Sedmikráskový čaj

Jaro už se blíží a spolu s ním vykvétají i první léčivé květy. Věděli jste například, jak užitečný vám může být sedmikráskový čaj? Prozradíme vám, s čím vám tenhle šikovný pomocník pomůže i to, jak si ho správně připravit.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) patří k nejběžnějším květinám na našich zahradách. Patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a často vykvétá už velmi brzy na jaře. Stačí jí jen trochu sluníčka a propustná půda.

Na čaj sbírejte květy, konzumovat se však dají i listy

Pokud byste chtěli využít její léčivé vlastnosti, zaměřte se na rozkvetlé květy. Ty obsahují nejvíce léčivých látek. Dají se použít jak čerstvé, tak i sušené. Pro přípravu salátu si však můžete natrhat i čerstvé chudobkové lístky. Chutnají velmi jemně a na talíři vám ostudu určitě neudělají.

S čím vším sedmikráska pomáhá

Její květy si můžeme dopřát od jara až do pozdního léta. A mají celou řadu pozitivních vlastností. Tak především nám pomohou s kašlem. Usnadní vykašlávání a také čistí ledviny a játra. A přidáme-li je do vhodně sestavených čajových směsí, pomohou i proti revmatismu nebo proti nejrůznějším zánětům v organismu.

Kdy a jak sedmikrásky sbírat

Nejčastěji se doporučuje příprava sedmikráskového čaje ze sušených květů. Ty je však třeba správně nasbírat. Vyberte si pro tento úkon slunný den bez ranní rosy. Nesmí být ovšem ani příliš horko – v takovém případě sklání sedmikrásky své střapaté hlavičky k zemi. A totéž dělají během podvečera, takže nejlepší dobou pro jejich sběr je pravé poledne, kdy také obsahují nejvíce účinných látek.

Natrhané květy usušte ve stínu mimo dosah přímých slunečních paprsků. Neměly by změnit barvu – okvětní plátky a musí zůstat bílé, nesmí zežloutnout ani zčernat.

Kolik sedmikrásek je pro přípravu čaje třeba

Používáme-li sušené květy, pak nám bude stačit jedna lžíce. V případě čerstvé bylinky je nutné toto množství zdvojnásobit. Nasypte sedmikrásky do hrnku a přelijte 250 ml vařící vody. Nechte pod pokličkou vylouhovat 10 nebo ještě lépe 15 minut. Poté vypijte. Vhodné dávkování je 3x denně až do vymizení potíží.

Jak si čaj ještě vylepšit

Sedmikráskový čaj má poměrně příjemnou chuť, nic vám však nebrání vylepšit ji například medem, datlovým sirupem nebo jiným přírodním sladidlem. Med však přidávejte až do mírně vychladlého nápoje, jinak byste zničili všechny prospěšné enzymy, které obsahuje.

Sedmikrásky lze použít i jako léčivý obklad

Ovšem tato šikovná bylinka se hodí i pro léčbu zevních obtíží, jako jsou například ekzémy, pohmožděniny, vyrážky nebo záněty kůže. Chcete-li ji použít tímto způsobem, pak čaj uvařte 2x silnější – použijte tedy dvě lžíce sušených nebo čtyři lžíce čerstvých květů. Do odvaru namočte vhodnou textilii a přiložte na postižené místo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno