Pracharanda

Hledáte zajímavou přísadu do jídel a navíc radí pečete? Pak by vám rozhodně neměla uniknout pracharanda. Nedejte se odradit jejím nevšedním názvem, ve skutečnosti vám bude v kuchyni opravdu skvělou pomocnicí.

Jde o staročeský recept

Jde vlastně o přísadu, vyráběnou ze sušeného ovoce, která se používá k posypávání sladkých jídel. Staročeši k její výrobě používali pláňata alias plané hrušky a jablíčka. Správně vysušená pracharanda totiž dodávala pokrmům další dimenzi chuti a zároveň si dovedla uchovat vitamíny po celou zimu, kdy jich byl nedostatek.

Jak se vlastně pracharanda připravuje

Nejdříve je třeba nasbíraná ovoce dobře omýt. Poté se suší, drtí nebo zpracovává ve hmoždíři. Podle krajových postupů se předtím někde vyjímají jádřince, jinde se ponechávají. Plody by neměly být příliš měkké, jinak by po usušení až příliš ztvrdly.

Kde a jak pracharandu použít

Pokud ji seženete, pak vás její použití nijak neomezuje. Nejčastěji se používá jako sypání na buchty. Ovocné knedlíky nebo třeba šišky s mákem. Ovšem lze ji použít i na zahuštění sladších omáček, k přípravě ovocných salátů apod. Pracharanda z kdoulí je pak skvělá se skořicí, vzájemně se totiž chuťově báječně snoubí.

Ovocný koláč s pracharandou

Ale pojďme si to ukázat pěkně konkrétně. Máme pro vás recept na koláč, na který uplatníte pracharandu z jablek i hrušek.

Ingredience:

  • pět vajec o velikosti M
  • 250 gramů cukru
  • 125 gramů slunečnicového oleje
  • 200 ml mléka
  • 450 gramů pšeničné hladké mouky
  • 2 ploché čajové lžičky prášku do pečiva
  • 500 g čerstvého nebo mraženého ovoce (skvěle se hodí borůvky, rebarbora, rybíz apod.)
  • pracharanda na posypání

Dbejte na to, aby všechny přísady měly pokojovou teplotu. Jinak hrozí, že se špatně spojí a koláč nevyběhne.

Jak na přípravu koláče

Nejdříve by vám mělo ve vhodné míse skončit pět vajec o velikosti M. K nim přidejte dobře zvážených 250 gramů cukru a vyšlehejte do pěny. Poté přijde na řadu 125 gramů slunečnicového oleje, 200 ml mléka a 450 gramů pšeničné hladké mouky. Do té ještě přimíchejte dvě ploché čajové lžičky prášku do pečiva. Teď už stačí vše jen pečlivě promísit.

Vhodný pekáč vymažte máslem a vysypte hrubou moukou nebo strouhankou. Těsto na něj nalijte a nakonec nasypte nahoru 500 g čerstvého nebo mraženého ovoce. Rovnoměrně rozetřete a nakonec dochuťte pracharandou.

Jak upéct koláč dozlatova

Hotový výtvor pečte v předehřáté troubě a to po dobu asi 50-60 minut při teplotě 170 ° C. To, zda je těsto upečené, poznáte za pomoci testu špejlí. Nakonec upečený koláč vyjměte z trouby (opatrně, abyste se nespálili) a nechte jej dobře vychladnout. Ještě předtím jej však pocukrujte moučkovým cukrem, utvoří na něm chutnou krustičku. Servírujte jen tak nebo třeba s kopcem ze šlehačky.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno