Rychnov nad Kněžnou: Zámek, a pak už samé turistické aktivity

Rychnov nad Kněžnou je ideálním místem pro „umírněnou“ poznávací turistiku. Umírněnou proto, že ačkoliv se město nachází v podhůří Orlických hor, nejsou v jeho okolí turisticky náročné terény. Zejména milovníci spisovatele Karla Poláčka se budou v trochu zastrčeném “okresním městě“ cítit dobře. Rychnov nad Kněžnou je vhodným místem k jednodennímu turistickému výletu, ale také dobrou základnou pro vícedenní hvězdicové pěší výlety do okolí.

Město na řece Kněžné, nikoliv na Kněžně

Rychnov nad Kněžnou je nejvýchodnějším okresem Královéhradeckého kraje. Velkou část regionu tvoří Orlické hory – Rychnov leží na jejich úpatí. Město leží na řece Kněžné (nikoliv „Kněžně“, jak se někdy nesprávně uvádí). Žije v něm asi 11 tisíc lidí.

  • V Rychnově nad Kněžnou má sídlo legendární továrna FAB (zkratka jména původního majitele Fáborského), která vyráběla (a vyrábí) především zámky („fabky“).
  • V současné době je mnohem známější automobilka Škoda, která má závod v nedalekých Kvasinách.

Cesta do Rychnova na Kněžnou

  • Autem:
    Po silnici je do Rychnova snadní cesta: Po státní silnici číslo 11 a u Vamberka se odbočí na číslo silnici  14, nebo po silnici 14 od Náchoda, případně po jedenáctce do Častolovic a odtud po místních komunikacích. Ačkoliv je Rychnov v podhůří Orlických hor, cesty bývají i v zimě dobře udržované.
  • Autobusem:
    Autobusem je možno do Rychnova se dostat od Hradce Králové (přes Třebechovice, Týniště n. O., Kostelec nad Orlicí, Vamberk), od Pardubic (přes Holice, Borohrádek a Kostelec n. O.) nebo od Ústí nad Orlicí a Náchoda.
  • Vlakem:
    Třebaže Rychnovem prochází železniční trať, je jízda vlakem jen pro „otrlé“ povahy:
    Nejprve je třeba dojet do Týniště nad Orlicí (od Hradce Králové, od Chocně nebo od Meziměstí);
    pak se ve směru na Letohrad dostat do Častolovic;
    tam konečně přesednout na lokálku do Rychnova (směr Solnice).

„Ičko“ sídlí na náměstí

Nově příchozí turisté mohou navštívit Městské informační centrum. Sídlí na náměstí. Zájemci dostanou propagační materiály týkající se turistických možností – sportování, ubytování, relaxace, stravování, cyklostezky, pěší turistika, hrady, zámky a památky. Rovněž je možno získat informace o všech akcích pořádaných v regionu Rychnovska. Bývá jich poměrně dost, po celý rok je z čeho vybírat.

Zámek: Přímo ukázkové baroko

Asi  největším turistickým lákadlem je barokní rychnovský zámek. Nachází se prakticky ve středu města. Od vlakového i autobusového nádraží, i od parkoviště na Starém náměstí, k němu vedou turistické značky. Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách.

Zámek byl navrácen původním majitelům Kolowratům Libštejnským. Je veřejnosti přístupný. Majitel zámku Jan Kolowrat Krakowský má na svých webových stránkách sekci věnovanou zámku. Tam je možno před plánovanou návštěvou nejen zjistit otevírací dobu zámku, ale rovněž kulturní akce na zámku pořádané.

  • V zámku sídlí i Orlická galerie.

Rychnov a Karel Poláček

Nejslavnějším rodákem Rychnova je spisovatel Karel Poláček. Do svého rodiště zasadil nejen Bylo nás pět, ale také román Okresní město. Rovněž Hostinec U kamenného stolu se odehrává v letovisku u Rychnova. Ale asi známější je místo natáčení filmové verze v nedaleké Solnici (hotel převzal románový název).

  • Karel Poláček má v Rychnově památník (v židovské synagoze).
  • Divadelní festival Poláčkovo léto pořádaný v netradičních prostorách města se koná vždy o prázdninách.

Turistický okruh Bylo nás pět

Rodiny s dětmi bude zajímat vycházkový okruh Bylo nás pět. Jedná se o turistickou trasu, která začíná u nádraží ČD a prostřednictvím jedenácti infopanelů provede městem v Poláčkových stopách. Na všech panelech jsou citáty z Poláčkových knih (Bylo nás pět, Okresní město, Vyprodáno), doplněné dobovými snímky a mapou. Z každého infopanelu vystupuje jedna z postav nejslavnější Poláčkovy knihy.

  • „Pěší turistický kruh je poctou Karlu Poláčkovi, potěchou pro duši i jedinečným průvodcem pro malé i velké z blízka či okolí,“ uvádějí Rychnovští v turistickém průvodci.

Od zámku na Studánku

Od zámku se turisté mohou vydat po zelené nebo červené turistické značce k letovisku Studánka. Značené cesty vedou přes přírodní park Včelný (nad koupalištěm).

  • Červená vede kolem Ivanského jezera, u kterého se musí „přestoupit“ na žlutou vedoucí ke Studánce.
  • Celá cesta je součástí První podorlické pivní stezky.
  • Od zámku k letovisku to jsou asi čtyři kilometry.

Kdysi tu bývaly lázně

Studánka je areál v přírodním parku les Včelný, který již od 17. století sloužil k lázeňským účelům.

Ve zmíněném lese vyvěralo několik pramenů léčivé vody a v polovině 18. století u nich byla vystavěna kaplička Panny Marie. Skromnou lázeňskou budovu se dvěma dřevěnými vanami, ohřívacím zařízením a nejnutnějším vybavením později doplnila malá lesní hospoda. V  70. letech 19. století byla lázeňská budova spojena s hospodou, restaurací a lůžkovým zařízením, čímž se Studánka stala malými klimatickými lázněmi pro delší pobyt letních hostů. Letovisko si téměř ihned získalo popularitu hostů z vyšší společnosti, např. spisovatelů, univerzitních profesorů nebo lékařů,“ uvádí se na oficiální webu Královéhradeckého kraje.

„V roce 2006 koupil hotel, vilu a přilehlé pozemky nový majitel. V roce 2008 postupně došlo k vystavění nové budovy hotelu, rekonstrukci vily a v dalších letech je v plánu dobudování okolní infrastruktury.“

V současné době areál slouží jako městská rekreační zóna. Lanové centrum, běžecké a cyklistické okruhy, koupaliště, ubytování, restaurace.

Tipy na další možné výlety

Při pobytu vícedenním pobytu v Rychnově nad Kněžnou je možno navštívit:

  • Orlické hory (lyžování v Říčkách nebo v Deštném)
  • Archeologický skanzen ve Velkém Uhřínově
  • Zříceniny hradů Litice a Potštejn (půvabná cesta po červené podél Orlice)
  • Vamberk s muzeem krajky
  • Zámek v Častolovicích
  • Zámek v Doudlebách nad Orlicí
  • Kostelec nad Orlicí se zámeckým parkem
  • Zámek v Opočnu
  • Dobruška (kde se odehrává děj Jiráskova románu F. L. Věk)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno