Quercetin

Quercetin je látka, patřící k flavonoidům a ve velké míře se nachází v cibuli. Právě díky této látce jsou cibuli připisovány zdraví prospěšné účinky. Látku však nalezneme i v jiných potravinách. Kde se nachází a v čem je zdraví prospěšná?

Je přírodní antioxidant, který je prospěšný zdraví. Z chemického hlediska se řadí mezi tzv. flavonoidy neboli bioflavonoidy. Quercetin  je základem i pro jiné typy bioflavonoidů, např. neustále zmiňovaného a do nebe vychvalujícího rutinu, který pomáhá při cévních onemocněních a působí i preventivně – zvyšuje jejich pružnost. Rutin také snižuje cholesterol, o něm ale jindy.

Quercetin v potravinách

CibuleTato látka je nejčastěji zmiňovaná v souvislosti s cibulí, ve které se nachází ve velké míře. Nalezneme ji ale i v jiných potravinách. Uveďme například jablka či pohanku, ve které se také nachází. Nezapomeňme ani na víno. Právě díky obsahu této látky mnozí lékaři doporučují pravidelné popíjení vína v malé míře.

Zdraví

Quercetin je vychvalován díky antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Je častým středem pozornosti mnoha vědců a existuje celá řada dokladů o tom, že opravdu zdraví pomáhá, a to jak preventivně, tak při léčbě některých onemocnění.

Proti zánětům

Quercetin je látka, která pomáhá při léčbě zánětu jakéhokoliv druhu. Již bylinkářství a léčba našich babiček s použitím cibule proti zánětům počítala. I v dnešní době mají cibulové obklady pozitivní účinek při léčbě zánětů.

Snížení tlaku

Pokud máte problémy s vysokým tlakem, i v tomto případě může quercetin pomoci. Popíjení vína a konzumace pohanky a cibule se doporučuje právě u lidí, kteří trpí problémy se zvýšeným krevním tlakem. Quercetin dokáže úspěšně tlak snižovat a navíc snižuje i tuk v krvi.

Boj s volnými radikály

Antioxidanty se pyšní tím, že dokáží úspěšně bojovat s volnými radikály. Ty jsou pro lidské tělo nebezpečné, jde o škodlivé částice v těle, které lze odstranit jen pomocí antioxidantů. A jak již bylo zmíněno, quercetin se mezi ně řadí a dokáže tak zabránit poškozování buněk.

Léčba rakoviny

Existují studie, které prokazují pozitivní výsledky při léčbě rakoviny plic. Dokáže totiž regulovat některé procesy a zabránit ve vývinu rakovinotvorné buňky. Právě z tohoto důvodu se quercetin jeví jako látka budoucnosti, která by mohla pomoci při léčbě rakoviny různých typů.

Zvýšení energie

Konzumace potravin s výskytem této látky dokáže tělo nabudit, dodat mu energii a pomoci při zvýšené fyzické námaze.

Zlepšení kvality spermatu

Quercetin se často spojuje i se zlepšením kvality spermií. Některé studie prokazují pozitivní účinky této látky na pohyb spermií a do budoucna se uvažuje nad možností podpůrné léčby neplodností u mužů v souvislosti právě s touto látkou.

Ačkoliv nelze považovat quercenzin za všelék, jistě jde o látku, která má prokazatelně pozitivní vliv na mnoho částí lidského organismu. Konzumací cibule, pohanky a střídmého popíjení vína tak rozhodně nic nezkazíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno