Rozmarýn

Rozmarýn patří mezi půvabné byliny, které skvěle vypadají, voní a díky svému silnému aroma jsou vynikajícím kořením. Rozmarýn je bylina, která má bohaté uplatnění v kuchyni i v léčitelství. Co vše obsahuje, jak s ní pracovat a jak využít její léčivé schopnosti?

Aromatická bylina – rozmarýn lékařský – patří do čeledi hluchavkovitých. Jde o stálezelenou rostlinu, až dva metry vysokou, která se vyznačuje svým výrazným aromatem. Úzké listy, Květenství ve tvaru zvonkovitého kalichu a právě vůně, díky tomu nelze rozmarýn přehlédnout. V přírodě se s rozmarýnem setkáte na středomořských pobřežích, kde je velmi vlhký vzduch. Rozmarýn lze však bez jakýchkoliv problémů vypěstovat i v našem prostředí, a tom i na balkóně či v kuchyni. Díky svému krásnému typickému vzhledu a vůni je rozmarýn bylinkou, kterou by měla mít v kuchyni každá kuchařka.

Obsah látek

Rozmarýn lékařský obsahuje řadu látek, díky kterým jsou účinky bylinky léčivé. V rozmarýnu najdeme silice, flavonoidy a hořčiny, dále pak řadu kyselin – oleanovou, ursulovou, kávovou aj. Podstatnou část obsahu tvoří i třísloviny.

Rozmarýnový čaj

Velmi často se můžete setkat s rozmarýnovým čajem. Můžete jej buď zakoupit v sušené směsi, nebo si jej sami usušit na čaj. Rozmarýnový čaj se pyšní dezinfekčními a antiseptickými účinky. Budete-li popíjet čaj z rozmarýnu, posílíte tím celý oběhový systém. Váš mozek i další orgány budou prokrvené a budou skvěle pracovat. Nálev z rozmarýnu se také doporučuje všem, které trápí problémy s nadýmáním či s trávením. Vylučování žluči, podpora činnosti jater, to vše dokáže tato bylinky. Je však třeba upozornit také na to, že při požívání tohoto čaje dochází k prokrvování dělohy. To je problematické během těhotenství, proto nesmí rozmarýnový čaj těhotné ženy přijímat.

Rozmarýn jako koření

Rozmarýn se velmi často používá v kuchyni. Obvykle v řadě středomořských pokrmů, to právě díky tomu, že v této oblasti volně roste. Rozmarýn se považuje za jedno z nejvoňavějších koření vůbec, aroma si skvěle uchová i v sušeném stavu. V kuchyni se používají především nasekané lístky, sbírané ještě před rozkvětem. Při vaření se však často používá i celý stonek rozmarýnu, který pokrm krásně provoní. Rozmarýn se jako koření používá k masu, ale také do brambor, sýrových pokrmů nádivek či těsta.

Vnější užití

Z rozmarýnu lze připravit čaj a použít jej v kuchyni, tím však jeho využití zdaleka nekončí. Své uplatnění najde především v ložnici a v koupelně. Připravíte-li si rozmarýnovou koupel, můžete počítat s tím, že ulevíte vašim svalům, kloubům, budete bojovat proti stresu a krásně si odpočinete. Nálev z rozmarýnu pak lze použít jako kloktadlo, jako kondicionér nebo ústní vodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno