Potraviny obsahující sirtuiny

Možná vás na prví pohled zaujalo slovo sirtuiny. Tento pojem se ve stravování objevil především díky velmi známé zpěvačce Adele, která to přenesla do extrémů, a díky dietě založené na potravinách s vysokým obsahem sirtuinů sice zhubla, ale ne velmi zdravou cestou.

A co to tedy ty sirtuiny jsou, co je na nich tak zázračného a jak nám mohou pomoci k našemu zdraví, to si povíme v našem dnešním článku.

Co to jsou sirtuiny

Sirtuiny se řadí mezi rostlinné polyfenoly. Tyto polyfenoly jsou rostlinné zdroje antioxidantů. O antioxidantech slyšel již každý určitě spoustu. Konkrétně tyto antioxidanty pomáhají k dlouhověkosti, pevnému zdraví a dodávají člověku více energie, a díky tomu se cítí méně unavený.

Sirtfood dieta

Jak se všeobecně ví, jeden z nejzdravějších způsobů stravování je bezesporu ten obyvatelů v okolí Středozemního moře. Těmito oblastmi je myšlena především Itálie, kde se lidé stravují především s pomocí moře a jeho plodů a také spousty zeleniny a ovoce.

A na tomto principu je tak nějak postavená i sirtfood dieta, kterou v roce 2019 dostala do povědomí zpěvačka Adele, která díky této dietě zhubla přes 45 kilogramů. Nejedná se však o nic velmi zdravého a udržitelného.

Tato dieta je založena nejenom na zdravé stravě, ale také na velmi nízkém kalorickém příjmu, který ani zdaleka nepokrývá hodnotu kalorií, které naše tělo spálí v klidu bez jakéhokoli pohybu. V prvních dnech diety se totiž jí pouhých 1000 kalorií denně, a to je opravdu málo.

A jaké potraviny tedy obsahují sirtuiny?

Naštěstí nemusíte hledat daleko. Sirtuiny obsahují i základní a snadno dostupné potraviny, které nejsou ani příliš dravé, a tak při honbě za zdravým tělem a krásnou postavou nebudete mít hluboko do kapsy. Navíc, sirtuiny obsahují třeba i čokoláda a červené víno, takže si i během hubnutí a udržování zdraví můžete i sem tam „zahřešit“.

Mimo čokoládu a víno byste neměli zapomenou na všemi oblíbené ovoce jako jsou jahody a borůvky, které jsou na sirtuiny zvláště bohaté. Dále sirtuiny obsahují i některé druhy zeleniny jako jsou kapusta, česnek, celer, cibule a třeba i petržel.

Borůvky

Na rozdíl od lowcarb diety zde není podmínka vynechávat sacharidy. Zdrov sirtuinů tak můžete čerpat i z pohanky a sóji. Mezi chuťovky patří datle, vlašské ořechy, olivy, ale i káva a zelený čaj.

Je toho opravdu spousta, co můžete během této diety jíst. Pokud nebudete dávat pozor, možná si ani nevšimnete, že byste nějak strádali. A to je na této dietě právě skvělé. Pokud nepůjdete jako Adele do úplných extrémů, jedná se o chutnou a zdraví velmi přínosnou stravu, která pro naše tělo snad nepřináší žádná rizika.

Recepty z potravin bohatých na sirtuiny

Jeden z pokrmů, na kterém Adele svoji dietu postavila, bylo zelené smoothie, které pila snad téměř každý den a je základem i originální sirtfood diety. Sirtuinové smoothie má základ postavený na zelených potravinách jako je kapusta, petržel, jablko, rukola, řapíkatý celer. Smoothie je ochucené zázvorem, citronem a matcha čajem a poté rozmixováno do pitelné konzistence.

Dalšími z nápadů, jak do svého jídelníčku zakomponovat potraviny se sirtuiny, jsou saláty všeho druhu. Můžete do nich namíchat téměř vše a tím udělat z obyčejného a nutričně nevyváženého a na kalorie chudého salátu plnohodnotné jídlo, které vás zasytí.

Jako základ je dobré zvolit mix zeleniny, který může být postavený na základu z rukoly. Dále můžete přidat výše zmíněné vlašské ořechy, olivy, šťávu z citronu a třeba i trošku řapíkatého celeru.

Aby byl salát vyvážený, je důležité do salátu přidat i určitý zdroj bílkovin, který nám pomůže cítit se déle syti. Velkým pomocníkem jsou v tomto ohledu mořské plody, u kterých se na sirtuinech nešetřilo. Můžete vybrat například lososa, který doplní salát vhodně i svojí výraznou chutí.

Jak můžete vidět, jíst a vařit podle sirtfood diety/podle Adele/z potravin bohatých na sirtuiny není vůbec tak složité, jak se mohlo na začátku zdát. Stačí chvilka cviku a naučí se takto jíst každý!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno