Rebarbora (Reveň kadeřavá)

Reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum) patří do čeledi rdesnovité a je to rostlina, kterou známe zejména pro její řapíky, které označujeme jako rebarboru. Každý z nás si vybaví světle růžové až červené pruhy (podobné řapíkatému celeru), které jsou v období března a hlavně dubna dostupné v obchodech. Už jste s ní ale někdy vařili? Někteří z nás si její chuť vybaví v souvislosti s babiččinými koláči, pro některé ale může jít o zcela cizí potravinu. Rebarbora je zelenina, avšak používá se jako ovoce.

Jsou dva druhy rebarbory

Existují dva typy rebarbory. Tradiční rebarbora má silné zelené stonky, zatímco skleníková rebarbora má tenčí stonky s jasně červenou a růžovou barvou. Čím je barva jasnější, tím je rebarbora chutnější. Rebarboru používáme zejména v jahodových dezertech. Je to proto, že sladkost jahod bývá vyvážena kyselou chutí rebarbory. Říkáme jí „koláčová rostlina“, protože je používána zejména na přípravu koláčů. Své místo má ale i ve slaných jídlech.

Rebarbora list

Výběr rebarbory v obchodě

Jestliže nepěstujete svou vlastní rebarboru, musíte si ji koupit. Do sezóny přichází v dubnu a v květnu, k dispozici je ale také přes léto. Pokud si vybíráte zeleninu v obchodě, hledejte pevné a svěží stonky s lesklou slupkou. Vyhněte se stonkům, které jsou zvadlé, mají na sobě skvrny a rozštěpené konce. Listy by měly být malé, protože jsou typické pro mladší rostliny.

POZOR! Listy rebarbory rozhodně nekonzumujte, obsahují totiž kyselinu šťavelovou, která je toxická.

Jak ji uskladnit?

Aby rebarbora vydržela co nejdéle, je potřeba ji skladovat správným způsobem. Před uložením je nutné odstranit všechny listy. Jinak rebarboru nijak neporcujte, protože by vám vyschla (můžete ji ale nachystanou zamrazit). Další zpracování rebarbory provádíme až těsně před jejím použitím. Nesestříhané stonky mohou být uloženy v lednici až týden, když jsou uzavřeny v plastovém sáčku.

Rebarbora

Příprava rebarbory těsně před použitím v pokrmech

Po odříznutí toxických listů stonky opláchněte a usušte je. Pomocí škrabky na zeleninu odstraňte z povrchu stonků veškeré vady. Stonky divoké rebarbory jsou někdy vláknité, takže je obtížné s nimi pracovat. Chcete-li odstranit tato vlákna použijte malý, ostrý nůž k vyříznutí malé štěrbiny na jednom konci stonku. Držte okraj štěrbiny a loupejte slupku, ta s sebou vezme všechna vlákna. Takto připravenou rebarboru nakrájejte na kousku libovolné velikosti, které potřebujete pro recept. U dezertů je to obvykle velikost od 0,5 do 1 centimetru. Vyvarujte se vaření rebarbory v hliníkových, železných nebo měděných nádobách, protože kyselost rebarbory bude reagovat s těmito kovy, což povede ke zbarvení nádobí. Vhodné jsou nádoby vyrobené ze smaltované litiny, eloxovaného hliníku nebo skla.

Slaná jídla

Ačkoli je rebarbora známá především v dezertech, můžete ji použít také na přípravu sladných pokrmů. Syrovou rebarboru nakrájejte na tenké proužky (podobné velikosti sirek), dejte je do octa, abyste je změkčili a použijte v salátech s ostatní zeleninou. Vhodné je také upéct rebarboru v troubě, kde zkaramelizuje a vydá intenzivní, sladkou, ale pikantní chuť.

Rebarborové muffiny

Letní osvěžení

Každý má rád jahodovou zmrzlinu a sorbet, ale letos v létě zkuste rebarboru! K tomu ale budete potřebovat odšťavňovač, do kterého dáte rebarboru. Budete potřebovat celkem 275 ml rebarborové šťávy. 75 ml vody smíchejte se dvěma lžícemi agávového sirupu a přiveďte k varu. Poté přidejte rebarborovou šťávu a šťávu z jedné limetky. Odstavte a dobře promíchejte. Směs rozdělte do formiček na nanuky a dejte do mrazáku.

Rebarborovo-jahodové smoothie

Na přípravu tohoto receptu budete postupovat následovně: Jeden šálek nakrájené rebarbory dejte společně s polovinou šálku pomerančové šťávy, lžící datlového sirupu, půl lžičkou vanilkového extraktu a špetkou skořice do malého kastrůlku. Přiveďte k varu, poté teplotu stáhněte a nechte 5 minut povařit. Odstavte a nechte vychladit v lednici. Směs z lednice dejte do mixéru, přidejte jeden banán, půl šálku nakrájených jahod, trochu sójového, mandlového nebo kokosového mléka (podle toho, jak chcete mít smoothie husté) a lžičku lněných semínek a rozmixujte dohladka.

Rebarbora

Rebarborový koláč s jahodami

Tuto klasiku jednoduše musíme zmínit. Připravte si dortovou formu o průměru 24 cm a vymažte ji máslem a vysypte hrubou moukou nebo ji vyložte pečícím papírem. Péct budeme na 170 °C, takže si můžete předehřát troubu. 80 g másla o pokojové teplotě dejte do robotu a vyšlehejte se 125 g třtinového cukru a kůrou z jednoho citronu. Když jse směs světlá, přidejte jedno vejce po druhém (celkem spotřebujete tři vejce). Poté, co získáte nadýchanou pěnu, vmíchejte do osměsi i 250 g plnotučného tvarohu. Mezitím si v druhé míse smíchejte 225 g polohrubé mouky, špetku soli a jeden prášek do pečiva. Smíchejte s tvarohovým základem. Těsto dáme do připravené formy. 150 g jahod nakrájíme na plátky a 150 g rebarbory na centimetrové kousky, obojí smícháme se lžící moučkového cukru a posypeme tím koláč. Přidáme hrst mandlových lupínků a pečeme asi 50 až 60 minut.

Rebarborový džem

Jeden kilogram rebarbory očistěte a nakrájejte na centimetrové kousky. Smíchejte ji se 350 ml vody a vařte až bude rebarbora rozvařená na kaši. Poté přidejte 500 g cukru a šťávu z jednoho citronu a vařte do zhoustnutí. Místo klasického cukru můžete použít i želírovací cukr. Marmeládu přelijeme do čistých sklenic, uzavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladit. (můžeme je sterilovat 20 minut na 85 °C, aby déle vydržela.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno