Ragby je tradiční týmový sport, který se v České republice netěší tak velké popularitě jako kupříkladu na Novém Zélandu nebo ve Velké Británii, kde je velice populární, nicméně má spoustu svých půvabů. Na druhou stranu, postupem času stále stoupá popularita amerického fotbalu, který s ním má mnoho podobného a třeba finále americké ligy, takzvaný Superbowl, sledují miliony lidí po celém světě. My se však v tomto článku podíváme právě na ragby, přičemž si řekneme něco blíže zejména o postech, které v tomto sportu hráči zastávají. Pojďme na to.
Ragby
Začneme však tím, že si o ragby řekneme něco více. Ragby je typem sportu, který se vyznačuje tvrdými zákroky, tudíž má vysoké nároky na fyzickou kondici a sílu hráčů. Ti musí být schopni rychle reagovat na situace na hřišti a být připraveni na to, že se mohou dostat do kontaktu s protihráči. Cílem hry je pak získat co nejvíce bodů, a to tím, že jeden z týmů přenese míč přes soupeřovu brankovou čáru, nebo ho kopne mezi brankové tyče nad ní. Zápas se pak skládá ze dvou poločasů po čtyřiceti minutách hrubého času, během něhož hráči aktivně útočí i brání. To je ve zkratce ragby.
Kolik hráčů hraje ragby? V ragby proti sobě soupeří dva týmy o patnácti hráčích, přičemž dalších osm může mít každý tým připraven pro střídání. Ti se mohou tedy v průběhu hry zapojit, nicméně v jednu chvíli může být na hřišti pouze patnáctka hráčů. Každý jednotlivý post má pak specifické nároky na hráče, nicméně všichni musí být schopni spolupracovat jako tým, aby dosáhli společného úspěchu. To znamená, že musejí mezi sebou komunikovat a během toho rychle reagovat na situace na hřišti. Zajímavé také je, že v rámci ragby má každý post přiřazené určité číslo od 1 do 23. Tolik hráčů je totiž maximálně na soupisce, a to včetně hráčů základní sestavy i náhradníků. To je i v rámci kolektivních sportů ojedinělý jev, protože ve většině z nich si hráči obvykle volí číslo sami buď podle osobní obliby, nebo z těch volných, které jsou k dispozici.
Jaké posty v ragby jsou?
Ragby v zásadě vyděluje tři druhy postů, jimiž jsou hlavní posty, útok a mlýnová spojka. To jsou tři základní řady, přičemž je to obdobné jako ve fotbale – obrana, záloha a útok, jen trochu jinak. Každá řada pak rozlišuje další posty zvlášť.
Hlavní posty
Hlavní posty v ragby zastává osmička hráčů, kteří jsou rozděleni do tří řad. Tato osmička má poté za úkol zajistit přechod míče při různých situacích na hřišti. V úvodu hry se míč kopne z jedné strany na druhou, zatímco se právě osm hráčů z obou týmů snaží ukořistit onen ikonický šišatý míč pro sebe. Této skupině se také říká roj. Patří sem levý a pravý pilíř, mlynář, levá a pravá druhá řada, levý a pravý rváček. Obecně sem patří hráči, kteří jsou povětšinou silní a urostlí.
Útok
To jsou hráči s čísly 10 až 15. Obvykle se jedná o rychlostní typy hráčů, kteří jsou zároveň velice šikovní v kopáni i při zručnosti s míčem. Mají pak za úkol jediné – skórovat, a to při hře jeden na jednoho, kdy se musí dostat přes protihráče. Toho mohou docílit buď právě svou rychlostí, přihrávkou, nebo kopem. Mezi útočné hráče pak patří levé a pravé křídlo, levá a pravá tříčtvrtka, útoková spojka a zadák. Během útočné fáze pak týmy používají různé strategie k oklamání soupeřícího týmu, přičemž je zde velice důležitá právě sehranost a soulad všech hráčů.
Mlýnová spojka
V zásadě funguje jako spojka mezi rojem a útokem. V ragby se mu říká mlýnová spojka, ale můžete i narazit na označení Half-back, popřípadě prostě rozehrávač. Ten je zodpovědný za vedení týmu a koordinaci útoků. Z toho důvodu má také velkou zodpovědnost za výsledek zápasu. Proto musí být ostatně i perfektně připravený na každou situaci na hřišti, a je tudíž klíčovým hráčem týmu. Pakliže bychom to přirovnali k fotbalu, mlýnový spojka je něčím podobným jako kreativní záložník, který svými přihrávkami hledá ideální prostor pro útočníkovo zakončení.