Polévka z cizrny z konzervy

Luštěniny bychom měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně. Ne vždy je to však možné. Klacky pod nohy nám háže zejména dlouhá doba jejich přípravy, přičemž se tento proces obvykle neobejde bez namočení. Naštěstí existují i luštěniny konzervované. A abychom vám dokázali, že chutnají úplně stejně jako ty klasické, ukážeme vám, jak se dělá polévka z cizrny z konzervy.

Obsah živin víceméně stejný, připravíte se jen o enzymy

Konzervace luštěnin patří mezi velmi šetrné metody, díky nimž si tyto potraviny zachovají většinu prospěšných látek. U luštěnin oceňujeme zejména vlákninu a některé minerály. Jediné, o co se tímto způsobem připravíme, jsou některé prospěšné enzymy, které vznikají právě během procesu namáčení.

Květáková polévka podle babičky

Na druhou stranu však luštěniny z konzervy obvykle strávníky nijak nenadýmají, ani jim jinak nekomplikují život. Není tedy nutné je vařit s kmínem, mrkví apod.

Polévka z konzervované cizrny si vystačí jen s několika málo ingrediencemi

  • 1 konzerva cizrny (nejlépe ve slaném nálevu)
  • 1 litr vývaru (lze nahradit i dobrým bujónem)
  • 1 středně velká cibule
  • 1 malý kousek celeru
  • 1 malá mrkev
  • 1 velká špetka majoránky
  • podle chuti sůl a pepř
  • podle potřeby smetana a máslo

Pečlivá příprava je základ

Všechny suroviny si nejdříve řádně připravte. Cibuli oloupejte, celer a mrkev oškrábejte. Poté cibuli nakrájejte najemno a vhoďte do hrnce s rozpáleným máslem. Aby se vám nepřepalovalo, můžete k němu přidat i pár lžiček vhodného oleje. Dobrý je třeba řepkový, ten snese i vysokou teplotu.

Nechte cibuli zesklovatět. Mezitím najemno pokrájejte mrkve a celer. Také okulte na tuku a vše zalijte vývarem. Podle chuti osolte a opepřete a vařte tak dlouho, odkud není zelenina měkká.

Majoránku je před přidáním do polévky z konzervované cizrny třeba promnout

Máte hotovo? Pak sáhněte po majoránce. Dobře ji promněte v dlaních, aby uvolnila své aroma. Přidejte cizrnu a pět minut povařte. Tento čas počítejte od doby, kdy polévku opět přivedete k varu. Podle chuti dosolte a dopepřete a nakonec polévku rozmixujte.

Nyní můžete podle chuti přidat smetanu a máte hotovo. Servírujte polévku z konzervované cizrny nebo s ozdobnou čepičkou třeba z krutonů nebo pažitky. Smetanu také nemusíte do polévky míchat přímo, ale servírujte ji společně s jídlem, aby si každý host mohl posloužit podle své vlastní chuti.

Rychle hotový oběd i večeře

Cizrna ve slaném nálevu je vlastně už předpřipravená, a to jak co do přípravy, tak i co do chuti. Abyste dosáhli podobného efektu při jejím vaření, museli byste použít nejrůznější bylinky a cizrnu vlastně vařit nadvakrát. Nejdříve bez soli (ta totiž zpomaluje proces měknutí) a poté ještě jednou v osolené vodě. Konzervované luštěniny vás toho pracného postupu zbaví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno