Prošlá smetana

Jen neradi plýtváte potravinami, ale zároveň si nechcete kazit zdraví konzumací již nevhodných výrobků? Poradíme vám, jak je na tom prošlá smetana a co byste měli dělat, pokud nějakou takovou objevíte.

Jen málokdy si cíleně kupujeme prošlé jídlo. Ono to u většiny potravin vlastně ani není možné. Narazíme-li na datum spotřeby (které má většina mléčných výrobků), neměl by nám ho obchodník po jeho uplynutí prodat – a to ani za značně sníženou cenu. Něco jiného je však minimální doba trvanlivosti. Tu dostávají potraviny, u nichž kontaminace okolními vlivy hned tak nehrozí (typicky suché luštěniny, rýže, těstoviny apod.). Nejčastěji tedy na prošlou smetanu narazíme jednoduše tak, že ji najdeme zapomenutou v lednici.

Smetana

Nafouklé víčko značí potíže

Jestliže nechceme smetanu hned vyhodit, můžeme se pokusit zjistit, jak je na tom co do své kondice. Naštěstí na tom není nic těžkého. Naopak. Podívejte se na kelímek. Má nafouklé víčko? Pak smetanu bez milosti vyhoďte, už v ní totiž došlo k pomnožní nežádoucích organismů. Jestliže naopak vypadá dobře, přistupte k dalšímu posouzení.

Použijte všechny svoje smysly

Odstraňte víčko a smetanu si prohlédněte. Nemá na okraji kelímku přischlé žluté okraje? Pokud ano, raději ji vyhoďte. Je-li všechno v pořádku, přičichněte. Musíte cítit smetanu a nic jiného. I tady je všechno v pořádku? Pak ochutnejte. Je-li lehce nakyslá, není ještě všechno špatně. Takovou smetanu můžete ještě bez potíží použít do pečení nebo jinak tepelně upravit. Ovšem hořká smetana už rozhodně ke konzumaci vhodná není – a to ani po tepelné úpravě. Raději ji proto vyhoďte.

Když máte smetany více, zamrazte ji

Přesně tak – smetaně šokové zmrazení nevadí. Takže ji můžete před zkažením jednoduše ochránit. A jak ji potom používat? Musíte ji pomalu rozmrazit a v takovém případě ji klidně použijte k vylepšení omáček nebo polévek. A co smetana ke šlehání? Lze ji po rozmrazení ještě ušlehat? Odpověď zní ano, ale musíte na to jít opatrně. Začněte postupně a pomalu a jen velmi zvolna přidávejte na rychlosti.

Našli jste na smetaně plíseň?

Pak ji okamžitě vyhoďte. A to platí pro jakékoliv potraviny – zeleninu, sýry, salámy apod. Výjimku tvoří jen ušlechtilé plísně na sýrech. Ovšem jakmile se na nich vytvoří ta černá „štětičkovitá“, už ani tyhle potraviny nejsou vhodné ke konzumaci. A mohou být sebedražší. Bohužel nezbývá, než je s těžkým srdcem vyhodit.

Pozor na plíseň na domácích zavařeninách

Najdete-li ji pouze na víčku, můžete pravděpodobně (a na vlastní nebezpečí) marmeládu a jí podobné zkonzumovat. Pro jistotu však víčko dobře omyjte a ošetřete alkoholem – alkohol poměrně spolehlivě ničí většinu choroboplodných zárodků). To použije i během zavařování marmelád. Uvidíte, že se jejich trvanlivost zvýší.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno