Rozrazil a jeho účinky

Rozrazil lékařský, vytrvalá bylina, která se používá v přírodním léčitelství již od nepaměti. Obsahuje řadu léčivých účinných látek a pomáhá ve velké míře při onemocnění dýchacích cest, konkrétně při astmatu.

Rozrazil lékařský

RozrazilRozrazil lékařský je vytrvalá bylina. Poznáme ji podle dlouhé plazivé lodyhy, jejíž délka dosahuje až třiceti centimetrů. Listy rozrazilu lékařského mají tvar elipsy. Taktéž květy jsou pro rozpoznání byliny důležité – mají světle modrou barvu a jsou tvořeny hroznem s kalichem, který má čtyři díly. Koruna květu je taktéž čtyřdílná. Rozrazil lékařský kvete v období od června do září.

Obsah látek

Rozrazil lékařský obsahuje velké množství účinných látek. Zmiňme třísloviny nebo hořčiny, ale také organické kyseliny, vitamín C nebo silici. Právě díky velkému množství obsažených látek je použití rozrazilu značně univerzální. Kde však pomůže nejvíce?

Astma

Použití rozrazilu se doporučuje pro ty, kteří trpí onemocnění dýchacích cest, konkrétně astmatu. Pomáhá zklidnit, zmírnit příznaky. Kromě astmatu je dobré používat rozrazil při bronchitidě. K těmto účelům j ideální používat čaj z rozrazilu, druhou možností je použití tinktury. Rozrazil pomáhá při vykašlávání, což je hlavní důvod, proč je dobrý při onemocnění dýchacích cest.

Močopudné účinky

Rozrazil má mimo jiné močopudné účinky, je tak dobrý pro ty, kteří mají potíže s močením. Pomáhá též při zánětu močového měchýře.

Další

Rozrazil se běžně používá v lidovém léčitelství. Od pradávna jej lidé používali při dně, ale i při ledvinných kamenech, revmatických obtížích nebo při kožních onemocněních. Rozrazil lze použít i jako obklad, pak pomáhá při hojení nepěkných ran.

Způsob používání

Rozrazil lékařský lze užívat třemi způsoby. Buď jako čaj, dále jako tinkturu nebo zevně pro použití na obklady. Čaj uvaříte vylouhováním jedné čajové lžičky v horké vodě. Zakoupit můžete také nejrůznější čajové směsi, které působí komplexně a mimo jiné obsahují i rozrazil lékařský. Tinturu si pak můžete připravit sami, a to tak, že čerstvou nať, natrhanou v době kvetení, nadrobno nakrájíte a pak zalijete lihem nebo pálenkou a necháte několik týdnů stát. Obklady z rozrazilu jsou na přípravu také jednoduché, připravený čaj nebo případně i tinkturu budete používat zevně.

Rozrazil lékařský bývá v našem prostředí velmi často opomínán, což je velká škoda. Především lidé, trpící astmatem nebo bronchitidou, by měli o užívání rozrazil uvažovat. Pravidelné popíjení čaje z rozrazilu může přinést pozitivní výsledky, co se týče zdraví organismu. Je pak jen na vás, zda si natrháte bylinu v přírodě a následně usušíte, nebo dáte přednost kupovaným bylinkovým směsím, které budou rozrazil obsahovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno