit tělo před acidózou. Pokud si mléko osladíte datlovým sirupem (jak navrhujeme v receptu) získáte nejen lepší chuť, ale také více vitamínu B.

Kde mohu koupit pohankové mléko?

Pohankové mléko bohužel není v České republice příliš rozšířené. Nemají ho ani ty největší supermarkety, takže pokud jej chcete sehnat, budete si muset najít své místečko. Tím mohou být obchody se zdravými potravinami, farmářské trhy nebo prodejny specializující se na veganské potraviny. V síti je také stále více výrobců, kteří své pohankové mléko prodávají přímo. V neposlední řadě je možné vyrobit si pohankové mléko doma ze zrn pohanky a vody.

Rostliny pohanky

Jaké mléčné výrobky z pohanky jsou k dispozici a jak je mohu použít?

Pokud už najdete nějaký produkt z pohanky, budou to buď pohankové těstoviny nebo právě pohankové mléko. Z mléka však lze vykouzlit různé pokrmy. V závislosti na vašich preferencích si můžete vychutnat pohankové mléko sladké nebo slané, studené nebo teplé a kdykoli během dne. Pohankové mléko chutná skvěle například s müsli, v proteinových nápojích nebo jako hlavní složka sladkých mléčných nápojů. Na druhé straně, mléčná alternativa není vhodná jako přísada do pečiva (nebo palačinek), protože neobsahuje lepek – a právě lepek je to, co jednotlivé složky spojuje dohromady.

Lahodná, zdravá, ořechová a bezlepková mléčná alternativa s cennými bílkovinami

Pohankové mléko je alternativou klasického mléka. Je bohaté na bílkoviny, veganské a zároveň ořechové. Proto je obzvláště zajímavé pro lidi, kteří chtějí testovat produkty používající rostlinné zdroje místo těch živočišných a zároveň chtějí nebo se musí obejít bez ořechů. Pohankové mléko je také řidší než například mandlové mléko. Další výhodou pohankového mléka ve srovnání s jinými mléčnými alternativami může být jeho konzistence v závislosti na chuti a použití: pohankové mléko je výrazně řidší než například mandlové mléko.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno