Domů Sport Basketbal Posty v basketbale

Posty v basketbale

V basketbale do hry nastupuje 5 hráčů jednoho týmu, mezi nimi běžně bývá jeden rozehrávač, dva křídelní hráči, kdy jeden bývá menšího vzrůstu a vyniká ve střelbě a vyšší křídlo se prosazuje více blízko koše a dva pivotmani, jeden bývá nižší a druhý je ideálně nejvyšší a mohutný hráč.

Basketbal

Rozehrávač

Tento post se též označuje číslem 1 a anglicky se nazývá point guard. Rozehrávač bývá mozkem hry. Obvykle je menšího vzrůstu, ale dobrý střelec a rychlý běžec. Má celou hru pod kontrolou, začíná útok a s rozvahou hlásí akce, které se budou hrát. Jeho hlavním úkolem je přejít z obranné poloviny na tu útočnou a dopravit míč spoluhráčům, či po vlastní ose do koše.

Nejznámějším hráčem na této pozici je v NBA Stephen Curry, Magic Johnson a v Česku Tomáš Satoranský.

Hlavní dovednosti rozehrávače

Rozehrávač se obvykle pyšní skvělým driblinkem, přesnými přihrávkami a dobrým zakončením, ať už z dlouhé nebo krátké vzdálenosti a ideálně i pod košem.

Rozehrávačka

Křídelní hřáči

Křídelní hráči mají číselné označení 2 a 3. 2 bývá menší, střílející křídlo a 3 vyšší křídlo, které tráví útok blíže ke koši. Obecně však křídla hrají v útoku dál od koše. Tito hráči bývají velice rychlí, protože se pohybují po celé útočné polovině a bývají pomocnou rukou rozehrávači.

Menší křídlo

Číselné označení má tedy 2 a anglicky se označuje pojmem shooting guard. Tento hráč je nejblíže rozehrávači. Má však horší driblink než sám mozek týmu, ale vyniká ve střelbě z delší vzdálenosti a dokáže dobře kooperovat s pivoty. Tento hráč musí být dobře pohybově nadaný, protože se pohybuje po celém útočném území. Dokonale by měl umět zvážit, které zakončení je třeba zvolit a ideálně by měl excelovat ve střelbě z dálky i při úniku pod košem.

Nejznámějšími hráči v NBA na tomto postu byli Kobe Bryant a Michael Jordan.

Vyšší křídlo

Hráč s označením 3 či small forward. Pokud tohoto hráče uvidíte, možná budete váhat, zda to není pivot. Bývají vysocí, svalnatí, silní a rychlí. Tito hráči musí být nejvšestrannější a šikovní na střelu kolem vymezeného území.

               Mezi známá vyšší křídla se zapsal Scottie Pippen, LeBron James i v Česku působící Blake Schilb.

Pivotmani

Pivotmani též označováni jako pivot a čísly 4 a 5. Číslo 4 je menší pivot a 5 pivot vyšší též označován jako centr. Pivoti na hřišti vynikají svou výškou a dovednostmi ve vymezeném území. Jejich výšky a výskoku se využívá hlavně při útočném a obranném doskoku.

Mezi nejznámější pivoty Česka patří Jiří Zídek, Jan Veselý a Jiří Welsch. Mezi ty z NBA se zapsali Shaquille Oneal či Charles Barkley.

Menší pivot

Menší a pohyblivější pivot je hráčem na pozici 4, anglicky pojmenován power forward. Tento hráč je pohybově podobný křídlu, ale má navrch svou výškou a sílou. Největší dominantou těchto hráčů je doskok. Ať už na útočném nebo obranném doskoku musí každý pivot vynikat a dostat pak svůj tým k možnosti skórovat. Pokud doskočí míč pod vlastním košem obvykle ho odevzdá hbité rozehře a snaží se co nejdříve dostat na místo pod košem protivníka. Pokud se útočí, tento hráč by měl být vždy připraven míč donést do koše po nepovedeném prvním pokusu jeho spoluhráčů. Nejčastěji tento hráč pobývá kolem šestkové čáry a ideálně i ve vymezeném území.

Vyšší pivot

Centr či centr pivot je nejvyšším a nejmohutnějším hráčem na hřišti. Označuje se číslem 5. Jeho teritorium je výhradně přímo pod košem či v nejbližší možné vzdálenosti ke koši. Jeho běh je většinou hodně těžkopádný a neohrabaný. Centr nevyniká svými pohybovými dovednostmi, ale září při doskoku a blokování soupeřů. Jeho dominancí je hra zády ke koši, kdy pracuje se svými silovými přednostmi a není tolik ohrožen při manipulaci s míčem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno