Povidla z mirabelek

Švestková povidla se vám už přejedla a poohlížíte se po něčem novém? Máme pro vás zajímavé recepty na povidla z mirabelek. Určitě si vyberete a svou kuchyni obohatíte zase něčím chutným a neokoukaným.

Klasická mirabelková povidla krok za krokem

Švestky, cukr a trochu času – víc toho klasická mirabelková povidla ani potřebovat nebudou. Uchovejte si svěží chuť tohoto ovoce na zimu se vším všudy! Tady je náš osvědčený recept.

Ingredience pro klasická mirabelková povidla

  • 1 kg mirabelek
  • 50 gramů cukru

Postup:

Mirabelky důkladně omyjte, vyjměte pecky a nakrájejte je na čtvrtiny, pokud to půjde. Hodně zralé plody krájet nemusíte, přišli byste zbytečně o množství lahodné šťávy. Takto připravené mirabelky vložte do velkého hrnce, přidejte a vařte asi hodinu nebo déle za stálého míchání na mírném plameni. Po uplynutí doby skoro hotová povidla z mirabelek odstavte z plotny a zakryjte hrnec utěrkou.

Vaření opakujte zase příští den (ráno a večer), tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované konzistence. Když jsou povidla hotová, vložte je ho do horkých, předem vypařených nádob, zavíčkujte a pasterizujte asi 20 minut.

Povidla z mirabelek se skořicí a hřebíčkem

Náš druhý recept vám nabídne osvědčený postup pro přípravu povidel z mirabelek se skořicí a hřebíčkem. Takový džem je v zimě na horkém toastu nebo palačinkách naprosto nepřekonatelný. Zahřeje a přivolá vám zapomenuté vzpomínky na jaro a léto. Recept je velmi snadný a do kuchyně vás navíc nepozve na dlouho. A co budete potřebovat? Máte ve spíži mirabelky, skořici a hřebíček? Pak už nic víc nepotřebujete.

Ingredience pro povidla z mirabelek se skořicí a hřebíčkem

  • 1 kg velmi zralých mirabelek
  • 0,5 kg cukru
  • 10 cm skořicové kůry
  • 2 ks hřebíčku

Postup:

Mirabelky umyjeme, osušíme, nakrájíme na poloviny a odstraníme pecky. Přesypeme do mísy, zasypeme cukrem a na několik hodin odložíme stranou a necháme odpočívat. Mezitím rozlámeme skořicovou kůru na několik kusů.

Odeberte z mísy asi 3/4 mirabelek i se šťávou, kterou vypustily. Vložte do hrnce, přidejte skořicovou kůru a smažte na mírném ohni po dobu 20 minut. Teprve poté přidejte zbývající mirabelky a smažte po dobu 30 minut, často a opatrně za míchejte, dokud se veškeré ovoce nerozpadne úplně na kaši.

Když hmota zhoustne, přelijte horká povidla do předem opařených sklenic, rovnoměrně vložte kousky skořice, okamžitě uzavřete a položte na kuchyňskou linku vzhůru nohama. Zakryjte látkou a nechte úplně vychladnout. Další konzervace není třeba. Díky látce budou povidla chladnout pomaleji a lépe se utěsní. Chcete-li mít skutečnou jistou, kápněte na jejich povrch pár kapek rumu nebo slivovice a týmž alkoholem můžete potřít i víčko a uzávěr sklenic. Nechte vychladnout a můžete jíst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno