Porce rýže, těstovin, brambor na osobu

Nechcete plýtvat jídlem, ale zároveň toužíte svou rodinu pořádně nakrmit? Poradíme vám, jak se počítá jedna porce rýže, těstovin, brambor na osobu. A přidáme i další tipy. Uměli byste odvážit třeba maso nebo přílohovou zeleninu?

Odpíchněte se od průměrné porce, zbytek už přijde sám

Jak se říká, někde se musí začít. Představíme vám proto průměrnou velikost porcí, která by normálnímu jedlíkovi měla stačit. Ovšem pokud máte doma sportovce, fitness nadšence nebo naopak „vrabce“, budete si samozřejmě muset výsledné hodnoty trochu upravit.

Pečené brambory

Vždy počítejte s nějakou tou porcí navíc – zejména u větších akcí

Dost možná se právě teď snažíte spočítat vhodné porce jídla na osobu pro větší párty, oslavy narozenin apod. Je těžké odhadnout množství jídla po dvacet lidí, když byl doposud váš největší uvařený oběd určen jen pro čtyři nebo maximálně pět osob. U takových akcí však vždy platí, že k vypočítané porci přidáme ještě asi 10 % objemu. To pro případ, že by si chtěl někdo přidat nebo se u vás zkrátka sešlo více větších jedlíků. I když by se s jídlem plýtvat nemělo, rodinné oslavy mají tak trochu výjimku. Nikdo totiž nechce vypadat jako škrt, který pro své hosty připravil málo jídla. A navíc – zbytky vždycky můžete dojíst druhý den k obědu.

Kolik si odvážit těstovin

Tady velmi záleží na tom, zda plánujete jídlo s těstovinami nebo si těstoviny dáváte jen jako přílohu. Jde ostatně o naši specialitu, v Itálii něco jako přílohu z těstovin neznají. Vždycky je promíchávají přímo s omáčkami a to nejlépe ještě na talíři. Pokud to plánujete také tak, případně připravujete třeba těstoviny zapečené, počítejte na osobu s asi 100 gramy suchých těstovin. Ovšem jestliže podáváte těstoviny třeba k pečenému masu, vystačíte si s menší porcí. Na osobu s 60-80 gramy podle sytosti dalších ingrediencí.

Jak je na tom oblíbená rýže

I tady platí podobné pravidlo jako u těstovin. Připravujete rizoto nebo pilaf? Na osobu počítejte asi 100 gramů suché rýže. Přílohová varianta si pak vystačí s 60 – 80 gramy.

Brambory jsou zdravou přílohou, nesmí jich však být příliš moc

I když bývají v moderních dietách často zatracovány, skutečnost rozhodně tak pochmurná není. Obsahují například množství vitamínu C, a to i ve své vařené nebo pečené formě. A kolik jich servírovat? Pro čistě bramborové jídlo si připravte asi 250 až 300 gramů na osobu. To pro základ zapečeného nebo třeba smaženého jídla stačí. V čistě přílohové podobě si pak vystačíte s přibližně polovičním množstvím – tedy 150 gramy.

Jak na správnou porci masa

Ani masem není vhodné plýtvat – už jen kvůli tomu, že patří k nejdražším položkám v rozpočtu. Na steak pro jednu osobu počítejte 150 až 200 gramů, jde-li o čisté maso. S kostí to bude o 50 gramů více.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno