Přepepřené jídlo

Také vám při vaření občas tak trochu ujede ruka? Nemusíte se bát, i přesolené nebo přepepřené jídlo lze ještě zachránit, stačí se inspirovat šikovnými triky našich babiček, které si uměly poradit v každé situaci.

Když jste tak trochu rozšafní při používání pepře

Přepepřená polévka, mleté maso, guláš... že jde už pouze o jídlo, určené pro opravdu odolné strávníky? Udělejte z něj zase pokrm pro celou rodinu díky jednomu jednoduchému triku. Vezměte si k ruce dvě jablka. Omyjte je a nakrájejte na větší kusy. Poté je vložte do pokrmu a krátce povařte. Dokáží do sebe většinu nechtěného koření vtáhnout.

zelelný pepř v nálevu s hovězím steakem

Pokud se snažíte odlehčit omáčku, přidejte do ní strouhaný suchý chléb. On také trochu pepře tzv. stáhne a zároveň tekutinu zahustí, takže nebudete muset používat jíšku ani nic podobného. Docílíte tak krásného efektu „dva v jednom.“

Jak na přesolené jídlo

Ale nadmíra pepře nemusí být jedinou potíží, která vás dovede pořádně potrápit. I vysypaná solnička dokáže konzumaci pokrmu zcela znechutit. A to byste rozhodně nechtěli. Jak tomu tedy zabránit? Tentokrát vám pomohou syrové brambory – jednu nebo dvě oloupejte, rozkrojte napůl a povařte 5-10 minut v přesoleném jídle. Následně je vyhoďte. Pokud to nepomůže, zopakujte celý postup ještě jednou.

Další zajímavou metodou pro odsolení je kostka cukru, ovšem pozor, je nutné ji vyjmout z pokrmu ve chvíli, kdy se začne rozpouštět. Vkládejte ji tam tedy opatrně a dejte pozor, aby vám nesklouzla ze lžíce nebo z vařečky.

Když přesolíte krémovou omáčku

Někdy však není nutné nadbytečnou sůl z pokrmu okamžitě odstraňovat. Jestliže se vám povedlo nadměrně ochutit krémovou omáčku, jednoduše ji zjemněte smetanou. Hodí se zakysaná nebo ta, určená ke šlehání. Slanost se tak značně zmírní. A pokud to přece jen nebude dost, stále ještě máte čas na využití kostky cukru. Naopak povaření brambor nedoporučuje, smetanovou omáčku byste mohli delším varem zcela zničit.

Jak si pomoci, když je jídlo příliš kyselé

A další možné varianty nepovedeného vaření? Až příliš kyselé jídlo. A jak si pomoci v tomto případě? Pomůže vám smetana, mléko nebo máslo. Ale není to tak jednoduché, jak to vypadá – i když si od kyselosti velmi dobře pomůžete, hotový pokrm chtě nechtě získá i trochu jiné chuťové vlastnosti. Nenechte se tím tedy překvapit!

Když je něco naopak moc sladké

A co protipól kyselosti? Na nadměrnou sladkost vyzrajete citronovou šťávou, ale dokonce i solí. Ale obojího přidávejte velmi opatrně, jinak se vám snadno stane, že jídlo zkazíte docela. A pak už vám žádná záchrana bohužel nepomůže. Litujeme, ale je to tak.

I při vaření tedy platí ono příslovečné rčení „dvakrát měř a jednou řež.“ Jakákoliv chyba v ochucování se totiž velmi těžko a především velmi dlouho napravuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno