Rajčata

Kdo by neznal rajčata? Jedná se o jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů zeleniny. I když jsou dostupná v průběhu celého roku, nejchutnější jsou právě v létě, kdy je jejich sezóna. A ačkoli by se mohlo zdát, že nás již nedokážou překvapit, opak je pravdou. Rajčata (Solanum lycopersicum L.) konzumují lidé po celém světě – ročně dosahuje jejich produkce více než 180 milionů tun.

Ovoce nebo zelenina?

Ačkoli o rajčatech běžné hovoříme jako o zelenině, z botanického hlediska je ovocem. Definice ovoce totiž zní, že samotnému plodu předchází květ. Nicméně z hlediska klasifikace produktů a služeb jsou rajčata v mnoha světových zemích považována právě za zeleninu. Může za to zřejmě nízký obsah jejich sacharidů a nízká kalorická hodnota. Obsahují celou spoustu zajímavých živin, které mohou pozitivně ovlivnit zdraví našeho organismu.

Rajčata

Obliba rajčat

Podle údajů zveřejněných na průmyslových portálech zůstává spotřeba čerstvých rajčat v Evropské unii za posledních deset let prakticky na stejné úrovni. Evropané zkonzumují průměrně 14 kg rajčat ročně na jednoho obyvatele. Zajímavostí je také to, že více než 40 % připadá na spotřebu čerstvých rajčat, zbylá produkce je využita ve zpracovaných produktech. Nejvíce vyváží do zemí EU Španělsko (produkce dosahuje 34 %), dále pak Nizozemsko (24,5 %), Maroko (15,5%), Francie (přes 7%) a další.

Cesta rajčat na náš stůl

Pokud svá rajčata nakupujete, pak vězte, že než se dostanou na váš stůl, musí urazit dlouhou cestu. V sezóně se vyplatí nakupovat od místních produktů, protože existuje větší pravděpodobnost, že se jedná o čerstvé sklizená rajčata plné chuti. Mimo sezónu jsme pak odkázaní na konzumaci skleníkových rajčat. Jejich chuť (záleží to ovšem na dovozci) může být mimo sezónu velmi mdlá a struktura také není ideální. Způsob jejich zrání přímo ovlivňuje senzorickou hodnotu rajčat. Tento proces souvisí s uvolňováním těkavého hormonu etylenu rajčaty.

Rajčata

Dovážená rajčata

Rajčata pěstovaná ve sklenících, zejména v mimosezóně, se sklízí a přepravují ještě před úplným dozráním. To výrazně zlepšuje jejich trvanlivost a rajčata jsou tak vhodná i pro delší přepravu. V cílové zemi se rajčata umístí do speciální místnosti, kde je jim dodáván etylen, díky kterému dosáhnou svou specifickou barvu. Tento proces však brání rozvoji přirozené chuti. Spotřebitelé jej popisují jako vodnaté a bez chuti. Proč jsou místní rajčata chutnější? Právě přirozený průběh zrání je to, co zajišťuje lepší chuť rajčat.

Druhy rajčat

Rajčata můžeme rozdělit v závislosti na několika faktorech. Asi nejjednodušší je rozdělit je podle velikosti na drobná (koktejlová, cherry, datlová rajčata), střední (většina odrůd, například podlouhlá, San Marzano) nebo velkých (giganti, tyčková rajčata velká, Gargamel). Rajčata s menšími plody mívají obvykle výraznější chuť i vůni. Jsou skvělá pro přímou konzumaci nebo i zavařování. Střední rajčata se suší, vaří, rozmačkávají, odšťavňují apod. Velká rajčata jsou sladká, hodí se také do sladkých receptů (dezertů).

Rajčata

Nutriční hodnoty rajčat

Rajčata se mohou lišit svou barvou – nejznámější jsou samozřejmě v červené, raritou ale nejsou už ani rajčata žlutá, oranžová, zelená, fialová nebo dokonce černá! Dostupné jsou také v různých tvarech a velikostech. To znamená, že také jejich nutriční složení se v závislosti na odrůdě nebo stupni zralosti mohou mírně lišit. Vzhledem k tomu, že většinu rajčat tvoří voda, je také jejich kalorická hodnota nízká. Z 95 % tvoří rajčata právě voda, zbylých 5 % jsou sacharidy, vláknina a další složky. Jednoduché cukry, jako je glukóza a fruktóza, tvoří téměř 70 % obsahu sacharidů v rajčatech a jsou zodpovědné za příjemnou sladkou chuť zralého ovoce.

Neloupat!

Rajčata, která konzumujeme i se slupkou, obsahují mnohem větší množství vlákniny. V jednom rajčeti střední velikosti se nachází až 1,5 gramu vlákniny. A právě 87 % této vlákniny tvoří vláknina nerozpustná ve vodě. Ta má velmi pozitivní účinky pro trávicí systém, protože zlepšuje jeho pohyblivost a má vlastnosti, díky kterým působí proti zácpě.

Rajčata

Rajčata v kuchyni

Rajčata konzumujeme nejlépe syrová, čerstvě sklizená. Ne vždy je to ale možné (vzhledem k velikosti jejich úrody), a tak z nich připravujeme kečupy, omáčky, zavařujeme je – díky těmto postupům si zachováme jejich chuť na mnohem delší dobu. Rajčata jsou neodmyslitelnou součástí pizzy, salátů, omáček na těstoviny a dokonce některých koktejlů (Bloody Mary). Můžeme je připravovat také na grilu, v troubě, vařená (zde je vhodné je oloupat, protože jejich slupka je nepoddajná), pečená, plněná… mají téměř univerzální použití.

Jednoduchá rajčatová omáčka na těstoviny

Troubu předehřejte na 180 °C. Nyní si připravte 750 g rajčat střední velikosti. Omyjte je, usušte a přepulte. Osolte a opepřete. Spolu se 6 stroužky česneku (neloupaných) a 4 lžícemi olivového oleje vložte na hluboký plech. Pečte asi hodinu. Poté vše vyjměte z trouby. Počkejte, až budete moci se směsí pracovat holýma rukama. Pak česnek vymačkejte ze slupky, přidejte i rajčata, která taktéž zbavíte slupky a slijte i tekutinu, kterou rajčata pečením pustila. Rozmixujte tyčovým mixérem. Podávejte s těstovinami. Do takové omáčky můžete přidat i bylinky – ideálně bazalku.

Krájená rajčata

Sladký rajčatový koláč

Troubu předehřejte na 180 °C. Připravte si křehké těsto (nebo si jej zakupte v obchodě) a vyložte jím koláčovou formu. 8 rajčat nakrájejte na plátky a ty naskládejte jako první vrstvu koláče. Poté rozpusťte 2 lžíce másla a potřete jím plátky rajčat. Dejte do trouby na 10 minut. Mezitím smíchejte 1 šálek třtinového cukru, 1 šálek hrubé mouky a 80 g másla a vytvořte drobenku. Přidejte do ní také kapku vanilkové esence a ¼ lžičky skořice. Drobenku naneste na předpečený koláč s rajčaty a ještě 25 minut pečte. Podávejte po vychlazení, například se šlehačkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno