Domů Zdravé recepty Zpracování ovoce Sirup z hroznového vína

Sirup z hroznového vína

Urodilo se vám hroznové víno? Přemýšlíte, co si počít s náloží hroznů, ze kterých kape sladká šťáva? Máme pro vás recept na sirup z hroznového vína. Pro jeho přípravu nebudete potřebovat žádné složité ingredience.

Vystačíte si jen s tím, co běžně máte doma. Menší problém byste mohli mít jen s použitím kyseliny citronové. Určitě ji však nedoporučujeme ničím nahrazovat. Výsledná chuť by nebyla dobrá, navíc byste se připravili i o část poměrně dlouhé trvanlivosti, kterou tento produkt jinak má.

Uvařte si sirup z hroznů

Jen víno, cukr a kyselina citronová – nic jiného dnes opravdu potřebovat nebudete.

Ingredience:

1200 gramů vyzrálých hroznů

800 gramů cukru

5 gramů kyseliny citronové

Hrozny musí být v opravdu perfektní kondici. Čím více sluníčka jim před sběrem dopřejete, tím lepšího výsledku se dočkáte. Vše dobře omyjte a operte. Hrozny otrhejte ze stonků a zbavte je všech nečistot. Nakonec je podrťte a uložte do chladu. Tady by během několika hodin měly pustit sladkou šťávu. Po 6-8 hodinách vše důkladně přeceďte. Poslouží vám k tomu síto nebo velmi jemné plátýnko. Nechte překapat přes plátno, dokud vám nezbude jen sušina. Nebojte se pomoci si lžící nebo naběračkou či vařečkou. Pomoci vám může také lis na ovoce.

Jakmile získáte šťávu z drtě, odměřte ji. Na jeden litr šťávy budete potřebovat výše uvedené množství surovin, v opačném případě budete muset poměry přepočítat. Kyselinu rozpusťte ve lžíci šťávy a vmíchejte ji do směsi, v níž jste předtím rozpustili cukr. Vložte na sporák a pomalu zahřívejte. Hlídejte si teplotu, neměla by přesáhnout 85 °C, jinak vaše šťáva z hroznů přijde o většinu své chuti a vůně.

Po pěti minutách, kdy sirup udržujeme v tomto teplotním bodě, ho okamžitě přelijeme do lahví. Ty musí být předem dobře vymyté a vydezinfikované. Uzavřeme zátkou – nejlépe vám poslouží ta korková – a otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladnout a uložíme do spíže. Nejlépe do temna a chladu. Po otevření zkonzumujeme do tří dnů nebo skladujeme v lednici.

Náš tip: Sirup lze ještě ozvláštnit přidáním bylinek, a to v posledních pěti minutách přípravy. Skvěle vám poslouží například levandule. S tou však musíte zacházet opatrně, příliš velké množství by sirupu dodalo spíše mýdlovitou chuť. Dalším dobrým tipem je máta nebo meduňka. Vyzkoušet však můžete i netradiční kombinace Skvělý bude například rozmarýn, ale i citronová nebo pomerančová kůra.

Sirup lze udělat i z dalšího ovoce

Ale při přípravě sirupu se nemusíte omezovat jen na hroznové víno. Skvěle vám poslouží i jiné ovoce obdobné konzistence. Řeč je například o rybízu, malinách nebo ostružinách. Příprava je v zásadě stejná. A používat lze samozřejmě i směsi. Vždy však odvažte množství získané šťávy a podle výsledku spočítejte i další poměr surovin. S tímto pomocníkem se vám celý recept určitě podaří.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno