Proteinové suplementy – zdroje

Když nemáme čas připravit a sníst pět energeticky vyvážených jídel, které jsou nezbytné při nabírání svalové hmoty, sáhneme po proteinovém suplementu, který se připravuje velice snadno a má požadovaný efekt. V tomto článku se dozvíte, z čeho jsou tyto doplňky vyrobeny, a tak se lépe zorientujete v nabídce těchto výrobků, zejména snadněji posoudíte poměr ceny a kvality.

Kvalita bílkoviny se vyjadřuje biologickou hodnotou bílkovin (BH). BH nám říká, nakolik tělo danou bílkovinu vstřebává a využívá. Čím je hodnota BH vyšší, tím lépe je bílkovina využívána. Biologická hodnota bílkovin z různých zdrojů není stejná. BH bílkovin živočišného původu je obecně vyšší než hodnota bílkovin rostlinného původu. Nejvyšší BH má syrovátkový protein, a to 104. Vaječný protein je hned za syrovátkovým, pak následuje mléčná bílkovina, hovězí svalovina, sójový protein a nízké BH mají třeba bílkoviny fazole.

syrovátkový protein – 104
vaječný protein – 100
mléčná bílkovina – 91
svalovina – 80
sójový protein – 74
fazole – 49

Syrovátkový protein

Syrovátkový protein je výborný bílkovinný zdroj z těchto důvodů:
• zlepšuje sportovní výkon, protože snižuje stres a také snižuje hladinu hormonu kortizonu, který způsobuje rozklad svalů
• zlepšuje imunitu tím, že zvyšuje hladinu glutathionu
• snižuje krevní tlak
• mírní příznaky přetrénování
Navíc je syrovátkový protein velmi dobře stravitelný a má i lepší aminokyselinové složení oproti vaječným bílkům. Na druhou stranu, kvalita syrovátek je velmi závislá na technologii výroby. Aby měla požadované vlastnosti, musí být vyrobena mikrofiltrací při nízkých teplotách, aby vznikl produkt s vysokou koncentrací nezdenaturovaných bílkovin, minimem tuku, laktózy a cholesterolu. Takto vyrobený produkt je proto dražší.

Vaječná bílkovina

Vaječná bílkovina má sice o něco menší BH než syrovátkový protein, ale stále je velmi dobře využitelná. Výhodou této bílkoviny je hlavně její snadná dostupnost a nízká cena.

Mléčná bílkovina (kasein, kaseinát)

Bílkovina mléka je podobně jako vaječná bílkovina dobře využitelná a je vhodná především proto, že se postupně uvolňuje do krevního oběhu. Hlavním proteinem mléka je kaseinát, ve kterém je vázaný vápník, přítomný je ale i volný micelární kasein. Ten je separován z mléka ultrafiltrací, což zvyšuje ve výsledném produktu množství bioaktivních peptidů, které podporují imunitu a svalový růst.

Svalovina

Proteinové suplementy ze svaloviny se obvykle nevyrábí, na trhu jsou dostupné maximálně tablety vyrobené z jater. Bílkoviny svalů (ať už z vepřového, hovězího,…) jsou bohaté na železo a vitamíny řady B, tedy faktory nezbytné pro dobré využití živin a výkon.

Sójový protein

Sója pomáhá snižovat cholesterol, obsahuje fytoestrogeny, které zmírňují klimakterické obtíže a také podporuje tvorbu kostní dřeně, čímž pomáhá předcházet osteoporóze. Některé studie také uvádí protirakovinné účinky sóji. Nicméně, co se týká potřeb svalů, není sója příliš užitečná, protože není plnohodnotnou bílkovinou (neobsahuje všechny aminokyseliny) a má i nižší BH než předešlé bílkoviny. Má však vysoce větvené řetězce aminokyselin, proto pokud se přidá k jiné, kompletní a lépe využitelné bílkovině, může mít výsledný produkt výhodné vlastnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno