Římský salát je velice oblíbeným druhem salátu, který můžeme najít v každém větším supermarketu. Proslavil ho zejména salát Caesar, jehož je součástí. Kromě své svěžesti může v pokrmech nabídnout také velké množství živin a vitamínů. Dlouhé, křehké a poměrně odolné listy jsou předností tohoto salátu, při správném skladování má římský salát delší životnost než ostatní druhy listových salátů.
Popis salátu
Tento salát se vyznačuje tmavě zelenými, tuhými a podlouhlými listy a mírně hořkou chutí. Je šťavnatý a křupavý a jeho tvar se od ostatních listových salátů poměrně dost liší – namísto kulaté je římský salát protáhlý. Také je poměrně kompaktní a těžší. Salát je původem ze Středního východu. Pěstován byl již ve starověku, kde se používal nejen jako pokrm, ale také pro své léčivé účinky – lidé věřili, že dokáže ulevit od bolesti.
Vhodný při hubnutí
Vzhledem k tomu, že římský salát obsahuje jen velmi málo kalorií a přitom velké množství vitamínů a minerálů, je skvělé ho začlenit do stravy, když se snažíme zhubnout nebo udržet si váhu. Tento salát je bohatý na beta-karoten, vitamín K, kyselinu listovou, vitamín C, vitamín B1 a vitamín B2. Obsahuje také významné množství vápníku, železa, draslíku, mědi a fosforu. Navíc je snadno stravitelný. Díky svému obsahu se může pochlubit antioxidačními vlastnostmi (boj proti potenciálně škodlivým volným radikálům v lidském těle, snížení oxidační stresu a prevence zánětu a chronických onemocnění).
Zdravotní účinky římského salátu
Vzhledem k obsahu vitamínu C je římský salát vhodný také pro správné fungování imunitního systému. Dokáže také zlepšit zdraví pokožky – zvýší její pružnost, sníží pigmentové zabarvení pokožky a sníží množství vrásek. Díky vysokému obsahu vitaminu K může zlepšit pevnost kostí. Dále pak posiluje zdraví očí a zabraňuje oxidaci cholesterolu, který by mohl vést k infarktu či mrtvici. Obsažený draslík snižuje krevní tlak. Důležité jsou také protirakovinné účinky římského salátu díky obsahu kyseliny listové a antioxidantů.
Vysoký obsah železa
Díky vysokému obsahu železa je římský salát jednou z důležitých druhů zeleniny, které zařazujeme do svého jídelníčku, když trpíme anémií. Železo je důležité pro transport kyslíku v těle a také při tvorbě červených krvinek. Kromě toho může konzumace římského salátu díky vysokému obsahu vitaminu K pomoci při poruchách srážení krve. Náhlým nedostatkem železa v krvi trpí obvykle těhotné ženy, u které se toto sleduje. Proto je římský salát doporučen ke konzumaci také v těhotenství.
Římský salát v kuchyni
Římský salát lze použít do studených i teplých jídel, a to dušením, grilováním a vařením. Před samotnou konzumací salát očistěte – jeho vnější listy odstraňte, zbytek opláchněte pod tekoucí vodou. Po vysušení můžete používat dále podle receptu. Nekrájejte salát na stejném prkénku nebo stejným kuchyňským nožem, jako jste krájeli syrové maso. Čerstvé listy jsou skvělé do salátů – doplní tuňáka, vejce, drůbeží maso, sýr feta, parmazán, nivu, tofu i citrusy. Saláty lze podávat s bulgurem nebo celozrnnými krutony. Použít jej můžeme také do hamburgerů nebo na obložené chleby. Je vhodný také do ovocných salátů.
Salát Caesar
Začneme přípravou salátu: pravý salát Caesar se připravuje tak, že se salát netrhá, ale krájí. Vezměte si tedy 1 římský salát, omyjte ho a nakrájejte je na kousky velikosti sousta. Nyní si vezmeme 1 bílou bagetku a nakrájíme ji na malé kostičky. Na troše olivového oleje nechte rozvonět oloupané stroužky česneku. Po asi minutě až dvou česnek vyjmeme a na jeho místo vložíme bagetku. Opečeme ji dozlatova. 100 g parmazánu nastrouháme na hoblinky. 2 ks kuřecích prsou osmažíme na troše olivového oleje (osolíme a opepříme podle chuti). Salát podáváme přelitý zálivkou, pokladený kuřecím masem a hoblinkami parmazánu.
Zálivku si buď koupíme hotovou, nebo si ji můžete vyrobit doma sami:
- Nyní si připravíme zálivku: 2 žloutky smícháme s 1 lžičkou dijonské hořčice, 1 lžičkou worcesterské omáčky, šťávou z 1 citronu a 2 lžičkami nastrouhaného parmazánu. Osolíme a opepříme podle chuti a můžeme přidat i 1 až 2 lžičky cukru. Odměřte si 150 ml olivového oleje a postupně jej zašlehávejte do zálivky. Nakonec ještě přidáme 4 najemno nakrájené ančovičky. Výsledná zálivka má konzistenci majonézy.