Průjem léčba a dieta: co na průjem?

Zaměříme se na léčbu průjmu a také na to jak by měla vypadat strava při průjmu.

Průjem jako takový není nic špatného, tělo se prostě jen snaží dostat ze střev toxiny, bakterie atd. Tělo se tak chce v podstatě samo vyléčit. Toto platí u krátkodobého průjmu.

Mezi hlavní příčiny průjmu patří většinou nějaká infekce. Průjem může být vyvoláván také bakteriemi, parazity nebo plísněmi (kvasinkami).  Tyto druhy patří mezi akutní průjmy a průměrně trvají okolo 1 týdne, maximálně pak 2 týdny.

Jako chronický průjem se označuje průjem, která trvá déle než 20 dní. Chronický průjem je většinou vyvolávn nějakým jiným onemocněním. Mezi takové nemoci patří: celiakie, Ulcerózní kolitida, Crohnova choroba.

Jak léčit průjem ?

Při průjmu je důležité zejména doplňovat tekutiny. Při průjmu totiž dochází ke ztrátám vody v organismu a proto je třeba tekutiny neustále doplňovat. Ideálně je pít pitnou vodu bez bublin. A můžete také využívat různých čajů. U většiny průjmů stačí pravě dostatečný pitný režim a průjem po několika dnech sám odezní. Bude to ve chvíli, kdy tělo odstraní všechny škodlivy z těla pryč.

U chronického průjmu je třeba vždy řešit primární onemocnění. Při správném řešení tohoto onemocnění ustanou i průjmy.

Strava při průjmu

Proti průjmu pomáhají hlavně suché rohlíky nebo Karlovarské suchary. Postupně můžeme přidávat do našeho pravidelného jídelníčku i další potraviny. Ale zaměřujte se stále na lehčí stravu. Mohou to být brambory, ovesné vločky, banán, mrkev, celer, strouhaná jablka, kvalitní jogurty s probiotiky atd. Postupně přecházíme na naši běžnou stravu. Dobré je ale vždy dodržovat zásady zdravé výživy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno