Domů Výživa Pěstování Pomelo – pěstování

Pomelo – pěstování

Pomelo se stává velice oblíbeným ovocem. Jeho obliba spočívá zejména v tom, že se jedná o poměrně velký plod, ze kterého se „nají“ celá rodina. Má svou specifickou chuť, pro kterou si jej cení velké množství lidí. Citrusy obecně je možné vypěstovat i v podmínkách, které nabízí Česká republika. Vždyť například citrusovníky nebo mandarinkovníky pěstuje již poměrně dost zahradníků. Jak je to s pomelem?

Nutriční obsah pomela

Pomelo je ovoce, které obsahuje vitamín C, stejně jako ostatní citrusy. Dalším důležitým vitamínem je ale i vitamín A. Z minerálních látek jmenujme draslík, železo či mangan. Vzhledem k tomu, že pomelo obsahuje méně cukru, tuku i sodíku než například pomeranč nebo mandarinka, je oblíbenější u lidí, kteří si kontrolují svou váhu. Důležitý je taktéž obsah vlákniny, která je důležitá nejen pro hubnutí, ale také pro správné trávení.

Pomelo na stromě

Zdravotní přínosy pomela

Toto velké ovoce je skvělé také pro kognitivní funkce mozku, zlepšení paměti i nervového systému. Sportovci by měli zbystřit, protože pomelo obsahuje látky, které napomáhají regeneraci svalů. Vzhledem k tomu, že podíl vitamínu C a draslíku je opravdu vysoký, jedná se o skvělou přírodní směs na snížení cholesterolu a prevence srdečního zdraví. Jako další velmi důležitý přínos musíme jmenovat posílení imunitního systému člověka.

Využití pomela

O tom, jak léčivé je toto tropické ovoce, svědčí také to, že v Číně se z něj vyrábí celá řada léků. Pro tento účel se nevyužívá pouze dužina, ale také semena a kůra. Koupit si můžete léky, které se užívají perorálně, ale také různé odvary a masti. Jejich prostřednictvím můžete léčit kašel, otoky a spoustu dalších zdravotních problémů. V České republice je možné najít také několik doplňků stravy z pomela.

Citrusy

Pomelo v kuchyni

Když si koupíme pomelo, obvykle je konzumujeme po oloupání jen tak, syrové. Loupání může být trochu náročné, protože slupka je tlustá a houževnatá. Uvnitř se skrývají velké měsíčky, které před konzumací musíme zbavit tuhé slupky, která je hořká. Pomelo můžeme použít do ovocných salátů, jako ovoce do jogurtu ke snídani nebo třeba ke zdobení nejrůznějších dezertů. V Asii se pomelo používá i v teplé kuchyni, ideální je například pro přípravu nejrůznějších masových pokrmů, marmelád nebo i sirupu.

Pěstování pomela – z pecky nebo zakoupené sazenice?

Pomelo můžeme pěstovat z pecky pomela, které si koupíme v obchodě. Takováto rostlina vám ale nejspíš plody nepřinese. Pokud tedy chcete sklízet své vlastní plody pomela, je vhodné investovat do koupě již naroubované sazenice. Tu můžete sehnat v každém větším zahradnictví. A pravděpodobně se dočkáte i plodů!

Výběr stanoviště

Pomelu se bude nejvíce líbit ve skleníku. Pokud ale chcete, můžete jej pěstovat také jinde – nejlépe však v nádobě, protože na zimu je dobré rostlinu chránit před mrazem. Toto místo by mělo být také chráněné před větrem a ostrým poledním sluncem.

Pomelo strom

Pěstování ze semínka

Použít můžete klasický výsevní substrát nebo ten určený pro citrusy. Zvolte raději větší květináč, protože už v prvním roce může vaše rostlinka dosáhnout výšky až 50 cm. Semínko jen lehce zatlačte do substrátu, mírně jej zahrňte a udržujte vlhké (nejlépe rozprašovačem s vodou). Pozor na přemokření. Za několik týdnů semínko vyklíčí.

Klíčivost je vysoká

Velmi vysoké procento semínek vyklíčí. To je výhodou i pro začátečníky. Problematičtější ale může být najít dostatečně vyzrálé semínko v plodech z obchodů. Semínka, která jsou v pomelech, jsou většinou malá, a tak budete rádi, když se vám podaří najít byť jen jedno. Pokud jste si koupili sazeničku, jste tohoto problému ušetřeni. Navíc tuto sazeničku můžete za několik let použít k naroubování těch, které jste si vypěstovali ze semínek – a sklízet tak plody.

Přesazení sazeničky

Ať už jste si ji vypěstovali sami nebo ji zakoupili v obchodě, následující postup bude pro všechny sazeničky stejný. Je vhodné je přesadit do dostatečně prostorné nádoby se substrátem určeným speciálně pro citrusy. Vhodné je použití drenáže. Sazeničky pak vystavíme na světlé místo ale nikoli na přímé sluneční světlo.

Citrusy

Zazimování rostlinek

Rostlinu je důležité chránit před mrazem. Můžete je zazimovat v jakékoli chladnější místnosti nebo třeba na chodbě, kde se teploty pohybují kolem 18 °C. Místo zazimování by ale mělo být světlé. Zálivku v tomto období omezíme. Pokud pomelo pěstujete jako okrasnou pokojovou rostlinu, není zazimování či období vegetačního klidu nutné. To je totiž důležité pouze pro plody.

Zálivka

Pomelo je nutné zalévat podobně, jako se to dělá se všemi citrusy. Mladé rostliny potřebují neustále mírně vlhký substrát, ty větší potřebují pravidelnou ale mírnou zálivku. Substrát nesmí nikdy zcela proschnout, pozor bychom měli dát i na přelití. Pomelo je poměrně náročné na vlhkost, takže pokud jej nepěstujeme ve skleníku, je vhodné rosení listů. Rosením navíc odradíme i takové škůdce, jako jsou například mšice. Pokud pěstujeme pomelo v interiéru, můžete do tácu pod pomelo vložit kamínky s vodou. kamínky pravidelně zalévejte vodou, čímž zvlhčíte vzduch.

Pomelo

Hnojení

Pomelo, které pěstujeme pouze jako okrasnou rostlinu, postačí hnojit jednou za dva týdny hnojivem vhodným okrasné rostliny. V zimě je vhodné hnojení omezit na jednou za 6 týdnů. Přejete-li si vypěstovat plody, pak je vhodné použít hnojivo pro citrusy. Brzy na jaře použijte plné hnojivo, později hnojivo pro květ a plod (tam se nachází méně dusíku, ale více draslíku a síry).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno