Řeřicha

Pro ty, kteří řeřichu neznají, je nutno uvést, že se jedná o listovou zeleninu, která je známá svou výrazně kořenitou, pepřovou chutí. Je vhodná pro okořenění každého salátu nebo i polévek. Patří k nejstarším rostlinám, které jsme my lidé kdy pěstovali. Dnes si ji můžete vypěstovat sami ze semínek (je to velice snadné) nebo ji najdete i předpěstovanou v supermarketech. Její sezóna začíná v únoru a vrcholí na jaře.

Trocha historie

Řeřicha pochází původem ze západní Asie, Evropy, Indie a Afriky, ale dnes je široce rozšířena po celém světě. Jedná se o starodávnou rostlinu, ještě z dob Řeků a Římanů. Řekové používali řeřichu k udržení zdravých jater a jako čistič krve. Řeřicha byla používána od 1. století jako léčivá bylina. Byla poskytována dětem pro vývoj a léčbu psychických nemocí. V 18. století se v Británii připravoval řeřichový čaj.

Jak vybrat řeřichu?

Pokud jste se rozhodli pro koupi rostlinky, pak se snažte najít tmavé, křupavé listy, které neobsahují žádné skvrny. Koupit ji můžete zasazenou v půdě, v takovém případě vám vydrží poměrně dlouho, nebo již nařezanou ve svazku. Nařezaná řeřicha se poměrně rychle kazí (podobně jako jiná listová zelenina), proto byste se měli dodržovat několik pravidel, aby zůstala co nejdéle čerstvá. Rozhodně ji skladujte v lednici, a to tak, že:

  • její stonky ponoříte do sklenice s vodou a celou zabalíte do sáčku, nebo
  • ji vložíte do namočeného hadříku a umístíte do sáčku.

Různé druhy řeřichy

Kromě tradiční řeřichy seté existuje několik jiných odrůd, které se liší svým vzhledem i chutí:

  • Řeřicha zahradní: má kořeněné aroma, podobně jako ředkvičky. Tímto názvem bývá označována právě řeřicha setá.
  • Land cress: stonky mají jemnější chuť.
  • Červená řeřicha (Mustard): kromě klasické zelené barvy existuje také odrůda červená. Ta vznikla jako hybrid zelené barvy. Její chuť je také pepřová.

Jak připravit řeřichu v kuchyni

Před každým použitím listy řeřichy opláchněte a osušte. Silné části stonků a kořínky odřízněte. Poté můžete řeřichu jíst mnohými způsoby. Klidně si ji čerstvou nasypejte na krajíc chleba s máslem nebo čerstvým sýrem, ozdobte jí salámovou mísu, nebo ji přidejte do zeleninových salátů. Řeřichu můžete také asi minutu orestovat a použít stejnými způsoby, nebo ji krátce poduste. Níže uvádíme několik oblíbených receptů.

Řeřichové pesto

Na přípravu pesta, které má skutečný říz, budete potřebovat dva šálky řeřichy, čtvrt šálku piniových oříšků, půl šálku parmazánu, tři stroužky česneku, sůl, pepř a půl šálku olivového oleje. Začněte tak, že nasekáte piniové oříšky najemno. Přidejte řeřichu a rozdrťte je na kaši. Nakonec vmíchejte utřený česnek, strouhaný parmazán a ochuťte solí a pepřem. Zřeďte olivovým olejem. Můžete podávat s těstovinami, pečeným masem a nebo třeba na chlebu.

Řeřichový salát s mandarinkami

Nejprve si připravte dresink: 60 g bílého jogurtu smíchejte se 60 ml pomerančové šťávy, 2 lžícemi medu, půl lžičkou skořice a osolte a opepřete podle chuti. Na salát smíchejte 3 šálky řeřichy, 3 šálky rukoly, 1 šálek mandarinkových měsíčků (mohou být čerstvé i z konzervy), ¼ šálku semínek z granátového jablka a 2 lžíce plátkových mandlí. Podávejte pokapané dresinkem.

Řeřichové smoothie

Skvělým způsobem, jak využít řeřichu, je použít ji na přípravu smoothie. Do mixéru jednoduše vložte 30 g řeřichy, 230 ml pomerančové šťávy, 110 g nakrájeného ananasu, 110 g nakrájeného manga, 1 banán a 5 ml vanilkového extraktu. Rozmixujte dohladka a podávejte vychlazené.

Řeřichová polévka

Tajemství chutné řeřichové polévky spočívá v tom, že se do ní řeřicha přidá až na poslední minutu vaření. Díky tomu zůstane její barva nádherně zelená a zachová si veškeré živiny. Pokud chcete povařenou řeřichu použít v jídlech, stačí ji po minutě vaření zalít ledovou vodou.

Jedlé květy

Řeřicha může také vykvést. Květiny jsou nejen krásné, ale také jedlé. Můžete jimi ozdobit nejrůznější pokrmy, použití je podobné jako u listů řeřichy. Jestliže vám ale řeřicha vykvete, je to známkou toho, že listy řeřichy již nejsou tak chutné a s takovým obsahem živin jako před vykvetením.

Hubnutí s řeřichou

Vzhledem k nízkému počtu kalorií je řeřicha vhodnou surovinou, kterou můžete obohatit svůj jídelníček, chcete-li zhubnout. Řeřichu si můžete přidat do zeleninových polévek místo petrželky, do těstovin, lehkých omáček a podobně. Obsahuje velké množství živin a vitamínů a nabízí spoustu možností, jak ji lze použít.

Nutriční obsah řeřichy

V jednom šálku řeřichy (což je cca 34 gramů) se nachází pouze 4 kalorie, 0,4 g sacharidů, 0,2 g vlákniny, 1 g bílkovin a žádný tuk. Kromě toho obsahuje následující vitamíny:

  • 106 % doporučené denní dávky vitamínu K: tento vitamín je důležitý při mnoha funkcích v lidském těle. Mimo jiné také tím, že pomáhá vázat vápník, takže kosti jsou pevnější, a dále je pak zodpovědný za srážení krve.
  • 24 % doporučené denní dávky vitamínu C: tento vitamín je důležitým antioxidantem, který dokáže naše tělo chránit před potenciálně škodlivými volnými radikály.
  • 21 % doporučené denní dávky vitamínu A: ten je nutný pro zdravý zrak a imunitu, také pro buněčný růst.

Pěstování řeřichy

Řeřicha je jednou z nejlepších plodin, které můžete pěstovat například se svými dětmi. Doba klíčení je totiž extrémně krátká: již za dva až tři dny semena vyklíčí. Žáci českých škol je často pěstují na vatě. Mladé děložní lístky je možné sklízet již po deseti dnech. Stačí odřezat horní části natí, rostlina rychle dorůstá. K pěstování budete potřebovat vlhkou vatu nebo vlhký substrát. Důležité je udržovat semínka a později i rostlinky ve vlhku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno