Domů Výživa O potravinách Prošlý tvaroh

Prošlý tvaroh

Jen neradi vyhazujete potraviny, které by ještě mohly být k užitku? Naučte se spolu s námi, jak bezpečně identifikovat prošlý tvaroh a použít ho do libovolného jídla jako hlavní či vedlejší přísadu. Je to snadné.

Jaký tvaroh se kazí méně?

Pro začátek byste měli vědět, že tvaroh ve vaničce jen trvanlivější než ten v alobalu nebo jiném podobném obalu. Jestliže máte tvaroh v alobalu, může se zkazit už po dvou dnech od „projití.“ Poznáte ho poměrně snadno – má zvláštní sýrovitou vůni. I když můžeme jen polemizovat o tom, zda je tvaroh opravdu zkažený. Někteří lidé ho nechávají takto „dozrát“ záměrně a vychutnávají si ho jako opravdovou „lahůdku.“ Tvaroh v alobalu je totiž na rozdíl od svého kolegy zabaleného v plastu bez výhrad živý a dokáže se dál vyvíjet.

Tvaroh ve vaničce nic podobného neumí, jakmile se zkazí, poznáte to jednoduše tak, že začne plesnivět.

Jak poznat zkažený tvaroh ve vaničce

Máte-li doma tvaroh vaničkový, nemusí být jedinou známkou „nejedlosti“ plíseň. Ba právě naopak. Někdy může tvaroh získat i zvláštní nažloutlou barvu, je kyselý nebo naopak více hořký a leckdy až jakoby zkvašený. Je-li v tomto stavu, už s ním nic neuděláte. Nepomůže mu ani tepelná úprava. Je zkrátka na vyhození a nedá se s tím nic dělat. Opravdu.

Kdy je hořký tvaroh ještě v pořádku

Ovšem ani hořkost jako taková nemusí znamenat, že je už tvaroh nepoživatelný. Nízkotučné nebo nejrůznější FIT tvarohy mohou mít tuto podchuť zcela přirozeně. Musí se tedy obvykle nějak dochutit, aby byly vhodné přímé konzumaci. Bez toho to bohužel nepůjde.

Další známky prošlého tvarohu

Někdy lze však zkažený tvaroh poznat ještě dřív, než ho vůbec otevřeme. Ukazatel je jednoduchý – nafouklé víčko. To je spolehlivý ukazatel špatného stavu u všech mléčných výrobků. Podmáslí, jogurty, kefírová mléka… Jakmile jsou nafouklá, nebudou už dobrá. Vyhoďte je tedy a neriskujte své zdraví. I kdyby byla jejich pořizovací cena sebevětší! Za hazard se střevními problémy a dalšími potížemi to rozhodně nestojí, to nám věřte.

Nekupujte výrobky na hraně spotřeby

Někdy však k rychlejšímu kažení mléčných produktů (a nejenom jich) přispíváme my sami. Kupujeme je na tzv. hraně trvanlivosti. To by samo o sobě nevadilo, pokud je chceme spotřebovat hned. Ovšem pokud ne, riskujeme. A to hodně. Nemůžeme totiž vědět, jak s nimi bylo v prodejně zacházeno. I to může rozhodnout o tom, jak dlouho vám tvaroh nebo jiný mléčný produkt v lednici vydrží.

Co si počít se zkyslým mlékem

Ovšem i když je většina zkažených mléčných výrobků na vyhození, o zkyslém mléce to tak úplně neplatí. Můžete ho totiž použít na čištění šperků. Jednoduše řetízek nebo jiný kovový šperk naložte přes noc do zkyslého mléka a ráno vyčistěte za pomoci textilie.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno